دانش آی آر
ايران داراي بيشترين تعداد دانشكده دامپزشكي در دنيا است
تعداد بازدید : 606
     
معاون دانشكده دامپزشكی مشهد گفت: جمهوری اسلامی ایران با ? ???دانشكده دامپزشكی، بیشترین تعداد دانشكده دامپزشكی را در دنیا داراست.


دكتر غلامرضا هاشمی‌تبار روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از این تعداد هشت دانشكده دولتی و بقیه تحت پوشش دانشگاه آزاد هستند كه آموزش دانشجویان كاردانی، كارشناس و دكتری دامپزشكی را بر عهده دارند.

وی در ادامه افزود: به طور مثال هم‌اكنون كشور انگلستان دارای حدود سه دانشكده دامپزشكی و كشورهای استرالیا و آفریقای جنوبی به ترتیب دارای چهار و یك دانشكده دامپزشكی هستند.

وی با بیان این كه بیشترین پذیرش دانشجوی دامپزشكی در كشورمان از سوی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد، افزود: برخی از این دانشگاهها به طور بی‌رویه دانشجو پذیرش می‌كنند.

او افزود: در حالیكه پذیرش دانشجویان دامپزشكی باید با توجه به نیاز جامعه و بازار كار آنها باشد و در غیر اینصورت تبعات مختلف را طی سالهای آینده شاهد خواهیم شد.

به گفته وی، از سوی دیگر طی سالهای اخیر پذیرش دانشجویان خانم در رشته دامپزشكی بی‌رویه بوده و در مقایسه با آقایان از نسبت ? 70?به ? 30?برخوردار بوده است.

وی بیان كرد: این در حالی است كه شرایط كاری از نظر درمان دامهای سنگین برای خانم‌ها مشكل و خاص است و آنان پس از فارغ‌التحصیلی تمایل به كار در این بخشها را ندارند.

او گفت: بدنبال پیگیری‌های مربوطه و طرح تبعات این موضوع، امسال پذیرش دانشجویان دختر و پسر در رشته دامپزشكی منوط به سهمیه ? 50?درصد برای آقایان شده است.

معاون اداری مالی دانشكده دامپزشكی مشهد شروع فعالیت این دانشكده را در سال ? 71?ذكر كرد و افزود: طی این مدت سالانه بین ? 25?تا ? 40?دانشجو از این طریق فارغ‌التحصیل می‌شوند.

هاشمی‌تبار گفت : این دانشكده به لحاظ توان علمی و وضعیت آموزشی در سطح بالایی در بین سایر دانشكده‌های دامپزشكی كشورمان قرار دارد.

او در ادامه اظهار داشت: صنعت دامپزشكی بعد از نفت دومین صنعت در كشور شناخته است و بر این اساس باید جایگاه واقعی آن در جامعه نهادینه شود.

هاشمی‌تبار گفت: هم‌اكنون بیش از ? 450?بیماری مشترك بین انسان ودام شناخته شده است كه وظیفه دامپزشكی تشخیص بیماریهای دامی و درمان آنها در جهت تولید دام سالم و نقش آن در اقتصاد و سلامت مردم است.

تاریخ درج : 1386/6/31
منبع خبر :
نام : شهر :