دانش آی آر
غير قابل رقابت بودن نمايش هاي عروسکي داخلي با نمونه خارجي آن از نظر کيفيت
تعداد بازدید : 769

 

یك كارگردان تئاتر عروسكی،‌نمایش های خارجی شركت كننده در جشنواره تئاتر عرسوكی كه سال هاست اجرا رفته اند با كارهایی كه تازه یكی دو ماه است تولید شده اند قابل رقابت نیستند.

     

 بنفشه بدیعی، كارگردان تئاتر عروسكی كشورمان، در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: بحث بر سر این نیست كه گروه های تئاتری ما توان رقابت با كارهای خارجی را ندارند بلكه بحث بر این است كه گروه های ما به تازگی كارهای خود را آماده كرده اند و به لحاظ كیفیت با نمایش های خارجی كه سال ها تجربه اجرا دارند قابل رقابت نیستند.

 

وی كیفیت كارهایی كه تاكنون به اجرا رفته اند را با وجود مشكلات و و كاستی های جشنواره در مقایسه با سال های گذشته رضایت بخش عنوان كرد و افزود: به هر حال كارها خامند و این با وجود شرایط و فرصت كم گروه ها قابل درك است و خرده ای به گروه ها گرفته نمی شود، البته این مشكل در صورت اقدام زودتر مركز و همچنین پرداخت به موقع بودجه ها و اعلان سریع تر نتایج قابل حل است.

 

بدیعی ضبط نمایش های شركت كننده در جشنواره و ارائه آن به صورت لوح فشرده به مردم را اتفاق خوبی دانست و بیان کرد: نحوه انجام این كار بسیار مهم است البته با توجه به اینكه این كارها خام هستند در دست این است كه اول به گروه ها فرصت اجرای عمومی داده شود و سپس این اقدام صورت گیرد.

 

بدیعی در ادامه از حضور یازده داور در بخش مسابقه ایران ابراز تعجب نمود و گفت: حضور یازده داور در این بخش جشنواره بسیار عجیب است، وقتی شما یازده داور انتخاب می كنید مجبورید یك عدم آدم غیر کارشناس انتخاب كنید ما در داوری كسی را می بینیم كه تا به حال حتی اسمش را نشنیده ایم و یا كسی را هم داریم كه با وجود اینكه انسان محترم و كارشناسی است اما در حد و اندازه ی نیست كه بتواند كار اساتید را داوری كند به نظر من با 5 تا 7 داور می شد انتخاب های خیلی دقیق تری كرد و به نتایج آن هم احترام بیشتری گذاشت.

 

وی افزود: نكته دومی كه جای نقد دارد دادن اجرای عمومی به گروه های برگزیده به عنوان جایزه است، به نظر من اجرای عمومی حق گروه هاست ارائه آن به عنوان جایزه کار خوشایندی نیست.

 

گفتنی است، بنفشه بدیعی با همكاری نگار استخر قرار بود با نمایش "زن غرغرو"به روی صحنه برود اما بنا به دلایلی چند روز قبل از شروع از حضور در جشنواره انصراف دادند./ح

 

تاریخ درج : 1387/5/24
منبع خبر :
نام : شهر :