مقاله ها
نویسنده : IPezeshk.com
بازدید : 73
اصول و روش مسواک زدن مناسب چگونه است؟ روش صحیح مسواک زدن در ذیل ارائه شده است و لازم است که آنرا بدرستی آموخت و به فرزندان خود نیز یاد داد. اصولی همچون اختصاص زمان کافی برای مسواک زدن و عدم ایجاد فشار بر دندانها و مسواک زدن خشن را نباید از نظر دور داشت.
fjrigjwwe9r3tblRecommendation:Result_Question
fjrigjwwe9r1tblRecommendation:Result_Question
fjrigjwwe9r0tblRecommendation:Result_Question

هدف اصلی یک مسواک زدن صحیح پاک کردن کلیه مواد غذائی همراه با مواد رسوبی مختلف و میکروارگانیسم هائی که به طور طبیعی بر روی کلیه سطوح دندان جایگزین شده اند میباشد مسواک زدن وقتی تکمیل خواهد شد که  مجاورات دندان با لثه و سطح زبان را نیز مورد توجه قرار داد. به طور کلی سه نوع مواد است که در لابلای شیارهای دندان، بین دندانها و بین دندانها و لثه رسوب میکنند :

  • مواد غذائی که در طی روز مصرف میشود.
  • پرو تئینهای بزاق و موادی که در طی شبانه روز براثر تجزیه مواد غذائی در محیط دهان توسط آنزیم ها و میکروبهای موجود در دهان بوجود میآید.
  • میکروبهائی که به طور طبیعی در محیط دهان وجود دارد.

 

روش مسواک زدن :

قبل از شروع مسواک زدن باید از تمیز و سالم بودن مسواک خود مطمئن بود.

خمیر دندان را به مقدار کافی (به اندازه یک نخود) بر روی سطح مسواک خیس شده میگذاریم تا خمیر دندان خوب کف کند.

سپس اول از سطح جونده دندانها شروع میکنیم به طوری که با حرکت رفت و برگشتی در روی سطح جونده خمیر دندان بخوبی کف میکند و شیار های موجود بر روی دندان تمیز میشود.

سطوح جونده در هر فک در دو ردیف سمت چپ و راست قرار دارد که از یک سمت فک پائیین شروع کرده و به سمت دیگر رفته و سپس همینطور برای فک بالا اقدام میکنیم.

تمیز کردن سطوح جونده مشکل خاصی ندارد و اگر دقت شود و وقت کافی گذاشته شود بخوبی تمیز میشود.

سپس سطح بین دندانها باید تمیز شود این کار بدون استفاده از کمک نخ دندان امکانپذیر نیست.

بعد، نوبت مجاورات دندان با لثه است که به نظر مهمترین قسمت آموزش مسواک زدن است.

 

تصویر بالا: حاشیه بین لثه و دندان به صورتی است که شکل آناتومیکی آن فضاهای متعددی را ایجاد میکند که در یک برسی سه بعدی میشود فهمید که در هرسه بعد دارای فضاهائی است که دسترسی مسواک به این نواحی مشکل میباشد.

تصویر بالا: اکثر افراد به طور معمول مسواک را به صورت رفت و برگشتی در سطوح طرفی دندانها حرکت میدهند که این اشتباه است و اولا در دراز مدت باعث سایش در روی دندان در مجاورات لثه میشود و در ضمن با پریدن پرز های مسواک از روی بر جستگی یک دندان بر روی برجستگی دندان مجاور عملا بین دندانها خوب تمیز نمیشود. بنابراین، به جای اینکه حرکت رفت و برگشتی مسواک بر روی سطوح کناری دندان به سمت جلو و عقب باشد، باید این حرکت به صورت بالا و پائین باشد.

تصویر بالا: مسواک را با یک زاویه 45 درجه نسبت به محور طولی دندان بر روی شیار لثه و دندان قرار دهید و مقداری فشار دهید به سمت پائین تا پرز های مسواک کاملا بین لثه و دندان و همچنین بین دندانها فرو رود (مانند شکل)، بعد با یک حرکت لرزشی مناسب و با دامنه کم مسواک را به سمت بالا حرکت دهید. این حرکت لرزشی محدود باید سه چهار دفعه تکرار شود تا کلیه سطوح غیر قابل دسترس برای مسواک تمیز گردد.


برای سطوح داخلی دندانها نیز به این طریق عمل کنید (تصویر بالا:).

تصویر بالا: برای سطوحی از دندان که در قوس فک قرار دارند باید با مانور مناسب و چرخاندن جهت مسواک دسترسی به نواحی مربوطه را فراهم ساخت، به طوری که هر چه از ناحیه دندانهای عقب فک به سمت جلو پیش میروید جهت مسواک را هم تغییر دهید. به طوری که در دندانهای جلو کاملا از پرزهای جلوئی مسواک برای تمیز کردن استفاده کنیم.

چند نکته فنی در مسواک زدن:

  • نقاطی که افراد خوب تمیز نمیکنند، عبارتند از؛ 1- ناحیه دندان عقل که معمولا به علت حالت تهوعی که بهشان دست میدهد کمتر مسواک میزنند و به این علت است که دندانهای عقل با اینکه دیرتر از همه دندانها در میاید زودتر از بقیه میپوسد. 2- قسمت هائی که در قوس فکی قرار دارد بخصوص از قسمت داخل به خاطر اینکه مانور دادن در این نواحی سخت میباشد یعنی فرد قسمت دندانهای عقبی را مسواک میزند و بعد سراغ دندانهای جلوئی رفته و به قوسهای فک در ناحیه دندان نیش کمتر توجه میکند. 3- سطح رویی زبان و لای پرزهای زبان که حتما باید مسواک کشیده شود که معمولا بی توجهی میشود.
  • طول مدت مسواک زدن صحیح بین 5 الی 7 دقیقه می باشد.

سعی کنید که بعد از شستن خمیر دندان یک بار هم بدون خمیر و به قول معروف خشک مسواک بزنید.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

نام : *

پیغام : *