دانش آی آر
اداره غذا و داروي آمريكا(FDA) هشدار داد: ” آمالگام ” ، مي‌توانند نگراني هايي را براي سلامت زنان باردار و كودكان در پي داشته باشد
تعداد بازدید : 201

اداره غذا و داروی آمریكا( ? ( FDA?هشدار داد مواد پركننده دندانی نقره ای رنگ كه آمالگام خوانده می‌شود، حاوی جیوه هستند و می‌توانند نگرانی هایی را برای سلامت زنان باردار و كودكان در پی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از  شین هوا ، كارشناسان در گذشته به زنان باردار در مورد مصرف برخی ماهی‌ها كه میزان زیادی جیوه دارند هشدار داده اند، اما اداره نظارت بر مواد غذایی و دارویی آمریكا می‌گوید جیوه موجود در مواد پركننده دندانی می‌تواند خطراتی برای مغز در حال رشد و نمو انسان داشته باشد.

این هشدار ،كل جمعیت را هدف قرار نمی‌دهد و تنها دو گروه زنان باردار و كودكان را كه پیشتر بر لزوم كاهش مصرف جیوه از دیگر منابع از جمله غذاهای دریایی در آنها تاكید شده است دربرمی گیرد.

براساس هشدار اداره نظارت بر مواد غذایی و دارویی آمریكا ، مواد پركننده دندانی حاوی جیوه هستند كه تاثیرات سمی بر دستگاه عصبی در حال رشد و نمو جنین و كودكان می‌گذارد.

این اداره با اعلام اینكه این هشدار به معنای آن نیست كه این مواد واقعا به سلامت انسان آسیب می‌رسانند توصیه كرد افرادی كه دندانهایشان را با این مواد ترمیم كرده‌اند اقدام به برداشتن آنها نكنند.

در مورد برداشتن مواد پركننده‌ای كه افراد در دندان خود دارند اعلام كرد در واقع این مواد مضر نیستند. دندان پزشكان بیش از صد سال است كه از مواد پركننده نقره‌ای رنگ برای ترمیم پوسیدگیهای دندانی استفاده می‌كنند.

این اداره درحال حاضر در حال مطالعه تاثیر میزان كم بخار جیوه‌ای كه هنگام جویدن و یا مسواك زدن آزاد می‌شود بر بروز اختلالات عصبی و یا دیگر مشكلات در كودكان است.

برای مقایسه استفاده از آمالگام در كودكان با مواد كامپوزیتی هم رنگ دندان (بدون جیوه) مطالعات جدی انگشت شماری انجام شده كه در آنها هم هیچ مشكل مغزی مشاهده نشده است.

تاریخ درج : 1387/3/29
منبع خبر :
نام : شهر :