دانش آی آر
مايكل چابون و جايزه ادبي ويكتور هوگو
تعداد بازدید : 708

 

جوایز- مایكل چابون نویسنده آمریكایی جایزه بهترین رمان سال 2008 را از جوایز ادبی «هوگو» از آن خود كرد.

جوایز «هوگو» كه یكی از معتبرترین و باسابقه‌ترین جوایز در جهان ادبی به شمار می‌رود در سال‌جاری با رای هیات داوران از میان رمان‌ها، داستان‌ها، مجموعه‌ها، بهترین و شاخص‌ترین اثر علمی - تخیلی را انتخاب و به جامعه ادبی معرفی كرد.

 

مایكل چابون امسال با ارائه رمانی با عنوان «مجمع پلیسان» به بنیاد این جایزه، موفق به دریافت جایزه بهترین رمان علمی‌- تخیلی سال شد. پیش از این چابون برای همین اثر جایزه‌ بهترین رمان تخیلی و فانتزی را از سوی نویسندگان آثار علمی‌- تخیلی آمریكا با عنوان «نبولا» دریافت كرده بود.

 

مایكل چابون كه نوشتن را از سال 1988 با رمان «رمز سن‌ پترزبورگ» آغاز كرده است در سال 2001 با انتشار یكی از موفق‌ترین آثارش با عنوان « عجیب‌ترین حوادث سرباز و خاك» موفق به دریافت جایزه پولیتزر همان سال شد. این نویسنده سال گذشته نیز با انتشار رمان اسرار آمیز و پلیسی « مجمع پلیسان» توانست توجه بسیاری از مخاطبان و منتقدان ادبی را در سراسر آمریكا و اروپا به‌خود جلب كند و فروشی بی‌سابقه برای این اثر را در میان فهرست پرفروش‌ترین آثار ادبی آمریكا رقم زند.

 

به گفته نیویورك ریویو، این نویسنده 46 ساله یكی از مهم‌ترین و سرشناس‌ترین نویسندگان هم‌نسل خود در جامعه ادبی آمریكا است كه آثاری وهم‌انگیز، پیچیده و مملو از استعاره و ایهام دارد. از این نویسنده علاوه بر رمان،  آثار دیگری در حوزه‌ كتاب‌كودك، فیلمنامه، نمایشنامه و مجموعه داستان تا به امروز منتشر شده كه «جوانی گرگ»، «‌جهان‌مدل»، «راه‌حل نهایی»، «‌پسران شگفت‌ انگیز» و « جنتلمنی در راه» از جمله پرفروش‌ترین آنهاست. به گفته روزنامه گاردین، كانی ویلیس با داستان «همه روی زمین نشسته‌اند»، تد چیانگ با رمان كوتاه «تاجر و دروازه شیمی‌دان» و الیزابت بیر با داستان كوتاه « جزر و مد» افرادی هستند كه جایزه بهترین اثر را در بخش رمان كوتاه، داستان و داستان كوتاه در جوایز ادبی هوگو به‌خود اختصاص داده‌اند.

تاریخ درج : 1387/5/26
منبع خبر :
نام : شهر :