دانش آی آر
نخستين آزمايشگاه مرجع مواد دنداني در کشور تأسيس شد
تعداد بازدید : 157

برای اولین بار در كشور، آزمایشگاه مرجع مواد دندانی به همت مركز تحقیقات دندانپزشكی و گروه مواد دندانی دانشكده دندانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران تأسیس شد.

دکتر محمدصادق آخوندی، معاون پژوهشی دانشكده دندانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران با بیان این مطلب به خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا دفتر منطقه‌ای علوم پزشكی تهران گفت: طبق تفاهم‌نامه منعقد شده بین اداره سلامت وزارت بهداشت و مركز تحقیقات دندانپزشكی، مقدمات تأسیس این آزمایشگاه مرجع مواد دندانی انجام گرفته است. با تأسیس این مرکز، تمام اقلام مواد دندانی اعم از تولید داخل و واردات خارجی تحت آزمون‌های كنترل كیفی قرار خواهند گرفت.

وی ادامه داد: آزمایشگاه مواد دندانی با هدف كمك به اجرای مطالعات پایه در سال 1382 با همكاری و تفاهم بین مركز تحقیقات دندانپزشكی و دانشكده دندانپزشكی با هزینه 300 میلیون تومان تأسیس شد.

معاون پژوهشی دانشكده دندانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران در خصوص اهداف اصلی این آزمایشگاه اظهار كرد: تلاش در انتقال تكنولوژی از مراحل آزمایشگاهی به سطوح بالینی از طریق انجام آزمایش‌های پایه و تحقیقات بالینی، ارتقاء سطح آگاهی دندانپزشكان از طریق انتشار نتایج مطالعات انجام شده، فراهم كردن محیط علمی، فعال و پویا برای جذب محققان داخلی و بین‌المللی از دیگر اهداف این آزمایشگاه است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، ارتقاء آگاهی جامعه نسبت به مسائل بهداشتی و مراقبت‌های فردی را موجب افزایش درخواست درمان‌های دندانپزشكی با كیفیت بهتر دانست و گفت: مطالعه در زمینه مواد دندانپزشكی منجر به شناخت اثرات مفید و مضر این مواد و در نتیجه افزایش سطح كیفی خدمات دندانپزشكی می‌شود و این امر به بهبود سطح بهداشت جامعه منجر خواهد شد.

دكتر آخوندی با اشاره به ایجاد ارتباط تنگاتنگ بین مطالعات و تحقیقات انجام شده با صنایع مرتبط دندانپزشكی تصریح كرد: مطالعات مشترك سبب خواهد شد تا ابداعات و ابتكارات تكنیكی و مهندسی در خدمت بیماران قرار گرفته و سطح كیفی خدمات درمانی ارتقاء یابد.

وی خاطرنشان كرد: مركز تحقیقات دندانپزشكی علاوه بر همکاری با دندانپزشكان و صنایع مرتبط دندانپزشكی، انعقاد تفاهم‌نامه‌های متعدد و پروژه‌های تحقیقاتی مشترك با مؤسساتی نظیر مركز تحقیقات علوم و تكنولوژی در پزشكی، مركز تحقیقات علوم دارویی، مركز تحقیقات سرطان، مركز تحقیقات ایدز، انستیتوپاستور و سایر مؤسسات را در دست اجرا دارد.

تاریخ درج : 1386/10/24
منبع خبر :
نام : شهر :