دانش آی آر
قرآن و نهج البلاغه در قالب شعر ، اثر اديب سوري
تعداد بازدید : 1087
یک شاعر ، ادیب و نویسنده شیعه سوری پس از آنکه آیات قرآن مجید را در 10 هزار بیت شعر با قافیه ای یکسان در کتابی با عنوان "کوثر السعادء" چاپ کرد ، تصمیم گرفت ، نهج البلاغه را هم در کتابی با نام "غدیر الاصفیاء" یا سرچشمه نخبگان به صورت شعر در آورد.
 

 "فریز حسن سمونی" 45 ساله ، اهل استان حمص در مرکز سوریه ، بیش از بیست سال است که علاوه بر سروده هایی در زمینه های مختلف ، تالیفاتی با موضوعات فرهنگی و اخلاقی به چاپ رسانده است.

سمونی در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر در دمشق با اشاره به اینکه ابتدا قرآن کریم را حفظ کرده و سپس به مطالعه و بررسی کتاب نهج البلاغه علاقه مند شده است ،‌گفت: جدای از ارزش مذهبی کلام مقدس الهی در قرآن و سخنان حکیمانه حضرت امیر مومنان (ع) در نهج البلاغه ، دریافتم که این دو کتاب اوج علم ادبیات هستند.

وی با قرائت آیه ای از قرآن افزود : وقتی آیات قرآن مثلا ، "انا اعطیناک الکوثر" را می خوانم آن را بر وزن "فعل فعل فعل فعل" احساس می کنم ، قرآن کریم عالیترین خلاقیت شعری است که از توان آدمی خارج می باشد.

این شاعر سوری گفت : قصیده مربوط به قرآن مجید را در مدت یک ماه و نیم سرودم،یعنی روزانه پانزده ساعت به سرودن اشعار آن مشغول بودم و با توجه به یکسان بودن قافیه های آن، به عنوان بلندترین قصیده در ادبیات عرب شناخته شد.

"فریز حسن سمونی" گفت تاکنون دو هزار نسخه از آن چاپ شده است ضمن آنکه قصد دارم در کتابی جداگانه ویژه کودکان ، قرآن کریم را به زبانی ساده به صورت شعر چاپ کنم.

وی نهج البلاغه را مهمترین کتاب بعد از قران کریم و احادیث شریف پیامبراکرم (ص) دانست

و گفت: نهج البلاغه حاوی کلام حکیمانه امام علی (ع) و مکتب فراگیر فکری است که در طول تاریخ ، بشر از آن استفاده کرده است.

این شاعر سوری درباره کتاب غدیر الاصفیاء که اقتباس شعری از نهج البلاغه است ،‌گفت: این مجموعه اشعار در سی هزار بیت و در ده جلد به چاپ خواهد رسید که تاکنون چهار جلد یعنی دوازده هزار بیت آن آماده چاپ شده است.

وی در پایان گفت: به یاری خدا می خواهم در آینده در وصف، مناقب وخصال ائمه اطهار (ع) برای هرکدام ده هزار بیت شعر بگویم.

کتابهایی از قبیل پرسشهای برگزیده از قرآن ، راز زندگی ، تعریف شیطان از دیدگاه قرآن ، لزوم تسلیم در برابر اراده الهی از دیدگاه قرآن و نقش عقل در دین از آثار

غیر شعری این شاعر و نویسنده شیعه سوری است.

تاریخ درج : 1387/5/15
منبع خبر :
نام : شهر :