دانش آی آر
بزرگترين مسجد اروپا 26 مهر افتتاح مي‌شود
تعداد بازدید : 670

 

رئیس جمهوری چچن تاریخ افتتاح مسجد "احمد قادرف" که از آن به عنوان بزرگترین مسجد اروپا یاد می‌شود را 17 اکتبر (26 مهر ماه) اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اینترفکس، رمضان قادرف رئیس جمهوری چچن اظهار داشت: مراسم افتتاح این مسجد برای روز 17 اکتبر همزمان با برگزاری دومین همایش بین المللی "اسلام دین صلح و خلاقیت" برنامه ریزی شده است.

 

براساس اظهارات وی مردم جمهوری چچن برای نخستین بار طی 60 سال گذشته از نعمت داشتن یک مسجد جامع در شهر گروزنی ، پایتخت چچن برخوردار شدند تا آداب اسلامی خود را در آن به جا آورند.

 

وی افزود: تمام مساجد در جمهوری چچن که تاریخ آنها به 60 سال قبل باز می گردد تعطیل، تخریب و یا غارت شده اند. در طول حکومت رژیم اتحاد جماهیر شوروی هیچ مسجدی وجود نداشت. تاکنون ساکنان پایتخت این جمهوری حتی از این فرصت برخوردار نبودند که در یک مسجد واحد و اصلی نماز خود را به جماعت بخوانند، درحالی که این امر برای تمام کشورها و مناطق اسلامی دارای جمعیت مسلمان عادی و طبیعی است.

 

ظرفیت این مسجد بیش از 10 هزار نفر است. اطراف مسجد را اداره اجرایی اسلامی چچن، یک مدرسه و دانشگاه اسلامی، یک هتل و کتابخانه دینی فراگرفته است.

تاریخ درج : 1387/6/21
منبع خبر :
نام : شهر :