دانش آی آر
نقشه شناسايي ساختمانهاي تخريب شده در اثر زلزله تهيه شد
تعداد بازدید : 615

نقشه شناسایی ساختمانهایی كه بر اثر وقع زلزله تخریب می‌شوند، با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای تهیه شد.

"مجید كیاورز مقدم" مجری این طرح روز دوشنبه به ایرنا گفت، تخریب ساختمانها یكی از مهمترین عوارض وقوع زلزله است و تا یك هفته پس از زلزله مهلت حیاتی برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان به شمار می‌آید.

وی كه دانش آموخته كارشناسی ارشد سنجش از راه دور دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی است، اظهار داشت، به منظور برنامه‌ریزی صحیح برای اعزام گروههای امداد رسانی، نیاز به نقشه‌ای كه میزان تخریب ساختمانها را نشان دهد، حس می‌شود.

كیاورز در پایان‌نامه كارشناسی ارشد خود با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای نقشه دو بعدی تهیه كرده است كه با سه رنگ قرمز، نارنجی و زرد میزان تخریب ساختمانها را نشان می‌دهد.

در این نقشه ساختمانهای به رنگ قرمز بیش از ? 70?درصد، ساختمانهای نارنجی بین ? 30?تا ? 70?درصد و ساختمانهای زرد كمتر از ? 30?درصد، آسیب دیده‌اند.

وی كه اكنون دانشجوی دكترای سنجش از راه دور دانشگاه تهران است، افزود، پس از وقوع زلزله امكان حركت و عبور و مرور در شهر وجود ندارد و شهر در وضعیت نابهنجار بسر می‌برد كه وجود چنین نقشه‌هایی می‌تواند به اعزام سریع امداد رسانان به مناطق بیشتر آسیب دیده، كمك شایانی كند.

كیاورز خاطرنشان كرد، پس از تهیه تصاویر ماهواره‌ای با استفاده از الگوریتم‌های خودكار می‌توان در زمان كوتاهی نقشه میزان آسیب دیدگی ساختمانها را بر اثر زلزله تهیه كرد.

به گفته وی در كشورهایی كه زلزله در آنها روی می‌دهد مانند ژاپن، این نقشه‌ها كاربرد دارند.

تاریخ درج : 1386/8/8
منبع خبر :
نام : شهر :