اخبار
منبع :

محققان دانشگاه تربیت مدرس طی پژوهشی موفق به تهیه پلاک‌های دندانی حاوی نانوذرات نقره شدند که خاصیت خود تمیزشوندگی دارد و از استحکام بالایی برخوردار است. این پژوهش در راستای پایان‌نامه دکتری خانم اعظم اخوان دانشجوی دکتری شیمی و با راهنمایی دکتر محمد زمان کسائی و دکتر نسرین شیخ صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه علوم پزشكی تهران،اخوان در این پژوهش آورده است: یکی از مشکلات پلاک‌هایی که امروزه در ارتودنسی به کار می‌روند، بهداشت آنها است که باید به‌طور مرتب تمیز گردند، در غیر این صورت احتمال تجمع پلاک میکروبی و یا کاندیدا در زیر پلاک افزایش می‌یابد.

و از آنجاییکه نانوذرات نقره دارای خواص میکروب‌کشی و باکتری‌کشی هستند، می‌توان از آنها در ساخت مواد دندانی استفاده نمود.لذا پژوهش حاضر با هدف القای خواص مطلوب این نانوذرات به آکریل مورد استفاده در پایه پلاک ارتودنسی انجام گرفته است.

پژوهشگر پروژه در رابطه با نحوه انجام این پژوهش گفت: ابتدا نانوذرات نقره به روش احیاء شیمیایی در حضور احیاء کننده اکریلی تهیه می‌شوند. نانوذرات تهیه شده به فاز مایع اکریل افزوده شده و با نسبت‌های معین به پودر متیل متاکریلات افزوده و قالبگیری می‌شوند و در نهایـت نانوکامپوزیت دندانی تهیه شده می‌تواند به عنوان پایه مواد دندانی به کار رود. گفتنی است که این نانوکامپوزیت دارای خاصیت آنتی‌باکتریالی و استحکام بالا است. 

وی در ادامه افزوده است: ساختار نانوذرات نقره سنتز شده در این پژوهش، به کمک دستگاه‌های SEM، TEM، XRD مورد شناسایی قرار می‌گیرند و خاصیت آنتی‌باکتریالی آنها نیز با روش كشت باكتری E.Coliدر مواد دندانی اكریلیكی بررسی می‌گردد.

اخوان ضمن اشاره به کاربرد فراوان نانوذرات نقره در صنایع الکترونیکی، نوری، کاتالیستی، دارویی و بهداشتی و در نتیجه نیاز رو به رشد کشور به سنتز نانوذرات نقره گفت: یکی از اهداف اصلی انجام این پژوهش سنتز این نانوذرات با ویژگی‌های مطلوب به کمک روش‌های کم هزینه و با راندمان بالا بود.

به گزارش ایسنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو،جزئیات این پژوهش در مجله applied polymer science(سال 2008جلد 110،صفحه 1699)منتشر شده است.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *

 
سیستم تعمیر و نگهداری بهبود - PM