مقاله ها
نویسنده : IPezeshk.com
بازدید : 66
انواع شامپو بسته به نوع مو کدامند؟ شامپوها را می توان از نظر شکل ظاهری و همچنین از نظر عملکرد طبقه بندی کرد، ولی در ارتباط با مو شامپوها سه دسته اند: شامپو مخصوص موهای چرب ، خشک و معمولی.
fjrigjwwe9r1tblRecommendation:Result_Question
fjrigjwwe9r3tblRecommendation:Result_Question
fjrigjwwe9r2tblRecommendation:Result_Question

لغت  شامپو در اصل به معنی  فشار دادن و سر شستن بوده است که به تدریج به معنی شست و شو موها و پوست سر تغییر یافته است. شامپو فرآروده ای است که برای تمیز کردن و شستن آلودگی از پوست سر و موها و نگه داری در حالت زیبا و تمیز است. البته امروزه شامپوها دیگر فقط برای تمیز کردن آلود گی به کار نمی روند بلکه انتظارات دیگری هم از آنها مطرح است مثل شامپوهایی که جلوی خارش و شوره سر را می گیرند و ...

 

 

اجزایی تشکیل دهنده یک شامپو عبارتند از:

 

-          پاک کننده  های اصلی ( دتر جنت ها )                        

-          ایجاد کننده و تقویت کننده های کف

-          مواد  افزودنی مخصوص ، جهت حالت دهندگی موها

-          شفاف کنند ه ها یا مات کننده ها

-          مواد تنظیم کننده غلظت             

-          عطر اسانس ، رنگ

-          مواد محافظ میکروبی

-          موادی که جلوی رسوب املاح سخت را بر روی موهامی گیرند

 

طبقه بندی شامپوها :

 

شامپوها از نظر شکل ظاهری و کاربرد بسیار متنوع هستند لذا از جهات متفاوت می توان آنها را طبقه  بندی کرد. بر اساس شکل ظاهری شامپوها را می توان به انواع مختلف شامپوهای شفاف ، مایع کرمی، ژل شفاف، خمیری، شامپوهای پودری و شامپوهای خشک تقسیم بندی کرد .

 

از نظر عملکرد نیز می توان شامپوها را به انواع زیر طبقه بندی کرد :

-          شامپو های حالت دهنده (Conditioning  shampoo): جلوی آسیب و مالش موها را طی مراحل شستشو می گیرد.

-          شامپوهای درمانی و ضد شوره : که اثرات مفیدی در جلوگیری از شوره و خارش دارند .

-          شامپو ملایم و Acid  balance : اثرات تحریکی کمتری بر روی پوست سر و مواه دارند .

-          شامپو آبکشی کننده : کمک به آبکشی ، کاهش اصطکاک مو ها ، جلوگیری از الکتریسیته ساکن ، حفاظت از موها

-          شامپو مخصوص موهای چرب ، خشک و  معمولی

 

  

خصوصیات یک شامپوی خوب عبارتند از:

1- قدرت مناسب تمیز کنندگی را داشته باشد .

2- بتواند کف خوب ، مناسب و پایدار ایجاد کند.

3- مانع از مالش و اصطکاک موها در طی مراحل شستشو گردد.

4- برای پوست سر، موها و چشم ایمنی باشد.

5- موها را بعد از شستشو در حالت مناسب، براق و نرم قرار دهد.

6- باید بخوبی در تمام نواحی سر پخش و گسترده شود.

7- باید بخوبی از سرخارج و ابکشی شود. 

8- سرعت خشک شدن بعد از استفاده آن مناسب باشد.

9- بعد از استفاده از آن موهای خشک و خیس را به راحتی شانه شوند.

 

شرایط نگهداری :

 

معمولاً شرایط نگه داری از شامپو باید بر روی بسته بندی آن قید شود ولی به طور  کلی می توان گفت در جای خشک، خنک، دور از نورمستقیم خورشید محل مناسبی برای نگه داری از شامپوهاست. در هر حال علایمی مثل شکسته شدن قوام شامپو، ایجاد حالت ابری، تغییر رنگ و بوی فرآورده می تواند نشان دهنده تخریب فرآورده در اثر عوامل میکروبی و... باشد . بعلاوه در مصرف شامپو حتماً  باید به تاریخ انقضاء توجه شود .

