اخبار
منبع :

كارشناس گروه مكانیك خاك سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور گفت: توجه به خاك‌های مساله دار در ساخت و ساز بناهای مسكونی در كشور الزامی است.

مهندس مسعود عبدلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان اینكه ایران در زمره كشورهایی قرار گرفته كه در بعضی استان‌های آن خاك‌های مساله دار دیده می‌شود افزود: این گونه خاك‌ها به خصوص در نواحی شمال ایران و در حاشیه دریای خزر به دلیل وجود آب فراوان و همچنین جانشین شدن آتیون‌ها و كاتیون‌ها در خاك مشاهده می‌شوند.

وی در مورد خطرات احتمالی ناشی از وجود خاك‌های مساله‌دار اظهار داشت:
در صورت عدم شناسایی این نوع خاك‌ها، چنانچه سازه‌ای روی آنها احداث شود و خاك زیرسازه به هر دلیل از جمله تركیدگی لوله‌ها، بالا آمدن آب سفره‌های زیر زمینی ، نفوذ آبهای سطحی و غیره اشباع شود ، باعث ایجاد مشكل در پی ساختمان می‌شود.

عبدلی اضافه كرد: یكی از شایع‌ترین انواع خاك‌های مساله دار ، خاك‌های متورم هستند كه تورم دراین نوع خاك‌ها به معنای تغییر حجم خاك براثرافزایش میزان رطوبت است و در خاك‌هایی ایجاد می‌شود كه به طور ذاتی می‌توانند مقدار قابل توجهی آب را در خود ذخیره كنند.

وی گفت:حدود ? ???درصداز ساختمان‌هایی كه روی خاك‌های متورم‌شونده ساخته می‌شوند دچار خسارت‌های كوچك از قبیل ترك در پی، دیوارها و پیاده روها شده و حدود10 درصد نیز به شدت آسیب می‌بینند به نحوی كه دیگر قابل تعمیر نیستند.

این كارشناس مكانیك خاك در مورد روش‌های كاهش خطرات ناشی از وجود خاك‌های متورم‌شونده تصریح كرد: با بهسازی و جایگزین كردن خاك مناسب به جای خاك‌های متورم شده ، انتخاب درست وزن سازه‌ها ، غرقاب و تثبیت كردن خاك به كمك آهك و غیره از موارد كاهش خطرات ناشی از این نوع خاك‌ها است.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *