دانش آی آر
مرور بر آثار ارکستري موسيقي ايراني
تعداد بازدید : 389
 

جایگاه و آثار ارکستری در موسیقی ایرانی جمعه بیست و سوم آذر ماه در سالن رودکی بررسی می شود.
به گزارش سایت خانه موسیقی، این برنامه چهل و یکمین نشست پژوهشی موسسه فرهنگی هنری آوای مهربانی است که با همکاری موسسه فرهنگی هنری نماکارنگ و انجمن موسیقی برگزار می شود.
این برنامه در دو بخش برگزار می شود. در ابتدای بخش اول، این برنامه محمدرضا شرایلی درباره دیسکوگرافی آثار ضبط شده ارکستری موسیقی ایرانی بر روی صفحات سنگی سخنرانی می کند. همچنین شاهین فرهت درباره مروری بر آثار ارکستری در موسیقی ایرانی و کامبیز روشن روان نیز جایگاه و ساختار ارکستر در موسیقی ایرانی را تجزیه و تحلیل مورد نقد و بررسی قرار می دهد. در پایان بخش اول نیز پرسش و پاسخ میان حاضران و اساتید برگزار می شود.
در بخش دوم برنامه نیز اجرای گروه کر ریرا به رهبری علی بلبلی و سرپرستی علی عزتی به اجرای برنامه می پردازد.
از مباحث دیگری که توسط کارشناسان مطرح می شود می توان به سابقه تاریخی و پیدایش همنوازی و دسته ها در موسیقی ایرانی، چگونگی رشد و نمو شکل گیری ارکستر در موسیقی ایرانی، تاثیرات ارکستراسیون غربی و ریشه های تاریخی آن، تشکل ها و جریاناتی که زمینه ساز تشکیل ارکسترهای بززرگ بوده اند و انواع ارکستر، عوامل گرایش موسیقی دانان به قالب های ارکستر سمفونیک، دیسکو گرافی آثار ضبط شده ارکستری بر روی صفحات سنگی، جایگاه و ساختار ارکستر در موسیقی ایرانی و دسته بندی موسیقی دانان از نظر گرایش به آنها در ایران اشاره کرد.
تاریخ درج : 1386/9/30
منبع خبر :
نام : شهر :