مقاله ها
نویسنده : IPezeshk.com
بازدید : 73
روشهای مختلف از بین بردن موهای زاید بدن، چه ارجحیتهایی بر همدیگر دارند؟ از میان روشهای موقت برداشتن موهای زاید، روشهای تراشیدن با تیغ، استفاده از موبر های شیمیایی و اپیلاسیون با دستگاه برای موهای زاید بدن کاربرد بیشتری دارند.
fjrigjwwe9r1tblRecommendation:Result_Question
fjrigjwwe9r0tblRecommendation:Result_Question

امروزه افراد به منظور رعایت بهداشت و اصول نظافت شخصی و یا با اهداف زیبایی، موهای رشد کرده درنواحی زیر بغل و عانه و ... (که در هر دو جنس پس از بلوغ ظاهر می شوند) را بعنوان موهای زاید در نظر گرفته و درصدد برداشتن آنها بر می آیند. لذا برای این امر راهکارهایی بوجود آمده اند که در ذیل به آنها خواهیم پرداخت.


- دپیلاسیون به ‌وسیله موم با موم انداختن و استفاده از واکس و شمع و ...: موم انداختن به دو شیوه گرم و سرد انجام می پذیرد. که روش گرم کاربرد بیشتری دارد. در این روش، موم گرم شده را روی پوست پخش کرده و قطعات بریده شده پارچه ضخیم را روی موم فشار داده و خیلی سریع جدا می‌کنیم. در سالن‌های اپیلاسیون توجه داشته باشید که قاشقکی که برای مشتری پیشین به کار برده‌شده است، مجددا مورد استفاده قرار نگیرد. به این منظور آرایشگاه باید مومک را درون ظرف کوچک خاص هر مشتری ریخته و در پایان کار مازاد آن را همراه با ظرف مربوطه دور بریزد. در ضمن حتما از دستکش‌های استریل و یک بار مصرف استفاه شود. درد جزیی لاینفک از مومک‌گذاری است اما شدت عمل و عجله در مومک‌گذاری سبب بروز سوختگی‌های درجه دوم یا خون مردگی در موضع نیز می تواند بشود. این روش در اغلب موارد سریع و به صرفه است. موهای کوتاه، نازک، بلند یا ضخیم فرقی نمی ‌کنند. موم گرم‌، به راحتی مو را از ریشه بیرون می‌ کشد و از آن می ‌توانید برای برداشتن موهای زاید زیر بغل و پا استفاده کنید. دپیلاسیون به ‌وسیله موم کمی دردناک است و اگر در شرایط غیر بهداشتی انجام شود، جوش و التهاب پوستی به همراه دارد. تجربه نشان داده که پس از دپیلاسیون با موم، موها دیرتر رشد می‌ کنند و تا حدودی از زبری و ضخامت آنها کاسته می‌ شود. لیکن استفاده مداوم از موم‌ها باعث افتادگی و شل‌ شدن پوست می ‌شود. پیش از انجام دپیلاسیون با موم، حتماً حمام کنید تا سلول‌های مرده از بدن جدا شده و موهای زیر پوستی بیرون بیایند.  قبل از دپیلاسیون با موم، پوست باید خشک و تمیز باشد. بهترین اندازه مو برای انداختن موم، پنج تا شش میلی ‌متر است. کمتر از این اندازه برای موم انداختن مناسب نسیت و در صورتی که موها از این حد بلندتر شد، ابتدا با قیچی آن را کوتاه کنید تا درد کمتری داشته باشد.

 

- دپیلاسیون به ‌وسیله تیغ: تیغ بهترین وسیله پاک‌ کردن سریع بدن از موهای زائد است، بنابراین روشی آسان و سریع و به لحاظ اقتصادی به صرفه است. و به ‌ویژه برای افرادی مفید است که پوستی حساس دارند، مناسب است. در صورتی که تیغ را برای دپیلاسیون انتخاب می ‌کنید، تنها کافی است یک دوش10 دقیقه‌ای بگیرید تا پوست شما نرم شود. سپس با مقداری آب صابون پوست را لیز کنید تا تیغ به راحتی روی آن حرکت کند. پس از اصلاح با تیغ، از دئودورانت‌ها روی پوست استفاده نکنید. اظهار نظر قطعی در مورد ارتباط زدودن موهای زیر بغل به ویژه در خانم ها با سرطان سینه بسیار مشکل است. در تحقیقی که در سال 2003 در مجله اروپایی پیشگیری از سرطان به چاپ رسید بین مصرف مکرر ضدعرق ها و خوشبوکننده ها و زدودن موهای زیر بغل با تیغ و به ویژه شروع سرطان سینه در سنین پایین ارتباطی وجود داشته است. در این تحقیق علت این مساله جذب بیشتر املاح آلومینیوم به دنبال تیغ زدن ناحیه مطرح شده است. املاح آلومینیوم مکرراً در ترکیبات خوشبوکننده و ضدتعریق زیر بغل به کار می روند.

