دانش آی آر
رياضي دانان عدد اول 13 ميليون رقمي کشف کردند
تعداد بازدید : 704

 

موفقیت ریاضی دانان دانشگاه کالیفرنیا در کشف عدد اول 13 میلیون رقمی، امکان دریافت جایزه 100 هزار دلاری را برای آنها میسر ساخته است.   

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ این گروه ماه گذشته با کمک شبکه ای مشتمل بر 75 رایانه که برنامه ویندوز ایکس پی بر روی آنها نصب شده بود چهل و ششمین عدد اول مرسن را یافتند. این عدد را یک سامانه رایانه ای متفاوت که با الگوریتم دیگری کار می کرد بررسی کرده است.

ادیسون اسمیت سرپرست این تحقیق می گوید اکنون ما به دنبال عدد اول بعدی هستیم.

این عدد هشتمین عدد اول مرسن است که در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس کشف می شود.

اعداد اول اعدادی نظیر 3، 7 و 11 هستند که فقط بر خودشان و عدد یک قابل قسمت هستند.

اعداد اول مرسن که به نام کاشف آن مارین مرسن ریاضی دان فرانسوی قرن هفدهم نامگذاری شده است به صورت 2P-1 بیان می شوند. پی خود یک عدد اول است. برای عدد اول جدید پی 43112609 است.

هزاران نفر در سراسر جهان در برنامه جستجوی عدد اول مرسن GIMPS شرکت کرده اند. در این برنامه مشارکتی قدرت استفاده نشده اینترنت دردست گرفته می شود تا محاسبات مورد نیاز برای یافتن و بررسی عدد اول مرسن انجام شود.

بنیاد الکترونیک فرانتیر جایزه 100 هزار دلاری را برای یافتن اولین عدد اول مرسن با بیش از 10 میلیون رقم پیشنهاد کرده است. این بنیاد از حقوق فردی در اینترنت پشتیبانی می کند و جایزه عدد اول را برای ترویج محاسبات مشترک با کمک اینترنت ایجاد کرده است.

این جایزه هنگامی که عدد اول جدید منتشر می شود ( احتمال سال آینده) اهدا می شود.

تاریخ درج : 1387/7/7
منبع خبر :
نام : شهر :