دانش آی آر
معاون هنرهاي سنتي و صنايع دستي ايلام: نخستين موزه‌ي صنايع دستي استان تا اوايل سال آينده راه‌اندازي مي‌شود
تعداد بازدید : 469

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی استان ایلام گفت: نخستین موزه‌ی هنرهای سنتی و صنایع دستی بومی این استان در كاخ فلاحتی اوایل سال آینده راه‌اندازی می‌شود.

مسعود اسكندری در گفت‌وگو با خبرنگار بخش صنایع دستی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌كه راه‌اندازی موزه‌ی صنایع دستی در كاخ فلاحتی استان ایلام سال گذشته در دور نخست سفر رییس جمهور به این استان تصویب شد، اظهار داشت: این كاخ پیش از این به سازمان كشاورزی استان تعلق داشت كه پس از تصویب ایجاد موزه، كاخ فلاحتی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری واگذار شد و اكنون در مرحله‌ی واگذاری به پیمانكار برای مرمت بناست.

وی با اطمینان از این‌كه موزه‌ی هنرهای سنتی و صنایع دستی بومی ایلام تا اوایل سال آینده راه‌اندازی می‌شود، ادامه داد: در این موزه آثار بومی فعال و منسوخ‌شده نمایش داده می‌شوند و در كنار آن‌ها، كارگاه‌های رشته‌های منسوخ‌شده‌ی صنایع دستی و هنرهای سنتی برپا خواهند شد. اعتبار لازم برای مرمت و تجهیز این موزه نیز به‌صورت استانی و ملی تامین شده است.

او با اشاره به این‌كه در استان ایلام تعداد بازارچه و نمایشگاه‌های عرضه‌ی صنایع دستی بسیار محدود است، افزود: بازارچه‌ی صنایع دستی در شهرستان ایوان استان ایلام با مشاركت شهرداری این منطقه راه‌اندازی شده است. این طرح جزو مصوبه‌های سفر رییس جمهور پیشین به این استان بود، اما به‌دلیل مشكلات اعتباری، ساخت آن طولانی شد و اكنون نیز یك طبقه‌ی این بازارچه به صنایع دستی اختصاص یافته و طبقه‌ی دیگر آن در اختیار شهرداری ایوان است.

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی استان ایلام بیان كرد: در شهر ایلام نمایشگاه دایمی كه محل فروش امانی صنایع دستی است، برپا شده و اداره‌ی آن به اتحادیه‌ی صنایع دستی استان واگذار شده است.

وی با تاكید بر ضرورت ایجاد بازارچه‌ها و نمایشگاه‌های فروش صنایع دستی در شهرهای مختلف این استان، بخصوص شهر مرزی مهران با توجه به رفت و آمد زایران ایرانی و مسافران عراقی، گفت: با ایجاد نمایشگاه دایمی و بازارچه‌ی صنایع دستی در این استان وضع فروش این آثار بهتر شده است و باید این طرح به‌صورت گسترده‌تر اجرا شود. بنابراین پیشنهادهای مربوط به ایجاد بازارچه و نمایشگاه صنایع دستی در این استان به معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی كشور ارایه شده است.

اسكندری با اشاره به فعالیت‌های آموزشی رشته‌های صنایع دستی در این استان، افزود: با آموزش و پرورش این استان مذاكره و تفاهم شده است كه سال آینده در تمام مدارس كار و دانش استان رشته‌های صنایع دستی آموزش داده شوند. بر این اساس، تا ابتدای سال تحصیلی آینده، برنامه‌ها تدوین و آموزش‌ها آغاز می‌شوند.

تاریخ درج : 1386/10/22
منبع خبر :
نام : شهر :