دانش آی آر
بر اساس يک پژوهش: توانبخشي پس از عمل كاشت حلزون در کودکان ضروري است
تعداد بازدید : 374

بر اساس یك مطالعه، كودكان تحت عمل كاشت حلزون توانایی دریافت اصوات را دارند، اما بدون توانبخشی قادر به یادگیری خود به خودی برای پردازش و تولید این اصوات نخواهند بود.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا‌ علوم پزشكی تهران، محققان مركز كاشت حلزون شنوایی بیمارستان امیراعلم در این پژوهش آورده‌اند: استفاده مداوم و مستمر سیستم كاشت حلزون طبق اصول صحیح، توانبخشی قبل و بعد از جراحی و مشاركت والدین از عمده‌ترین عوامل برای كسب اطمینان از نیمه مطلوب كاشت حلزون در كودك هستند.

توانبخشی یكی از بخش‌های مهم ارزیابی پیش از عمل جراحی است كه دلایل عمده آن انتخاب كاندید مناسب، آشنایی كودك و والدین با نحوه آموزش و ایجاد انتظارات معقول و منطقی است؛ بنابراین واضح است كه كسب نتایج مطلوب از عمل كاشت حلزون روندی طولانی دارد كه آغاز آن پیش از جراحی است.

بعد از اولین تنظیم و روشن كردن سیستم كاشت برنامه‌های توانبخشی شامل آگاهی از صوت، معنی‌دار شدن اصوات و درك شنیداری شروع می‌شوند.

درمانگر به كودك و والدین فعالیت‌های هدفدار و مبتنی بر شنیدن صوت را می‌آموزد كه والدین آنها را در منزل بر اساس تجربیات تلفیق و ادامه می‌دهند. بر این اساس شنیدن اصوات به طور طبیعی نیاز به گذشت زمان و كسب تجربه دارد.

نتایج این مطالعه حاكی از آن است كودكانی كه توانبخشی بعد از كاشت حلزون داشته‌اند به تمامی اصوات گفتاری دست می‌یابند اما با این وجود برای پردازش و تولید این اصوات نیاز به آموزش‌های ویژه دارند.

گفتنی است، سیستم كاشت حلزون یك وسیله الكترونیكی است كه سیگنال صوتی را در باند وسیعی از فركانس‌های گفتاری ارائه می‌كند.

تاریخ درج : 1387/6/16
منبع خبر :
نام : شهر :