دانش آی آر
پژوهشكده فناوري اطلاعات دانشگاه تربيت مدرس الگوي جامع كتابخانه ديجيتال را در كشور ارايه مي‌كند
تعداد بازدید : 818
مدیر اجرایی پژوهشكده فناوری اطلاعات دانشگاه تربیت مدرس گفت این پژوهشكده در حال مطالعه بر روی تعریف جامع و ارایه الگوی جامع كتابخانه دیجیتالی در كشور است.

یوسف سنایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار آی تی ایرنا افزود: هر دانشگاه و یا موسسه‌ای به طور مستقل استنباطی از كتابخانه دیجیتال دارد، به عنوان مثال برخی دانشگاه‌ها كتاب‌های خود را به صورت فایل پی دی اف در آورده و یا آنها را اسكن كرده اند، كه نمی‌توان عنوان كتابخانه دیجیتال را بر چنین مجموعه‌ای نهاد.

وی اظهار داشت: این پروژه مطالعاتی از یك ماه قبل آغاز شده و پس از سه ماه نیم آینده به پایان خواهد رسید كه پس از آن تعریف جامع به دست خواهد آمد و می‌تواند مورد استفاده سایر بخش‌ها قرار گیرد.

سنایی بیان داشت: برای یافتن یك الگوی جامع و تعریف مناسب كه بتواند مورد استفاده تمامی دانشگاه‌ها و ارگان‌ها قرار گیرد باید فعالیت‌های ایالات متحده آمریكا، اروپا و كشورهای پیشرفته آسیایی در زمینه كتابخانه دیجیتال مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته وی، برخی دانشگاه‌ها نظیر دانشگاه تهران، شیراز و علم و صنعت در این زمینه فعالیت‌هایی انجام داده‌اند كه این موارد نیز باید به طور خاص بررسی شود.

این پروژه توسط یك تیم پژوهشی ? 8?نفری انجام می‌شود و پس از آن الگوی به دست آمده در اختیار دانشگاه تربیت مدرس برای راه اندازی كتابخانه دیجیتالی قرار خواهد گرفت.

تاریخ درج : 1387/2/5
منبع خبر :
نام : شهر :