دانش آی آر
محققان دانشگاه توکيو/ توليد ماده اي جديد براي ساخت بدن روبوت ها در ژاپن
تعداد بازدید : 549
محققان دانشگاه توکیو برای ساخت روبوت های خانگی ماده جدیدی تولید کرده اند که همچون پوست بدن انسان بسیار انعطاف پذیر است و در عین حال قابلیت انتقال مناسب جریان برق را داراست.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو، به گفته دانشمندان ژاپنی، این ماده جدید انعطاف پذیری فوق العاده ای دارد؛ دو برابر بیشتر از مواد معمولی قدرت کشش دارد و پانصد و هفتاد بار بیشتر از کائوچو هادی جریان برق است.
دانشمندان امیدوارند از این ماده برای ساخت پوست بدن روبوت هایی استفاده کنند که به صورت خاص برای کمک به زندگی روزمره انسان طراحی و ساخته می شود.
تسویوشی سکیتانی از اعضای این گروه تحقیقاتی می گوید: روبوت ها به عنوان همراهان جدید انسان باید بتوانند همچون انسان در برابر دماهای مختلف و فشار واکنش نشان بدهند و با استفاده از این ماده جدید این مسئله عملی می شود.
سیلیکون و سایر پلمیرهایی که تا کنون برای تولید مشابه پوست انسان از آن استفاده می شد انعطاف پذیری بالایی دارد اما هادی خوب جریان برق نیستند. فلزات هم کاملاً قابلیت رسانایی الکتریسیته را دارند اما استفاده از آن برای پوست روبوت های خانگی منطقی نیست.
این ماده جدید که متخصصان نانوتکنولوژی آن را تولید کرده اند با استفاده از نوعی کربن تولید شده است که ژاپنی ها خود بیست سال پیش آن را کشف کردند.
دانشمندان امیدوارند از این ماده در صنایع مختلف نظیر خودروسازی، ساخت انواع صفحات تلویزیون ، تولید لباس ورزشی و حتی برای تشخیص علل اختلال خواب استفاده کنند.
تاریخ درج : 1387/5/30
منبع خبر :
نام : شهر :