دانش آی آر
شناسايي موادي که توسط دست لمس مي شوند
تعداد بازدید : 356
 
 

این شیوه جدید می تواند موادی مانند مواد مخدر، مواد منفجره و یا سمی که توسط دست لمس شده است را به خوبی تشخیص دهد.

اجسامی که دست آنها را لمس کرده است به کمک شیوه جدید انگشت نگاری از طریق اثر انگشت قابل تشخیص خواهند شد.
این شیوه جدید می تواند موادی مانند مواد مخدر، مواد منفجره و یا سمی که توسط دست لمس شده است را به خوبی تشخیص دهد.
در این روش مقدار کمی از مایعی که دارای بار الکتریکی است، مانند آب و یا آب و الکل را به قسمت کوچکی از اثر انگشت می پاشند. این قطره مواد درون اثر انگشت را درون خود حل کرده و به سطح آنالیزور می برد. مایع گرم شده و به تدریج بخار می شود. سپس بارهای الکتریکی آن به مولکولهای اثر انگشت منتقل می شوند که توسط دستگاهی به نام " طیف سنج جرمی" شناسایی می شوند با تکرار این مراحل بر روی تمام قسمتهای اثرانگشت تصویری دو بعدی به دست می آید.
محققان از آثار انگشت داوطلبی که سطح ماده شیمیایی برای مثال کوکائین را لمس کرده و سپس اثر انگشت خود را بر شیشه، پلاستیک و کاغذ باقی گذاشته بود، نمونه برداری کرده و در مایع به دست آمده از آن مقدار کمی از ماده شیمیایی را یافتند. به خاطر دقت بالای این شیوه که Desi نامیده شده است، نه تنها وجود ماده ثابت می شود بلکه خصوصیات و نوع آن قابل شناسایی است.
دکتر گراهام کوک -پروفسور شیمی دانشگاه پاردو که این شیوه را گسترش داده اعلام کرد: اگر Desi به شکل یک ابزار جراحی کوچک و اتوماتیک تولید شود، حتی می تواند در تشخیص بیماریهایی مانند سرطان به جراح کمک کند و جراح می تواند به سرعت سلولهای سرطانی را در نسوج بدن تشخیص دهد.

تاریخ درج : 1387/6/4
منبع خبر :
نام : شهر :