دانش آی آر
تحقيقات و بررسي ها نشان داده: استرس سبب تشديد شب ادراري در کودکان مي شود
تعداد بازدید : 605

تحقیقات و بررسی ها نشان داده کودکانی که در محیطی پرفشار زندگی می کنند بیشتر مستعد شب ادراری هستند و همچنین زمینه های ارثی نیز در تشدید این بیماری موثر است .

دکتر رباب مقصودی متخصص ارولوژی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران گفت : کودکان در بدو تولد به طور طبیعی کنترل اداری ندارند که این امر ممکن است تا 5 سالگی و در برخی مواقع به دلیل تکمیل نشدن سیستم عصبی و قدرت درک احساس ادرار در آنها تا 15 سالگی ادامه داشته باشد .
دکتر مقصودی افزود : شب ادراری تا قبل از 5 سالگی احتیاجی به درمان ندارد اما بعد از 5 سالگی به دلیل اینکه یک بیماری کلیوی محسوب می شود ، درمان آن به صورت دارویی یا جراحی الزامی است .
وی در خصوص علت شب ادراری گفت : محققان در بررسی ها به این نتیجه رسیده اند که شب ادراری با علل زمینه ای همچون ژنتیک و بیماری های روحی و روانی به وجود می آید .
وی استرس را عامل تشدید کننده شب ادراری عنوان کرد و افزود : خانواده ها نباید در مقابل شب ادراری کودکان خود سختگیر باشند و آنها را بترسانند چرا که این امرنتیجه عکس دارد .
دکتر مقصودی در خصوص درمان شب ادراری گفت : درمان بسته به علت زمینه ای شب ادراری و به دو صورت دارویی یا جراحی است همچنین در حین درمان ، رفتار درمانی و روش های تشویقی و نیز استفاده از شب زنگ می تواند موثر باشد .
وی در خصوص کاربرد شب زنگ گفت : شب زنگ در لباس زیر کودک نصب شده و در موقعی که قطره ادرار کودک با آن برخورد کرد ، صدای زنگ کودک را از خواب بیدار می کند و تکرر آن سبب عادت کودک به احساس داشتن ادرار شده و در نتیجه این پیام از سوی مغز کودک را آگاه می کند .

تاریخ درج : 1387/6/17
منبع خبر :
نام : شهر :