دانش آی آر
700 كيلومتر راه‌آهن سال آينده به شبكه ريلي كشور اضافه مي‌شود
تعداد بازدید : 645
مجری طرحهای ساخت و توسعه زیربناهای راه‌آهن گفت: در صورت تخصیص اعتبارات كافی سال آینده 700 كیلومتر به شبكه ریلی كشور اضافه خواهد شد.
حسین تهرانی با اشاره به اهداف برنامه چشم‌انداز 20 ساله كشور در خصوص حمل و نقل ریلی، اظهار داشت: با توجه به مزایایی كه این شاخه از حمل و نقل از لحاظ ارزانی، ایمنی بسیار بالاتر و آلایندگی بسیار كمتر نسبت به سایر شقوق حمل و نقل دارد باید اهتمام خاصی برای توسعه شبكه ریلی در كشور صورت گیرد.
مجری طرحهای ساخت و توسعه زیربناهای راه‌آهن به عدم توسعه كافی این بخش در سالهای گذشته اشاره كرد و گفت: در طی این سالها حتی شاهد كند شدن سرعت توسعه حمل و نقل ریلی نسبت به سایر شقوق حمل و نقل بودیم.
وی با بیان اینكه صنعت ریلی زمینه‌ساز توسعه كشور است، تصویب لایحه مدیریت مصرف سوخت و توسعه حمل و نقل ریلی را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان كرد: بر اساس این قانون در هر سال مبلغ 6 هزار میلیارد تومان به حمل و نقل عمومی برون‌شهری و 4 هزار میلیارد تومان به حمل و نقل عمومی برون‌شهری اختصاص خواهد یافت.
تهرانی با اشاره به تورم‌زا بودن اعتبارات عمرانی تصریح كرد: در تنظیم بودجه سال آینده دولت تصمیم گرفت برای به حداقل رساندن این اثر تورمی تنها مبلغ یك هزار و 800 میلیارد تومان به عنوان بودجه وزارت راه برای اختصاص به حمل و نقل برون در نظر بگیرد.
وی ادامه داد: هم‌اكنون پروژه‌های ریلی مدنظر وزارت راه برای تكمیل و احداث مشخص شده و باید برنامه‌ریزیهای دقیقی برای افزایش قابل توجه سهم حمل و نقل ریلی در طول سال 87 و 88صورت گیرد.
به گفته مجری طرحهای ساخت و توسعه زیربناهای راه‌آهن با اعتبارات سال آینده امكان افزایش حدود 700 كیلومتر به شبكه ریلی كشور وجود دارد و این میزان از سال 88 به یك هزار كیلومتر ارتقا پیدا خواهد كرد.
وی در عین حال تاكید كرد: با وجود اینكه اعتبار وزارت راه در بخش ریلی برای سال 86 معادل 320 میلیارد تومان بود تا كنون 62 درصد از این اعتبار اختصاص یافته و این نگرانی وجود دارد كه همین مشكل در سال آینده نیز تكرار شود.
تهرانی با بیان اینكه تعهدات وزارت راه در بخش ریلی به پیمانكاران بیش از 350 میلیارد تومان برآورد می‌شود، خاطرنشان كرد: به منظور جلوگیری از بروز مشكلات سالهای گذشته باید اعتبارات به صورت مناسب و به پروژه‌های دارای اولویت اختصاص داده شود تا زمینه شتاب توسعه حمل و نقل ریلی در سالهای آینده فراهم آید.
تاریخ درج : 1386/12/21
منبع خبر :
نام : شهر :