دانش آی آر
توليد کفش هاي ضد آب
تعداد بازدید : 599
 
 

علاوه بر جلوگیری از نفوذ آب و حفظ جریان هوا دارای مزایایی مانند مقاومت بالا در مقابل انعطاف، کاهش میزان لک شدن سطوح و کاهش هزینه های تولید است.

محققان شیوه ای جدید در تولید سطوح ضد آب را ارائه داده و اعلام کردند به کمک این شیوه هر سطح یا تار و پودی قابلیت ضد آب بودن را در کنار قابلیت عبور و مرور هوا خواهد داشت.
محققان موفق به ابداع شیوه ای جدید برای تولید سطوح ضد آب شدند که می تواند علاوه بر جلوگیری از نفوذ آب، هوا را به داخل راه داده و مانع ایجاد گرما شود.
در این تکنولوژی که توسط مخترع آن "Ion-Mask "نامیده شده از ماده ای شیمیایی مشتق از فلورین استفاده می شود. این ماده می تواند پس از تبخیر به تک تک مولکولهای تار و پود یک سطح متصل شود.
اتصال این ماده به مولکولهای سطح آن را آب گریز کرده و آب در صورت تماس با سطح به شکل قطرات کوچکی بر روی آن باقی خواهد ماند. در عین حال منافذ بین تار و پودها باز مانده و هوا می تواند از میان آن عبور کند. این به آن معنی است که استفاده از این ماده شیمیایی از ایجاد یک دیواره یکنواخت جلوگیری کرده و لایه ایجاد شده دارای منافذ بسیاری برای عبور هوا خواهد بود.
به گفته محققان در حال حاضر شیوه تولید سطوح ضد آبی که در کفشها و لباسها استفاده می شوند، به صورت قرار گیری دیواره ای ضد آب در درون کفش یا لباس بوده که مانع نفوذ آب می شود. این امر در عین حال از تردد هوا به درون نیز جلوگیری کرده و ایجاد عرق و گرما خواهد کرد.
استفاده از شیوه جدید علاوه بر جلوگیری از نفوذ آب و حفظ جریان هوا دارای مزایایی مانند مقاومت بالا در مقابل انعطاف، کاهش میزان لک شدن سطوح و کاهش هزینه های تولید است.
در حال حاضر این تکنولوژی برای تولید کفش های ضد آب مورد استفاده قرار گرفته است.

تاریخ درج : 1387/6/12
منبع خبر :
نام : شهر :