اخبار
منبع : peykeiran.com

محققان دانشگاه کوئینزلند در تلاشند با آموزشهای ویژه به دو روبات، به آنها کمک کنند تا بتوانند با ابداع واژه های جدید زبانی نوین و ویژه روباتها خلق کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، زمانی که روباتها با هم حرف می زنند، به زبانی متشکل از واژه هایی که از طریق مفاهیم واقعی و انتزاعی ارتباط برقرار می کند، حرف نمی زنند. از این رو محققان استرالیایی در حال آموزش دادن دو روبات هستند تا مانند انسانها از طریق ابداع واژه های جدید بتوانند از طریق زبانی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، دانشمندان در واقع در حال توسعه واژه نامه ای هستند که در آینده می توانند با آموزش دادن آنها به روباتهای دیگر زبان کاملا جدیدی را به وجود بیاورند.
 
محققان دانشگاه کوئینزلند این دو روبات را "لینگودروید" ها نامگذاری کرده اند. این روباتها از سکوی موبایلی برخوردارند که به دوربین، مسافت یاف لیزری و صوتی مجهز است تا بتواند از برخورد با موانع جلوگیری کنند در عین حال این روباتها برای اینکه بتوانند با یکدیگر ارتباط کلامی برقرار کنند دارای یک میکروفن و بلندگو هستند.
 
برای درک بهتر این پروژه شرایطی ویژه را تجسم کنید: تصور کنید در جایی از خواب بیدار می شوید در حالی که تمامی خاطرات شما از ذهنتان پاک شده است و هیچ زبانی را نمی دانید، سپس با فردی با وضعیت مشابه خود ملاقات می کنید در این شرایط برای برقرار کردن ارتباط با این فرد بهترین راه این است که چند واژه تصادفی برای توصیف موقعیتی که دو فرد در آن قرار گرفته اند، ابداع شود، برای مثال به زمین اشاره شود و واژه ای بیان شود، به این شکل واژه ای برای زمین ابداع شده است.
 
این همان کاری است که لینگودرویدها قرار است انجام دهند، زمانی که یکی از روباتها خود را در موقعیتی ناشناخته و جدید ببیند، واژه ای را برای توصیف این موقعیت خواهد ساخت، این واژه ها از ترکیب اتفاقی حروف مختلف ابداع می شوند. سپس روبات این واژه را به روبات مخاطب می گوید و به این شکل روبات مخاطب نام مکانی که در آن قرار دارد را می آموزد.
 
بر اساس این شیوه روباتها می توانند با یکدیگر بازی کنند تا زبانشان تقویت شود. برای مثال یکی از روباتها به دیگری می گوید "کازو" و پس از آن هر دو روبات برای یافتن مفهوم این واژه با یکدیگر رقابت می کنند. همچنین روباتها می توانند درباره مکانی که در آن قرار داشتند از یکدیگر سئوال بپرسند که در نتیجه این بازی واژه های جدیدی برای توصیف جهتها و فاصله ها ابداع خواهند شد.
 
بر اساس گزارش دیسکاوری، محققان امیدوارند در آینده لینگودرویدها بتوانند درمورد مفاهیم مختلف ماهرتر شوند، مفاهیمی از قبیل روش رسیدن به جایی و یا دسترسی به مناطق مختلف با استفاده از نقشه. چنین شیوه هایی می تواند به روباتها کمک کند تا ارتباط بهتری با یکدیگر برقرار کنند و حتی می تواند شیوه های جدیدی را برای برقراری ارتباط موثر میان روباتها و انسانها خلق کند.
 


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *