دانش آی آر
براي ساخت خودرو در ژاپن الياف كربني جايگزين فولاد مي‌شود
تعداد بازدید : 697
با توسعه فن آوریها در بخش تولید الیاف كربنی كه از آن به عنوان مواد نسل آینده نام برده می‌شود، انتظار می‌رود در آینده نه چندان دور الیاف كربنی جایگزین ماده فولاد برای ساخت خودرو شوند.


به گزارش روز جمعه روزنامه نیهون كیزای، شركت‌های بزرگ ژاپنی سازنده الیاف كربنی در راستای این موضوع تصمیم گرفته‌اند با بكارگیری این ماده كار تولید انبوه قطعات مورد استفاده در بدنه و دیگر بخش‌های خودرو را از سال ? 2010?میلادی آغاز كنند.

به گزارش ایرنا به نقل از نیهون كیزای پیش بینی می‌شود با آغاز بكار تولید انبوه الیاف كربنی، بهای آن كاهش یابد و زمینه استفاده گسترده از آن در بخش خودروسازی فراهم شود.

دست اندركاران خودروسازی می‌گویند،الیاف كربنی از فولاد سبك تر و با دوام تر است و به همین دلیل شركت‌های خودروسازی با هدف كم‌كردن وزن خودرو كه به كاهش مصرف سوخت آن نیز منجر خواهد شد ، به دنبال استفاده از این مواد در خودروهای آینده ساخت خود هستند.

به گفته آنان وزن الیاف كربنی یك چهارم فولاد بوده و نیروی مقاومت آن نیز ? 10?برابر بیشتر است.

دست اندركاران بخش صنعت می‌گویند، میانگین وزن یك دستگاه خودرو سواری حدود ? 1/5?تن است كه حدود یك تن آن را فولاد و باقی آن را رزین و آلومینیوم تشكیل می‌دهند.

برآوردها نشان می‌دهد،اگر بجای فولاد از الیاف كربنی سبك در خودرو استفاده شود، می‌توان تا پنج درصد، مصرف سوخت خودرو را كاهش داد.

شركت ژاپنی "توری" ? 30?درصد و شركت ژاپنی "تیكوكو" نیز ? 20?درصد از بازار الیاف كربنی در جهان را در دست داشته و در رده‌های اول و دوم جهان در این زمینه قرار دارند.

تاریخ درج : 1386/12/10
منبع خبر :
نام : شهر :