دانش آی آر
تكنيك سريع در درمان اختلالات گوارشي "GI"
تعداد بازدید : 774
محققان با به كارگیری لیزر و میكروسكوپ بر سر ابزار اندوسكوپ اقدام به تشخیص سریع سلول های پیش سرطانی و درمان آن با لیزر كرده اند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری هلث دی، در این روش كه از همگرایی اشعه لیزر استفاده می شود و موسوم به آندومیكروسكوپی "CLE" از یك میكروسكوپ كوچك بر سر ابزار آندوسكوپ استفاده شده كه به سرعت سلول های پیش سرطانی و بافت های ناشناخته را تشخیص و نیاز تكه برداری از بافت دستگاه گوارش را حذف می كند.

این گزارش می افزاید: پیش از این تشخیص ناراحتی های گوارشی هفته ها طول می كشد اما هم اكنون با استفاده از این تكنیك "CLE" تا نود و یك درصد می توان بیماری های گوارشی را تشخیص داده و نود و سه درصد از اختلالات گوارشی را درمان كرد.

طبق این گزارش، یكی از مزایای اصلی این روش این است كه نیازی به عكسبرداری و تكه بردای نیست و با یك بار آندومیكروسكوپی می توان بیماری را تشخیص داده و نسبت به درمان آن اقدام كرد.

این گزارش می افزاید: با استفاده از این تكنیك می توان سلول های سرطانی موجود در مری را تشخیص و درمان كرد.

همچنین، با استفاده از همگرایی اشعه لیزر موجود بر سر ابزار آندوسكوپ می توان از تعداد تكه برداری بافت های غیر طبیعی مری كاست.

طبق این گزارش، وجود سلول های سرطانی در ناحیه مری منجر به تكرر تكه برداری از بافت های غیر طبیعی مری می شود كه با استفاده از این تكنیك می توان از میزان هزینه و همچنین خونریزی و اختلالات تنفسی ناشی از آن كاست.

این گزارش با بیان اهمیت لیزر موجود در این روش می افزاید: با كاربرد تكنیك "CLE" به راحتی می توان به سرعت پولیپهای پیش سرطانی در روده را تشخیص داد.

طبق این گزارش، با به كارگیری این تكنیك می توان تا هشتاد و نه درصد پولیپ های روده ای را درمان كرد كه میزان شناسایی پولیپ های خوش خیم كوچك تا نود و هشت درصد امكان دارد./

تاریخ درج : 1387/3/1
منبع خبر :
نام : شهر :