دانش آی آر
استاد ايراني دانشگاه كاليفرنياي جنوبي برنده جايزه سالانه انجمن «فاكتورهاي انساني و ارگونومي» شد
تعداد بازدید : 513

دكتر نجم الدین مشكاتی، استاد ایرانی دانشگاه جایزه «الیور كیت هانسن اوتریچ 2007 » انجمن بین‌المللی «فاكتورهای انسانی و ارگونومی» را دریافت كرد.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این جایزه به عضوی از انجمن فاكتورهای انسانی و ارگونومی اعطا می‌شود كه فعالیت‌های برجسته‌ای در زمینه ارگونومی و بهره‌مند كردن مردم از منافع آن داشته باشند.

این جایزه یك جایزه ملی رقابتی عالی است كه به دنبال بازبینی دقیق فعالیت‌های مربوطه نامزدها اعطا می‌شود.

این جایزه در جلسه عمومی افتتاحیه پنجاه‌ و یكمین نشست سالانه انجمن فاكتورهای انسانی و ارگونومی در دوم اكتبر سال 2007 در بالیتمور اعطاء خواهد شد.

پرفسور مشكاتی در زمینه مشكلات مهندسی ذهنی كار می‌كند كه كاربردهای آن از كنترل ترافیك هوا گرفته تا امنیت راكتور‌ها تا ترانزیت عمومی است.

كارهای وی هرگز محدود به آثار نوشتاری نبوده بلكه دائما خدمات رسانی را جهت كسب منافع عمومی با بررسی و تشریح مشكلات امنیتی پیچیده و راه حلهایی بالقوه برای حل این مشكلات در رسانه‌های عمومی و مطبوعات انتخاب كرده است.

وی برخی از اجتماعی ترین تحقیقات سیستمهای فنی مرتبط را كه دانشگاه كالیفرنیای جنوبی به وی ارائه كرده است ،‌اجرا می‌كند.

تحقیقات دكتر مشكاتی بر طراحی سازمان‌های معتبر و بهبود سیستم‌های تكنولوژیك پیچیده از قبیل تولید انرژی(هسته‌یی یا فسیلی)، فراورش شیمیایی و ماشین‌آلات تولیدی، سیستم‌های حمل و نقل و تجهیزات پزشكی متمركز و تكنولوژی‌های اتاق‌های كنترل متمركز است كه ویژگی مشتركات این سیستم‌ها این است كه همگی به وسیله تیمی از اپراتورهای انسانی كار می‌كنند، به شدت در برابر خطاهای انسانی آسیب‌پذیرند و سوانح آن می‌تواند نتایج فاجعه‌بار محیطی و انسانی در پی داشته باشد.

به گزارش ایسنا، پروفسور مشكاتی تحصیلات كارشناسی خود را در سال 1355 همزمان در دو رشته مهندسی صنایع و علوم سیاسی به ترتیب در دانشگاه‌های صنعتی شریف و شهید بهشتی به پایان برده و مدرك فوق لیسانس خود را دو سال بعد نیز در رشته مدیریت مهندسی و دكتری مهندسی صنایع و سیستمها را در سال 1983 از دانشگاه كالیفرنیای جنوبی اخذ كرده است.

گفتنی است، ارگونومی (یا فاكتورهای انسانی) یك اصل علمی مربوط به درك تعاملات میان انسان ها و سایر عناصر از یك سیستم و تخصصی است كه از تئوری اصول دیتا و سایر روش‌ها برای طراحی استفاده می‌كند تا رفاه انسانی و كارآیی كل سیستم را بهینه كند

تاریخ درج : 1386/5/28
منبع خبر :
نام : شهر :