 

در ذیل چند نکته و توصیه وجود دارد که شاید به شما در استفاده بهینه از شامپو کمک کند :

 

-           پوست سر و مو ها برای سلامت خو د نیاز به مقداری از  چربی دارند و در صورت شستشوی بیش از حد در معرض مخاطره قرار می گیرند. لذا نوع شامپوی انتخابی و میزان شستشوی با آن به گونه ای باشد که به طور اننخابی باعث تمیزی پوست سر و موها شود ولی این چربی مفید را حفظ کند . سختی در شانه کردن موها ، حالت زبری در مو ها در هنگام لمس، براق نبودن، بد حالت بودن موها ( حالت پروازی در مو ها ) می تواند ناشی از شستشوی بیش از حد چربی لازم در سر باشد .

-          در انتخاب شامپو تشخیص نوع  مو نیز بسیار مهم است. انواع موی سر عبارتند از: 

الف) موهای معمولی : براق و درخشنده هستند و حالت کدر ندارند . این موها نرم ، انعطاف پذیر ، دارای چربی کمی هستند و روی این موها شوره دیده نمی شوند در پوست سر هم قرمزی و جوش وجود ندارد .

ب) موهای چرب :  تقریباً آغشته به چربی هستند و روی هم انباشته میشوند و فقط چند ساعت بعد از استحمام وضعیت خوبی دارند و بسته به شدت چربی پوست سر موها به هم چسبیده و برق می زند و بعد از مدتی رسوبات چربی باعث مات شدن آنها می شوند . ممکن است بر روی موها و پوست سر شوره ، قرمزی و جوش های خارش دار دیده شود .

ج) موهای خشک : حالت مات و بدون درخشندگی داشته و هنگام لمس زبر ، خش و غیر قابل انعطاف دارند و هنگام برس زدن خوب حالت نمی گیرند و حالت وز و خشک دارند و به راحتی نمی توان آنها را شانه کرد و حالت شکننده و با کشش اندکی می شکنند .

د) موهای ملایم و نازک :  حالت پذیری کمی دارند و بسیار حساس اند .

 

-     بعضی انواع دتر جنت ها در موی سر ایجاد الکتریسیته مثبت می کنند و در این حالت وقتی شانه یا برس بر روی موها کشیده می شود ( الکتریسیته ) باعث ایجاد الکتریسیته  ساکت در مو ها از هم فرار کرده حالت پروازی بخود می گیرند . در این موارد استفاده از حالت دهنده ها و نرم کننده ها می تواند مفید باشد .

-     عواملی مثل فر کننده های ثابت، رنگهای مو، نور UV   ، استفاده بیش از حد از خشک کن حرارتی
 ( باعث از دست رفتن  محتوی آب موها و پوست سر) شانه کردن بیش از حد و نادرست موها ، خشک کردن  موهای کاملاً خیس با استفاده از خشک کن ( بهتر است اول با یک حوله خیسی موها را کاملاً گرقته و سپس با استفاده از خشک کن نم آن گرفته شود ) علاو ه بر آسیب موها باعث خشکی و عدم حالت گیری آن می شوند . بنابراین در این موارد علاوه بر انجام صحیح موارد فوق استفاده از شامپو و سایر فر آورده های مناسب ( حالت دهنده و ...) توصیه می شود .

-     شامپو باید برای موها ، پوست و چشم ایمن باشد به عبارت دیگر غیر سمی باشد و باعث تحریکات پوستی ، قرمزی ، التهاب و ... نشود . در مصرف شامپو احتمال چکیدن آن بر روی پوست و رسیدن به چشم وجود دارد و قتی شامپو ها به حد کافی رقیق شود معمولاً این امر خطری ندارد ولی در بعضی موارد تماس با چشم ( بسته به نوع دتر جنت به کار رفته در شامپو ، غلظت و فرمولاسیون) حتی می تواند خطرات جدی  ایجاد کند و حتی می تواند باعث زخم ، کدورت قرنیه و التهاب پلک چشم شوند .

طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

نام : *

پیغام : *