دانش آی آر
يك متخصص ارتوپد: استفاده از كفه‌هاي ضخيم در كاهش درد پا موثر است. حركت‌هاي ديناميكي اندام بدن در حين كار توصيه مي‌شود
تعداد بازدید : 306

یك متخصص ارتوپد با بیان این كه استفاده از كفه‌های ضخیم در كاهش درد پا موثراست، افزود: برای كاهش دردهای مچ و عضلات ساق پا، بهتر است ‌در زمان استراحت پا حركت داده شود و فعالیت‌های دینامیك به ستون فقرات و اندام داده شود، همچنین در منزل نیز از ماساژ با آب گرم و بالش زیر پا استفاده شود.

دكتر تركمان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، آسیب‌های مچ پا در جوانان و ورزشكاران را بسیار شایع دانست و افزود: در این حالت مچ پا به طرف داخل چرخش پیدا می‌كند.

وی در ادامه اظهار كرد: گاهی پیچ خوردگی‌ها سبب خون مردگی می‌شود كه برای كاهش درد و تورم باید بدون حركت نگه داشته شود و از كیسه آب یخ در مدت 24 تا 48 ساعت استفاده شود. سپس مچ بند و فیزیوتراپی برای ترمیم رباط‌ های پاره شده مورد استفاه قرار گیرد.

این متخصص ارتوپد، آسیب‌های غضروفی در سنین بالا را منجر به بروز آرتروز و ساییدگی مچ پا و در نهایت ناتوانی در راه رفتن دانست.

دكتر تركمان به خواب پاشنه پا به عنوان شایع‌ترین بیماریهای كف پا اشاره و ابراز كرد: بافت‌های لیفی مانند در پاشنه پا وجود دارد كه عضلات كف پا را از پوست جدا می‌كند، ‌التهاب و كشش این بافت‌ها كه به دلیل راه رفتن زیاد به وجود می‌آید سبب خونریزی‌های میكروسكوپی و رسوب كردن كلسیم در پاشنه پا می‌شود.

خون ریزی‌های كف پا در زنان، افراد چاق و در سنین 20 تا 60 سال شایع‌تر است

برخی از عفونت‌های پاشنه پا ناشی از دیابت است

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: خون ریزی‌های كف پا در زنان، افراد چاق و در سنین 20 تا 60 سال شایع‌تر است. هنگامی كه فرد بعد از استراحت شروع به حركت می‌كند دردهای پاشنه پا را احساس می‌كند.

وی همچنین برخی عفونت‌های ناحیه پاشنه پا را ناشی از دیابت دانست و در رابطه با روش‌های درمان دردهای پاشنه پا گفت:‌ داروهای ضد التهاب و كفی‌های مخصوص از جنس سیلیكون می‌تواند فشار را بر روی پاشنه پا كاهش دهد، راه دیگر نیز تزریق موضعی كورتون است.

این متخصص ارتوپد، درگیری اعصاب ناحیه كف پا را كه سبب فشار و بی حس شدن و ایجاد درد در كف پا می‌شود را یكی دیگر از بیماریهای كف پا دانست كه با آزاد كردن عصب در آن ناحیه می‌تواند رفع شود.

دكتر تركمان اظهار كرد: ضعف چربی در ناحیه پاشنه پا به خصوص در ورزشكاران گاهی سبب ایجاد درد می‌شود كه توصیه می‌شود از كفی‌های مخصوص بالشتكی استفاده شود. هم چنین در مشاغلی كه مدت زمان زیادی فرد مجبور به ایستادن است وریدهای ناحیه ساق و كف پا واریسی ‌شده و علاوه بر این پا ورم ‌كرده و باعث خستگی و درد در ساق و انگشت‌ها می‌شود.

تاریخ درج : 1387/5/16
منبع خبر :
نام : شهر :