دانش آی آر
اندازه‌گيري پارامترهاي فيزيكي و شيميايي ، درعمق 800 متري درياي خزر
تعداد بازدید : 412

رییس مركز ملی اقیانوس شناسی گفت: این مركز برای اولین بار موفق به اندازه‌گیری پارامترهای فیزیكی و شیمیایی دریای خزر در عمق ? 800?متری شد.

دكتروحید چگینی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: این مركز سالانه در پی گشت‌های دریایی اقدام به اندازه‌گیری پارامترهای فیزیكی و شیمیایی آبهای داخلی می‌كند، اما اندازه‌گیری درعمق ? 800?متری برای اولین بار در كشور توسط محققان ایرانی انجام شد.

رییس مركز ملی اقیانوس شناسی با اشاره به سرمای شدیدی كه در كشورحاكم شده بود اظهار داشت: سرمای بیش از حد باعث می‌شود تغییراتی در گردش آب دریای خزر در جهت عمق اتفاق بیفتد و این تغییرات باعث افزایش تولیدات زیستی در خزر می‌شود، مشروط براینكه عوامل انسانی در چرخه طبیعی دخالتی نداشته باشند.

وی ادامه داد: دراین راستا یك تیم كارشناسی به دریای خزر اعزام شد كه اقدام به اندازه‌گیری پارامترهای فیزیكی و شیمیایی دریای خزر در عمق ?800? متری كرد.

وی هدف از انجام این كار را بررسی پارامترهای فیزیكی و شیمیایی آب دریای خزر برای دریافتن نحوه گردش آب به صورت عمودی ، مطالعه كیفی و تاثیر سرما بر نحوه گردش آب خزر و میزان اختلالات آبهای سطحی و زیرین عنوان كرد.

چگینی اظهار داشت: ردیابی و رصد كردن پدیده‌هایی كه هر چند سال یك بار رخ می‌دهد از لحاظ جمع آوری اطلاعات و نگهداری آن در بانك اطلاعاتی بسیار مفید است زیرا می‌توان در آینده برای انجام تحقیقات از انها استفاده كرد، در حالی كه به دست آوردن اطلاعات معمولی در گشت‌های مرسوم سالانه حاصل می شود.

تاریخ درج : 1387/1/19
منبع خبر :
نام : شهر :