اخبار
منبع :

 

گروه ادب: علت برتری آثار استاد آذریزدی به‌خلوصش برمی‌‌گردد زیرا او درشرایطی به بازنویسی قصه‌های قرآنی پرداخت كه جامعه فرهنگی‌، انتشاراتی ‌و فضای ادبی از چنین كارهایی استقبال نمی‌كرد.

 

 

سیدعلی ‌كاشفی ‌خوانساری ـ نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار 

«سیدعلی ‌كاشفی ‌خوانساری» نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار در گفت‌وگو با خبرگزاری ‌قرآنی ایران (ایكنا) درباره نقش آذریزدی در ادبیات كودك ‌و نوجوان گفت: استاد آذریزدی از بزرگترین قصه‌نویسان ‌ادبیات كودك ‌و نوجوان محسوب می‌شود، اما حق او آن‌طور كه شایسته نام اوست، ادا نشده است.

 

او ادامه داد: آذریزدی در شرایطی كه بازنویسی قصه‌های پادشاهان رواج داشت و هیچ‌كس به فكر قصه‌های قرآنی نبود، براساس یك باور شخصی، قلبی ‌و در نهایت امانت‌داری و رعایت قواعد تاریخ‌نگاری دینی این اثر را فراهم آورد و همین باعث اقبال عمومی جامعه به او شد.

 

او گفت: «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» از آثار ماندگار برای چند نسل ‌و حتی نسل‌های بعد است؛ آذریزدی در سال‌های قبل از انقلاب به بازنویسی قصه‌های قرآنی پرداخت و بعد ازانقلاب هم یكی از مجلدات خود را به زندگی و قصه‌های امامان معصوم (ع) اختصاص داد، كه این جلد از جنبه‌های مختلف دارای اهمیت است.

 

این نویسنده با بیان اینكه‌ قبل از آذریزدی هم برخی به بازنویسی قصه‌های قرآنی برای كودكان ‌و نوجوانان پرداخته بودند، تأكید كرد: كار آذریزدی از نظر قدمت و كیفیت از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

 

 نقش‌آذریزدی‌در‌بازنویسی‌قصه‌های‌قرآن  

قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» از آثار ماندگار برای چند نسل ‌و حتی نسل‌های بعد است؛ آذریزدی در سال‌های قبل از انقلاب به بازنویسی قصه‌های قرآنی پرداخت و بعد ازانقلاب هم یكی از مجلدات خود را به زندگی و قصه‌های امامان معصوم (ع) اختصاص داد

نویسنده‌ كتاب ‌«تحلیل ‌نقدهای ‌ادبیات ‌كودك‌ و ‌نوجوان» با اشاره به مقدمه و مؤخره‌ كتاب «قصه‌های‌ خوب‌ برای بچه‌های ‌خوب» اظهار كرد: بهترین منبعی كه می‌تواند اهمیت كار این پیشكسوت ادبیات كودك و نوجوان را به ما نشان دهد همین دو بخش‌ با نام «چند كلمه بابزرگترها» است‌ كه‌ در آن‌به روش كار و دغدغه‌های خود اشاره كرده است؛ مطالعه‌‌ این دو نوشته نشان می‌دهد كه او چقدر دقت و وسواس‌ داشته ‌و با چه انگیزه‌ دینی بالا و خلوصی این كار را انجام داده است.

 

این روزنامه‌نگار سپس ضمن بیان این‌كه امروز هم بازنویسی‌های خوبی از قصه‌های قرآن می‌شود و نویسندگان مختلفی دست به این كار می‌زنند، گفت: خدمات ارزنده‌ این نویسندگان هم ‌البته‌ به دلیل دقت دینی و نگاه ادبی كه دارند شایسته تقدیر است.

 

كاشفی‌خوانساری‌ ضمن اشاره به این‌كه نویسندگان امروز را نمی‌توان در یك قالب گنجاند، افزود: برخی از نویسندگان نوشته‌های ساده‌ای را ارائه می‌دهند و یا به مشهورات و شنیده‌ها اكتفا می‌كنند؛ اما بعضی نیز دنبال احادیث و تفاسیر معتبر می‌روند؛ همچنین به نوشتن برای بچه‌ها رو آورده‌اند كه باید به این دلیل خدا را سپاسگزار باشیم.

 

كاشفی خوانساری در پایان از بازنویسی اثر مشهور استاد آذریزدی توسط این نویسنده خبر داد و گفت: در حال حاضر استاد به‌ بازنویسی «قصه‌های‌خوب، ‌برای‌بچه‌های‌خوب» پرداخته‌ و تلاش‌هایی هم برای ترجمه‌ی این كتاب در خارج از كشور انجام شده است كه ‌قوت قلبی برای او محسوب می‌شود و البته خبر خوبی هم برای ادبیات كودك است.

 


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *

 
سیستم تعمیر و نگهداری بهبود - PM