دانش آی آر
آسترهاي ضد خوردگي از جنس كامپوزيت پليمر هادي توليد شد
تعداد بازدید : 908
عضو هیات علمی گروه پوشش‌های سطح و خوردگی پژوهشكده صنایع رنگ گفت:
آسترهای ضد خوردگی از جنس كامپوزیت پلیمر هادی مورد استفاده در ساختار پوش رنگ ها، در مقیاس آزمایشگاهی در این پژوهشكده تولید شد.

دكتر نیلوفر بهرامی پناه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: خوردگی یك فلز یا ماده ، فساد یا تخریب آن در نتیجه برهم كنش پیچیده آن ماده و محیط اطرافش است.

وی اضافه كرد: یكی از مباحث بسیار مهم علمی ، فنی و اقتصادی كه توجه عده زیادی از دانشمندان و محققان را به خود جلب كرده و مطالعات زیادی بر روی آن انجام گرفته و می‌گیرد ، موضوع خوردگی و بویژه خوردگی فلزات است.

وی اظهار داشت: تكنولوژی جدید همواره با كاربرد مواد و مصالح صنعتی گوناگون از جمله فلزات و آلیاژها، پلاستیك ها، لاستیك ها، سرامیك ها، مواد مركب و متراكم، چوب و غیره همراه است كه تمام آنها خاصیت خوردگی دارند.

بهرامی پناه كه خود مجری طرح ساخت آستر ضد خوردگی است گفت: در سال- های اخیر خوردگی و روش‌های كنترل یا جلوگیری به عنوان ركنی اساسی در تمام زمینه‌های مهندسی درآمده و روز به روز اهمیت آن بیشتر و آشكارتر می‌شود.

به گفته وی تمام محیطها مانند هوا، رطوبت، آب ها، محیطهای آلوده و صنعتی، بخار آب، گازها، اسیدها، قلیایی‌ها ، حلال‌ها و غیره تا حدودی خوردنده هستند.

بهرامی پناه ادامه داد: دراین راستا پژوهشكده صنایع رنگ در راستای به دست آوردن آستر ضد خوردگی، موفق به تولید آستر ضد خوردگی از جنس كامپوزیت پلیمر هادی شد.

وی افزود: این آستر با ضخامت بسیار پایین و بدون حضور رنگ دانه با بعضی از آسترهای تجاری قابل رقابت است.

عضو هیات علمی پژوهشكده صنایع رنگ اظهار داشت: حفاظت با پوشش‌های پلیمری باعث می‌شود تا این پوشش‌ها نقص‌هایی مانند سوراخ‌های بسیار ریز را هم مسدود كنند.

وی اضافه كرد: این آسترها در محیطهای آبی خاصیت اصلی خود را بدون اینكه مشخصات الكتریكی و مكانیكی خود را از دست بدهند حفظ می‌كنند، همچنین باعث می‌شوند پتانسیل منطقه مسدود شده (پوشیده از آستر) فلز ثابت بماند.تاریخ درج : 1386/6/21
منبع خبر :
نام : شهر :