دانش آی آر
نشان اصالت يونسکو براي صنايع دستي آذربايجان شرقي
تعداد بازدید : 761

 

تهران -خبرگزاری ایسکانیوز:4 اثر صنایع دستی استان آذربایجان شرقی به مرحله نهایی نشان اصالت یونسکو راه یافت.

 

 

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار میراث باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، تراب محمدی رییس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت : در رشته های روسری چاپ باتیک(سولمازامیرراشد) ، جاجیم ابریشمی (حمید دواتی کاظم نیا )،قلمزنی نقره (احد پرویززاد) و گلیم ورنی (محمد قلی آقایی ) به این مرحله رسیدند.

وی با بیان اینکه داوری نهایی یونسکو در اصفهان از 13 تا 18 مهرماه برگزار خواهد شد ، افزود: در مرحله اول بازبینی آثار پنج اثراز استان آذربایجان شرقی ارسال شده بود که در این مرحله این پنج اثر با 220 اثر از سراسر ایران به رقابت پرداختند .

محمدی تصریح کرد : پس از بررسی آثار در مرحله دوم توسط زبده ترین کارشناسان هنرهای سنتی و صنایع دستی از سراسر کشور 4 اثر به مرحله نهایی راه یافت که البته در این مرحله از سراسر کشور 155اثر برای شرکت در داوری یونسکو انتخاب شده است .

وی با اشاره به اینکه دو اثر از آثار نقره کوبی و ورنی از استان مان در سال گذشته نشان اصالت را دریافت کرده بودند، ادامه داد: برای دریافت نشان اصالت از یونسکو یک اثر باید حداقل شش شرط اساسی را دارا باشد که از آن جمله به کاربردی بودن ، مقرون به صرفه بودن، بسته بندی شایسته یک اثر و عدم آلوده کردن محیط زیست به هنگام تولید می توان اشاره کرد .

محمدی ضمن ابراز امیدواری برای موفقیت این آثار در مرحله نهایی گفت : آموزش و بهبود وضعیت بسته بندی محصولات صنایع دستی دو برنامه مهمی است که در دستور کار سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان قرار دارد./

تاریخ درج : 1387/6/31
منبع خبر :
نام : شهر :