دانش آی آر
قانون تجميع عوارض از ابتداي مهرماه لغو مي شود
تعداد بازدید : 903
رسانه مالیاتی ایران: مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان امور مالیاتی کشور از لغو قانون موسوم به تجمیع عوارض از ابتدای مهر ماه خبر داد.

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، مدیر کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان امور مالیاتی کشور با اعلام این خبر گفت: با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، هرگونه استرداد مالیاتی صرفا شامل مودیان ثبت نام شده خواهد بود؛ بنابراین مودیانی که مشمول این نوع مالیات بوده، اما نسبت به ثبت نام در این طرح اقدام نمی کنند، استردادی به آنها صورت نخواهد گرفت.

محمد متین خاطر نشان کرد: هم اکنون «نظام مالیات بر مصرف» در چارچوب قانون موسوم به تجمیع عوارض در حال اجرا می باشد که تحت این نظام اکثر کالاها مشمول مالیات و عوارضی جمعا به نرخ 3درصد هستند. این درحالی است که نرخ مالیات بر ارزش افزوده نیز 5/1 درصد پیش بینی شده که باحتساب 5/1 درصد عوارض شهرداریها، جمعا به 3 درصد مالیات و عوارض بالغ می گردد.

وی با اشاره به اینکه ثبت نام از مودیان این نظام مالیاتی در شرف انجام است، عنوان کرد: ثبت نام از مودیان این نظام مالیاتی بصورت مرحله ای صورت می گیرد و این بدان معناست که در ابتدای اجرای این نظام مالیاتی، سازمان امور مالیاتی کشور بصورت مرحله ای اقدام به ثبت نام فعالان اقتصادی در این نظام مالیاتی می کند.

متین افزود: در مرحله اول اجرای مالیات بر ارزش افزوده، از کلیه وارد کنندگان، صادر کنندگان و کلیه فعالان اقتصادی با فروش بالاتر از سه میلیارد ریال در سال ثبت نام بعمل می آید.

مدیر کل روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص نحوه ثبت نام مودیان نظام مالیات بر ارزش افزوده گفت: روش اصلی ثبت نام از مودیان بصورت اینترنتی( مراجعه به سایت WWW.VAT.ir) بوده؛ ولی امکان ثبت نام از طریق مراجعه حضوری به سازمان امور مالیاتی کشور و ادارات کل امور مالیاتی کشور نیز پیش بینی شده است.

متین اظهار داشت: در نظام مالیات بر ارزش افزوده، کالاها و خدمات صادراتی مشمول نرخ صفر می گردند و اعمال این نرخ بدان معناست که کالاها و خدمات صادراتی نه فقط در زمان صادرات مشمول مالیات نمی شوند، بلکه کلیه مالیات بر ارزش افزوده های پرداختی بابت خرید کالاها و خدمات مصرفی که در تولید و عرضه محصول صادراتی پرداخت شده نیز، توسط سازمان امور مالیاتی کشور به مودی باز گردانده می شود.

تاریخ درج : 1387/6/18
منبع خبر : رسانه مالياتي ايران
نام : شهر :