دانش آی آر
يک دندانپزشك: آفت دهان در زنان بيش از مردان روي مي دهد
تعداد بازدید : 155

آفت دهان یكی از شایعترین بیماری های دهان و دندان است كه در زنان بیش از مردان رخ می دهد.
دكتر میری، دندانپزشك در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: تاكنون علت واقعی ایجاد آفت های دهانی ناشناخته مانده و این زخم ها كه بسیار دردناك هستند ممكن است در هر سنی ظاهر شوند اما اغلب در دهه دوم زندگی بروز می كند.
وی گفت: آفت دهان در زنان بیش از مردان روی می دهد و به نظر می رسد منطقه جغرافیایی تاثیر قابل توجهی بر میزان بروز این ضایعات دارد.
وی با بیان اینكه آفت بیماری ویروسی محسوب نمی شود گفت: به دلیل تشابه بالینی زخم های عودكننده آفتی با ضایعات تب خال بررسی های گسترده ای در رابطه با اثبات نقش عوامل ویروسی صورت گرفته اما تاكنون ویروس ویژه ای معرفی نشده است و آفت بیماری ویروسی محسوب نمی شود.
وی گفت: برخی معتقدند میان آفت دهان و برخی از غذاها مانند قهوه، شكلات، گردو و فندوق ارتباط وجود دارد و حساسیت به مواد غذایی در ایجاد این زخم ها مؤثر است.
وی تاكید كرد: برخی دیگر از محققان معتقدند ضربه به مخاط دهان زمینه ساز بروز آفت دهانی است به طوریكه پس از انجام اعمال دندانپزشكی و یا برخورد با لبه تیز زخم های آفتی ظاهر می شوند.
همچنین، كمبود آهن، ویتامین B12 و اسید فولیك به عنوان عوامل مستعدكننده بروی این ضایعات اعلام شده است.
این دندانپزشك افزود: استرس ها و فشارهای روانی در بروز آفت های دهانی مؤثر است، به طوریكه بروز این ضایعات در فصل امتحانات بیشتر می شود، نقش عوامل ژنتیكی نیز در بروز آفت دهانی تاثیر گذار شده است.
وی در خصوص درمان آفت دهان گفت: بهترین راه درمانی ضایعات آفت شناسایی و حذف عوامل مستعدكننده در بیماران است كه از طریق مصاحبه و پرس و جو از آنها و گرفتن تاریخچه و انجام آزمایش های ضروری امكان پذیر است.

تاریخ درج : 1386/9/2
منبع خبر :
نام : شهر :