 


- دپیلاسیون با دستگا‌ه‌های اپیلاتور: دستگاه‌های اپیلاتور، از جمله اقتصادی ‌ترین وسایل برای رفع موهای زائد بدن است. اپیلاتورها، ریش تراش‌های برقی هستند که تیغه‌های برنده‌ای دارند. این دستگاه سریع‌تر از موچین‌های معمولی عمل می‌کنند و برای دست و پا بسیار مناسب‌اند. این دستگاه‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: گروهی که تنها ساقه مو را کوتاه می ‌کنند و گروهی که مو را از ریشه درمی‌ آورند. وقتی از دستگاه‌های اپیلاتوری که مو را از ریشه درمی ‌آورند، استفاده می‌ کنید، رویش موها دو تا سه هفته عقب می ‌افتد. از این دستگاه‌ها‌ روی تمامی قسمت‌های بدن می‌ توانید استفاده کنید. تنها عیب این دستگاه‌ها این است که باعث به وجود آمدن جوش‌های ریز روی پوست‌های حساس می ‌شود و اگر چه موهای بسیار ریز را می گیرند، ولی به مرور زمان باعث رویش موهای زیر پوستی می ‌شوند. پیش از اپیلاسیون با دستگاه‌های اپیلاتور یک دوش آب گرم بگیرید تا پوست نرم شود. بهترین زمان برای دپیلاسیون، بعد از ظهر است تا التهابات احتمالی پوست در طول شب فروکش کند. قبل از دپیلاسیون با دستگاه‌های اپیلاتور، مطمئن شوید چربی کرم یا بقایای آرایشی از روی نقاطی که می‌ خواهید دپیلاسیون کنید، کاملاً تمیز و برداشته شود. بعضی مواقع، موهای نازکی که به سمت عقب رشد می‌ کنند، به سطح پوست نمی ‌رسند و زیر پوست رشد می ‌کنند. برای پیشگیری از چنین مواردی می ‌توانید از دستکش ماساژ (کیسه مخصوص حمام) یا پیلینگ بدن استفاده کنید. این کار سلول‌‌های مرده پوست را از بین می‌ برد، به ‌طوری که موهای نازک به راحتی می ‌توانند به سطح پوست بیایند و به‌ وسیله اپیلاتور برداشته شوند. این اپیلاتورها برای قسمت‌های پشت پا مشکل بوده و پوست را باید محکم کشید تا از گرفته شدن پوست در دستگاه جلوگیری شود و در بعضی از قسمت‌های بدن بهتر است استفاده نشود مانند صورت، زیربغل و آلت تناسلی.

 

- دپیلاسیون به ‌وسیله موچین: موهای زبر و کوتاه را می ‌توان به‌وسیله موچین دپیلاسیون کرد. رشد موها بعد از انجام این نوع دپیلاسیون، طبیعی خواهد بود. استفاده از این فقط برای نواحی محدود کاربرد دارد. و برای سطح وسیع بدن عملا کارایی ندارد.


- ساینده‌ها یا کیسه انداختن: در این روش از یک سطح زیر و ساینده برای کندن موها استفاده می‌شود. در این روش بافت‌های مرده پوست هم از بین می‌رود. این روش ارزان قیمت است ولی اغلب هر چند روز یک بار تکرار می‌شود تا پوستی لطیف به دست آید. البته باید توجه داشت که به پوست بیش از حد فشار وارد نشود زیرا این امر سبب خراش‌های سطحی و خارش می‌شود و نباید در نواحی حساس مانند صورت، بازو و نواحی تناسلی استفاده شود. روی پوست‌های تحریک شده و آسیب دیده نباید استفاده شود. نکته مهم این است که پیش از استفاده از این روش، پوست باید تمیز و خشک باشد و ساینده را روی پوست قرار داده و با حرکت چرخشی و فشار کم اقدام کنید.مدت رویش مو یک تا سه روز است.

- شکر انداختن: این روش بسیار شبیه موم انداختن است. در این روش از خمیری غلیظ و چسبان که حاوی شکر، عصاره لیموترش و آب گرم است، استفاده می‌شود. خمیر را روی پوست پخش کرده و سپس با تکه‌ای پارچه یا کاغذ، موهای زائد را از پوست جدا می‌کنیم. به طور معمول در این روش سرخی و التهاب پوست کاهش می‌یابد.

 

- بند انداختن: این روش به دوران عصر باستان بازمی‌گردد. در این روش یک سرنخ کتانی را میان دندان‌ها و سر دیگر نخ را در دست چپ یا راست نگه می‌دارند و قسمت میانی نخ میان انگشتان وسطی دست آزاد حلقه می‌زند تا به این وسیله تعدادی از موهای زائد با کشیدن نخ از سطح پوست جدا شود. این روش سریع، تمیز و درد کمتری نسبت به موچین دارد و در بعضی مواقع موجب خارش التهاب می‌شود.

 

- موبرهای شیمیایی: این مواد خاصیت قلیایی داشته و موجب حل شدن پروتئین مو می‌شود و سریع و بی‌درد است و اثرش کوتاه مدت است و موجب تحریکات پوستی مانند خشکی پوست می‌شود این مواد به صورت ژل، لوسیون، اسپری و کرم و پودر در بازار وجود دارد و در حین استفاده به مدت 5 تا 20 دقیقه روی پوست، با توجه به ضخامت مو قرار می‌دهیم و برای پوست‌های نازک و حساس و نواحی ابرو و پوست‌های زخم نباید استفاده شود.

 

دو روش زیر جزو روشهای دایمی یا تقریبا دایمی محسوب می شوند:

- سوزاندن یا الکترولیز: در این روش ریشه مو را به وسیله جریان ضعیف الکتریسیته می سوزانند. این عمل باید توسط فردی مجرب انجام شود تا ریشه مو کاملاً سوزانده شود و از رشد مجدد آن جلوگیری به عمل آید. ممکن است برای سوزاندن تمام این موهای زائد نیاز به چند جلسه مراجعه باشد.

 

- لیزر: در این روش با استفاده از لیزر، فولیکول موهای زاید کاملا تخریب می‌شود و امکان رشد موهای زاید در آن ناحیه خاص از بین می‌رود. این درمان در چند مرحله و طی چند هفته انجام می‌شود و کاربرد آن دارای تائیدیه سازمانها معتبر در جهان می باشد.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

نام : *

پیغام : *