دانش آی آر
ايران جزو پنج كشور توليدكننده لكوموتيو قرار گرفت
تعداد بازدید : 656

مدتی است كشور انگلستان خط تولید موتورهای سنگین را متوقف كرده اما ایران با تلاش متخصصان داخلی توانسته جزو كشورهای برتر در تولید این صنعت قرار گیرد.

پس از آمریكا، آلمان، فرانسه و انگلیس، ایران نیز به جمع تولیدكنندگان موتورهای سنگین لكوموتیو پیوست.

محمد سبزوی در گفتگوی اختصاصی با میراث‌خبر گفت:« مدتی است كشور انگلستان خط تولید موتورهای سنگین را متوقف كرده اما ایران با تلاش متخصصان داخلی توانسته جزو كشورهای برتر در تولید این صنعت قرار گیرد.»
مدیرعامل شركت دیزل سنگین ایران(دسا) درباره چگونگی پیشرفت پروژه توضیح داد:« از 10 سال پیش كار تحقیقات را آغاز كردیم. 5سال به بررسی الگوهای جهانی پرداختیم. از آن‌جاكه كشور ما جغرافیای بسیار متنوعی از كویر تا كوهستان را دارد، كمپانی‌های ژنرال موتور و كاترپیلار آمریكا الگوهای بهتری بودند. چون این قاره نیز به لحاظ تفاوت‌ جغرافیایی شبیه ایران است اما درمجموع چكیده‌ای از اطلاعات تولید و ساخت كشورهای مختلف را انتخاب كردیم.»
او در ادامه افزود:« طی پنج سال بعدی، آموزش نیروهای متخصص را آغاز كردیم. این آموزشها در داخل و خارج كشور به ویژه كشور انگلستان انجام شد.»
سبزوی درباره تعامل‌ علمی و استفاده از كارگاه‌های دانشگاهی تصریح كرد:« با اهتمام میرسلیم كه رئیس انجمن جهانی موتور است با مراكز علمی خارج از كشور تعامل كردیم و در ایران با استادان دانشگاه‌های امیركبیر، صنعتی شریف و خواجه نصیرالدین طوسی همكاری نزدیك داشتیم تا توانستیم به موفقیت دست یابیم اما آنچه در لحظه‌لحظه پروژه لكوموتیو ملی مدنظر مان بود حركت بر مبنای علم بود.»
او مدیریت در پیشرفت پروژه‌ را یكی از اساس‌ها عنوان كرد و اظهار داشت:« در دنیای امروز 67 درصد پروژه‌‌های جهانی با قدرت مدیریتی پیشرفت مطلوب دارد نه دلیل فنی. بنابراین با همت و تلاش هیات مدیره توانستیم به تولید موتور 12 سیلندر خورجینی دست یابیم كه به راه‌آهن فروخته شد.»
او، برنامه‌های توسعه شركت دسا را تولید موتورهای سنگین دیزلی برای استفاده در كشتیرانی، راه‌آهن و نیروگاهی عنوان كرد و ادامه داد:« از آن‌جا كه ایران كشوری حادثه‌خیز است در پی ساخت نیروگاه‌های محلی هستیم.»
سبزوی سوخت موتورهای 87 را گازوئیل اعلام كرد و افزود:« در ساخت موتورهای بعدی كه ویژه نیروگاه‌ها خواهد بود از 15 درصد گازوئیل و 85 درصد گاز به عنوان سوخت استفاده می كنیم. درحال حاضر مشغول مذاكره با وزارت نیرو و سازمان بهینه‌سازی سوخت هستیم.»
تاریخ درج : 1387/5/12
منبع خبر :
نام : شهر :