دانش آی آر
يك پژوهشگر:شناسايي عوامل ايجاد زخم شيردان درگاوميش‌هاي خوزستان ضروري‌است
تعداد بازدید : 629

یك پژوهشگر خوزستانی بر ضرورت شناسایی عوامل ایجادكننده زخم شیردان در گاومیش‌های خوزستان توسط محققان تاكید كرد.

دكتر "علیرضا قدردان مشهدی" در پنجمین گردهمایی ایران در اهواز باارایه مقاله خود، فراوانی انواع زخم شیردان در ? 200?گاومیش كشتار شده در كشتارگاه اهواز در مدت زمان ? ??ماه را مورد بررسی قرار داد.

وی گفت: با توجه به شیوع قابل توجه زخم شیردان در گاومیش‌های مورد بررسی، شناسایی عوامل ایجادكننده این عارضه در این دام با ارزش ضروری است.

دكتر قدردان مشهدی در بخش دیگری از مقاله خود به نشانه‌های بالینی این بیماری اشاره كرد و اظهار داشت: درد شكمی، رنگ پریدگی و ملنا(مدفوع خونی دراثر خونریزی در دستگاه گوارش) در ? 70?درصد موارد از عمده نشانه‌های این بیماری است.

وی اضافه كرد: این بیماری ممكن است باعث خونریزی حاد شیردان همراه با سوء هاضمه و خونریزی گوارشی شده و در بعضی موارد به سوراخ شدن این عضو و حاد موضعی و دردناك منجر شود.

پریتونیت به عفونت یا التهاب وخیم قسمتی از صفاق (پرده پوشاننده لوله گوارشی) یا همه آن اطلاق می‌شود.

به گفته این پژوهشگر خوزستانی، سوراخ شدن شیردان می‌تواند مرگ سریع دام را نیز به همراه داشته باشد.

دكتر قدردان مشهدی وضعیت تغذیه‌ای نسبتا شایع این دام در خوزستان(تغذیه از علوفه خشبی) و شرایط آب و هوایی را از عوامل احتمالی تاثیر گذار در شیوع قابل توجه زخم شیردان در گاومیش‌های مورد بررسی عنوان كرد.

پنجمین گردهمایی دامپزشكان علوم بالینی ایران از دیروز سه‌شنبه در اهواز كار خود را آغاز كرده و امروز بكار خود پایان می‌دهد.

تاریخ درج : 1386/11/24
منبع خبر :
نام : شهر :