دانش آی آر
براي معلولان استفاده از زبان براي كنترل دستگاه ها
تعداد بازدید : 336

دانشمندان قصد دارند به زبان، عضو خستگی ناپذیری كه وظیفه گفتار و چشیدن طعم‌ها و بلعیدن و مبارزه با میكربها را برعهده دارد توانایی بیشتری به آن ببخشند و آن را به یك ابزار كنترل رایانه تبدیل كنند.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، محققان دانشگاه جورجیا تك معتقدند یك سامانه مغناطیسی كه با زبان فعال می‌شود می‌تواند دهان یك فرد معلول را به یك رایانه مجازی ، دندانها را به صفحه كلید و زبان را به كلیدی كه آنها را می‌گرداند تبدیل نماید.

 

میثم قوانلو استادیار جورجیا تك كه سرپرستی این گروه تحقیقاتی را برعهده دارد می‌گوید امكان كنترل كامل محیط اطراف ما فقط با حركت دادن زبان وجود دارد.

 

سامانه ? Tongue Driveزبان را به یك فرمان تبدیل می‌كند كه امكان به حركت درآوردن صندلی ویلچر ، فعال نمودن ابزارهای خانگی و كنترل رایانه را برای معلولان میسر می‌سازد.

 

این سامانه برای كنترل تجهیزات الكترونیكی از طریق حركات اندامهای صورت هنوز راه درازی درپیش دارد، اما حامیان معلولان امیدزیادی به كارایی این شیوه بسته اند.

 

مایك جونز معاونت تحقیق و فناوری مركز شپرد كه یك بیمارستان توانبخشی آتلانتا است می‌گوید این شیوه می‌تواند كلیدها و انتخابهای نامحدودی برای برقراری ارتباط در اختیار معلولان بگذارد. او می‌گوید آموختن این كار اسان است، یك فرد می‌تواند زبانی كاملا متفاوت را فراگیرد.

 

در حال حاضر برای صدها هزار معلول آمریكایی كه از گردن به پایین فلج هستند، روشهای انگشت شماری برای كنترل دستگاهها وجود دارد كه شیوه ابداعی جدید با آنها كاملا متفاوت است.

 

شیوه دم و بازدم (? )sip and puffكه امكان صدور فرامین از طریق دم و بازدم در یك لوله را فراهم می‌سازد جزو مشهورترین روشها است. اما در این روش كاربران فقط چهار فرمان مختلف می‌توانند بدهند و حق انتخابشان محدود است.

 

سامانه‌های كنترل كه از لایی (?pad(های پیچیده برای اندازه‌گیری حركات سرو گردن استفاده می‌كنند رواج دارد، اما استفاده از سخت افزار در مورد تجهیزات الكترونیكی كوچكتر نظیر رایانه‌ها می‌تواند خسته‌كننده و عذاب آور باشد.

 

روشهای جدیدتر كه حركات چشم را دنبال می‌كنند هرچند نوید بخشند، اما پرهزینه و كند هستند و احتمال فرستادن علایم متناقض در آنها وجود دارد.

 

زبان عضوی انعطاف پذیر، حساس و خستگی ناپذیر است و مثل سایر ماهیچه‌های صورت، در حوادثی كه می‌تواند سایر قسمتهای بدن را فلج كند سالم می‌ماند.

 

زیرا زبان به مغز متصل است نه به طناب نخاعی.

 

ویژگیهای زبان از دیرباز دانشمندان را به خود جذب كرده است. در دهه ????? تحقیقات به دنبال تبدیل زبان به یك لنز ابتدایی از طریق اتصال

الكترودهایی به بافتهای آن متمركز بود. تحقیقات اخیر با اتصال یك دوربین به زبان، كه الكترودهای زبان را به شكل یك جسم فعال می‌كند، به نابینایان در درك تصاویر كمك می‌كند.

 

شركت ? newAbilities Systems Incدر پالوآلتو كالیفرنیا یك كلیدلایی ? ?دكمه ای در قسمت كام دهان برای كنترل تجهیزات الكترونیكی طراحی كرده است.

 

محوریت تحقیقات قوانلو ، ایجاد یك صفحه كلید مجازی بجای صفحه كلید فیزیكی است. او با یك آهن ربا به پهنای ? ?میلی متر كه زیر زبان قرار می‌گیرد این كار را انجام می‌دهد.

 

سنجنده‌هایی در طرفین دو گونه، حركت آهن ربا را ردیابی می‌كنند و اطلاعات را به یك گیرنده بر روی یك مجموعه سر افزار حجیم می‌فرستند. سپس یك نرم افزار حركات آهن ربا را پردازش و به صورت فرامینی برای ویلچر یا سایر تجهیزات الكترونیكی ارسال می‌كند.

 

بعد از روشن شدن سامانه از كاربر خواسته می‌شود شش فرمان بدهد: چپ، راست، جلو، عقب، یك كلیك و دو كلیك . یك دانشجو كه این فناوری را آزمایش كرده بود سوار بر ویلچر در محیط آزمایشگاه به گردش پرداخت.

 

قوانلو امیدوار است روزی بتواند فرامین بیشتری را به این مجموعه بیفزاید به این صورت كه دندانها به صفحه كلید و گونه‌ها به كنسول رایانه تبدیل شوند. به طور مثل چپ-بالا برای روشن كردن و راست-پایین برای خاموش كردن تلویزیون بكار رود.

 

آزمایشهای اولیه بر روی دانشجویان نویدبخش بوده است. این تحقیق تاكنون ? ???هزار دلار كمك از بنیاد ملی علوم و ? ???هزار دلار از بنیاد كریستوفر و دانا ریو را جذب كرده است.

 

اما چالشهای بسیاری پیش روست. محققان باید سر افزار حجیم را كوچكتر كنند . آنها همچنین باید این نرم افزار را بهبود بخشند و اصلاحاتی در مورد اندازه مغناطیس و افزایش شارژ باتری بی‌سیم انجام دهند.

 

علاوه بر اینها باید راهی برای كاهش هزینه‌ها بیابند.

 

با این سامانه شخص می‌تواند فقط به كمك یك سامانه، نه تنها صندلی، بلكه تلویزیون، رایانه و تمام زندگی خود را كنترل كند.

 

نشانی اینترنتی قوانلو ?Ghovanloo´s lab: http://tinyurl.com/6k7o2rاعلام شده است.

 

تاریخ درج : 1387/6/5
منبع خبر :
نام : شهر :