دانش آی آر
در بزرگترين نمايشگاه بين‌المللي نقشه و اطلس اطلس «مناطق حفاظت شده ايران» به عنوان دومين اطلس برتر جهان انتخاب شد
تعداد بازدید : 663

اطلس «مناطق حفاظت شده ایران» در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نقشه و اطلس که از سوی انجمن بین‌المللی کارتوگرافی در مسكو برگزار شد، به عنوان دومین اطلس برتر جهان انتخاب شد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این نمایشگاه از 46 سال قبل به طور دوسالانه برگزار می‌شود، معتبرترین نمایشگاه نقشه و اطلس در جهان است.

اطلس مناطق حفاظت شده ایران(Atlas of Protected Areas of Iran) با هدف معرفی 160 منطقه حفاظت شده و در قالب همكاری‌های پژوهشی بین دانشگاه تهران و سازمان حفاظت محیط زیست ایران توسط دکترعلی اصغر درویش صفت تدوین و در سال 1386 متشر شده است.

هر صفحه این اطلس دو زبانه (فارسی وانگلیسی) اختصاص به یك منطقه دارد كه با استفاده از تصویر نقشه ماهواره‌یی، چند عكس از سیمای منطقه یا گونه های مهم جانوری به همراه یك متن تشریحی، معرفی شده است.

در این متن‌ها اطلاعاتی از منطقه شامل موقعیت، ‌مساحت، سال تاسیس، اقلیم،‌گونه‌های مهم گیاهی و جانوری و همچنین جاذبه های گردشگری ارائه شده‌اند.

همچنین نقشه پراکنش مناطق حفاظت شده در کشور به همراه نواحی رویشی ایران، در این اطلس نفیس ارائه شده است.

در فراِیند تهیه این اطلس که سه سال به طول انجامیده جمعی از استادان دانشگاه، کارشناسان محیط زیست، کارتوگرافی و گرافیک همکاری داشته اند.

این اطلس که تلفیق زیبایی از ژئوماتیک، محیط زیست و هنر گرافیک است، به نحو شایسته‌ای زیبایی‌های طبیعت، غنای حیات وحش و قابلیت های بالقوه گردشگری در طبیعت ایران را نیز ارائه می دهد.

این اطلس می‌تواند مورد استفاده عموم افراد به خصوص دانشجویان، کارشناسان و علاقمندان به محیط زیست، گردشگری در طبیعت، منابع طبیعی و جغرافیا قرار گیرد.

تاریخ درج : 1386/7/3
منبع خبر :
نام : شهر :