دانش آی آر
تلاش پژوهشگران ژاپني براي مقاوم‌سازي خانه‌هاي آجري
تعداد بازدید : 450
پژوهشگران ژاپنی با هدف یافتن راهی برای مقاوم ساختن خانه‌های مسكونی ساخته شده با آجر كه مقاومت آنها در برابر زلزله ضعیف است، دست به یك آزمایش زدند.


به گزارش تلویزیون سراسری ژاپن(ان.اچ.كی)، در كشورهای منطقه خاورمیانه و آسیا از جمله ایران و پاكستان از خانه‌های آجری استفاده می‌شود كه در برابر زلزله مقاوم نیستند.

به گزارش ایرنا به نقل از "ان.اچ.كی"، نمونه این موضوع در زمین لرزه چهار سال پیش بم در ایران و یا زمین لرزه دو سال پیش پاكستان مشاهده شد كه به دلیل ویران شدن خانه‌های آجری، دهها هزار نفر كشته شدند.

به گزارش ان.اچ.كی، در این آزمایش پژوهشگران وابسته به پژوهشگاه فناوری پیشگیری از بلایای طبیعی به همراه پژوهشگران دانشگاه "میه" ژاپن شركت داشتند.

پژوهشگران در این آزمایش با روش‌هایی كه در منطقه خاورمیانه و آسیا استفاده می‌شود، خانه‌ای آجری به ارتفاع سه متر ساخته و سپس آن را به مدت ? 30?ثانیه در برابر تكان‌های شدید یك زمین لرزه مصنوعی قرار دادند.

نتیجه این آزمایش نشان داد كه پس از این تكان‌ها، پنجره و دیوارهای نزدیك به درهای ورودی بیدرنگ شكاف برداشته و اسكلت ساختمان كم‌كم به حركت درآمد.

به گفته پژوهشگران، پس از آنكه آنها ساختمان را در برابر دومین لرزش قرار دادند، دیوارهای منتهی به چهارگوش پنجره‌ها ترك بیشتری خورده و دیوار و سقف آن همزمان فرو ریخت.

پژوهشگران ژاپنی قصد دارند، با تجزیه و تحلیل اطلاعات بدست آمده از این آزمایش و پژوهش بر روی آن، زمینه ساخت و استفاده از مصالح ساختمانی مقاوم برای استفاده در ساختمان‌سازی در منطقه خاورمیانه و آسیا را فراهم كنند.

تاریخ درج : 1386/10/8
منبع خبر :
نام : شهر :