دانش آی آر
محققان دريافتند: تاثير تغذيه سرشار از پروتئين در افزايش سرعت زنبورها
تعداد بازدید : 543

محققان دریافتند تغذیه سرشار از پروتئین باعث افزایش دمای بدن زنبورها و پرواز كردن سریعتر آنها می شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از خبرگزاری آلمان، محققان آمریكایی در آزمایش بر روی حشرات پروازی دریافتند بدنبال مصرف غذای سرشار از پروتئین دمای بدن زنبورها افزایش می یابد و منجر به افزایش سرعت بال زدن آنها می شود.

بنابراین گزارش، از آنجائیكه زنبورها در حالت لارو با غذای سرشار از پروتئین تغذیه شده بودند و خود مستقیماً غذای پروتئین دار مصرف نكرده بودند، زیست شناسان احتمال می دهند كه افزایش دمای بدن انها، واكنش طبیعی متابولیسمی نباشد.

این گزارش حاكی است، محققان دریافتند هرچه میزان مصرف پروتئین مصرفی زنبورها كمتر بود میزان افزایش دمای بدن آنها نیز كمتر بود و به همین دلیل سرعت آنها كاهش یافته و زمان بیشتری برای یافتن منبع غذایی خود نیاز داشتند.

بر اساس این گزارش، بلافاصله بعد از خوردن غذا حركت عضلات پروازی زنبورها افزایش یافته و دمای بدن آنها افزایش یافت و با سرعت بیشتری به كندوی خود باز می گردند.

محققان معتقدند، زنبورها با این افزایش دما هم نوعان خود را از وجود یك منبع غذایی مطلع می كنند.

به گفته محققان دانشگاه كالیفرنیا در سن دیگو از آنجائیكه زنبورها نسبت به مكانهایی در كلونی شان كه درجه حرارت آن بالاست بسیار حساس هستند، آنها احتمال می دهند كه این رفتار زنبورها روشی برای ارسال سیگنال برای همنوعانشان باشد.

براساس این گزارش، این رفتار از میلیون ها سال پیش در زنبورها ایجاد شده است.

تاریخ درج : 1387/4/29
منبع خبر :
نام : شهر :