دانش آی آر
اطلاعات درياي خزر تا عمق 200 متري بررسي شد
تعداد بازدید : 468

برای نخستین بار در كشور مركز ملی اقیانوس شناسی اقدام به جمع آوری اطلاعات دریای خزر تا عمق 200 متری نموده است.

وحید چگینی، رئیس مركز ملی اقیانوس شناسی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: پیش از چهار سال است كه مركز ملی اقیانوس شناسی تحقیقات خوبی را در زمینه شناخت ویژگی های فیزیكی آب دریا را آغاز كرده است كه این شناخت می تواند به حفظ محیط زیست هم كمك كند. زیرا بررسی محیط زیست مستلزم شناخت نحوه گردش آب در دریاها است و نحوه گردش آب معمولا با مدل سازی انجام می شود.

وی ادامه داد: این مدل سازی مستلزم داشتن اطلاعات پایه و خصوصیات فیزیكی آب دریاست. برای شناخت محیط زیست دریای خزر ما نیازمند اطلاعات پایه ای هستیم كه یكی از آنها شناخت خصوصیات فیزیك دریاست.

چگینی ادامه داد: خوشبختانه مركز ملی اقیانوس شناسی جهت جمع آوری این اطلاعات پایه ای توانسته است برای نخستین بار در كشور تا عمق 200 متری از خصوصیات آب دریا اطلاعات جمع آوری كند. با توجه به دستگاه های پیشرفته ای كه این مركز به آن منجر است می تواند خصوصیات آب دریا را برداشت كند.

وی یكی از جنبه های زیست محیطی را شناخت رسوبات عنوان كرد و افزود: در زمینه رسوب شناسی و آلودگی هایی كه می تواند داخل این رسوبات باشد مطالعاتی از سوی مركز ملی اقیانوس شناسی صورت گرفته است.

چگینی در پایان خاطر نشان كرد: مركز ملی اقیانوس شناسی سعی می كند در ارتباط با فیزیك دریا كارهایی را انجام دهد كه دیگران انجام نمی دهند و در جهتی قدم بردارد كه كارهای دیگران را تكرار نكند.

تاریخ درج : 1387/5/3
منبع خبر :
نام : شهر :