مقاله ها
نویسنده : IPezeshk.com
بازدید : 70
روشهای عمومی کاهش عوامل خطر سلامتی چیستند؟ 11 مورد از مهمترین روشهای عمومی مقابله با عوامل خطر سلامت
fjrigjwwe9r0tblRecommendation:Result_Question

در اینجا توصیه های کلی در مورد روشهای مقابله با عوامل خطر سلامتی، در چارچوب کنترل عمومی ترین و شایعترین عوامل (از میان 43 عامل خطر قابل کنترل شناسایی شده توسط WHO) که باعث بیشترین تاثیرات منفی بر سلامت می شوند، صورت می پذیرد:
توضیح:
1- رعایت پاکیزگی و بهداشت فردی: یادگیری و بکارگیری اصول بهداشت فردی و رعایت نکات بهداشتی هرچند ساده و اولیه، بالاخص در ارتباط با پیشگیری از انواع عفونتها (باکتریایی، انگلی، قارچی و ویروسی) از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند به طور موثری کارآیی داشته
2- تغذیه مناسب با غذاهای سالم: تمامی سیتم های بدن به تغذیه صحیح، مناسب، منظم و سالم نیازمندند تا بتوانند رشد، متابولیسم و عملکرد طبیعی خود را داشته باشند. تغذیه مناسب مشتمل بر تامین پروتئین، ویتامین ها، هیدراتهای کربن، مواد معدنی و چربی به میزان کافی است.
·         تنوع غذایی را در سبد خانوار حفظ کنید و از تمام گروههای غذایی در تغذیه روزانه خود بهره بگیرید.
·         مواد غذایی کم ارزش (از لحاظ تغذیه ای و محتوای مواد مورد نیاز بدن) را تا حد امکان کمتر مصرف کنید. مواد خوراکی (نوشیدنی و غذایی) حاوی شکر اضافه را از سبد غذایی خود حذف کنید یا شدیدا تقلیل دهید.
·         از میوه ها و سبزیجات تازه و سالم به میزان بیشتری استفاده کنید. حداقل 5 سهم یا واحد میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی روزانه بگنجانید. میزان ایده آل آن برای افراد بالغ، 7 تا 9 واحد است.
میزان مصرف چربی را  در غذای روزانه خود کاهش دهید. از روغن های با ترانس پایین (چربیهای غیر اشباع) و مواد غذایی حاوی چربیهای امگا-3 و امگا-6 استفاده کنید. از مصرف روغنهای نیمه-هیدروژنه اجتناب کنید چراکه مضرتر از حالت طبیعی هستند.
از لبنیات کم چرب یا بدون چربی استفاده کنید. 
حداقل دو بار در هفته ماهی بخورید (بالاخص قزل آلا و شاه ماهی که امگا-3 زیادی را نیز دارا می باشند).
مصرف مواد حاوی کلسترول بالا را در رژیم غذایی خود تقلیل دهید میزان کلسترول استاندارد در رژیم غذایی افراد بالغ 300 میلی گرم در روز است.
غذاهای خود را کمتر نمک بزنید و بی نمک مصرف کنید. سعی کنید در روز کمتر از 1500 میلی گرم در روز نمک وارد بدنتان شود. 

3- انجام فعالیت فیزیکی، تحرک و ورزش: طبق توصیه اکید انجمن قلب آمریکا برای تمامی افراد بالغ، انجام فعالیت فیزیکی هوازی یا آیروبیک (مثلا دویدن یا راه رفتن سریع) در حد 30 دقیقه فعالیت با شدت متوسط * در 3 زمان 10 دقیقه ای (بالاخص در ابتدای برنامه فعالیتی تا بدن عادت کند) یا 20 دقیقه فعالیت ممتد با همان شدت در روز بطوریکه در این زمان، ضربان قلب بالا رفته، تنفس تندتر شده و تعریق صورت گیرد، از الزامات سبک سالم زندگی بوده و در سلامت قلب بسیار حایز اهمیت است. تواتر این فعالیتها باید بین 4 تا 6 روز در هفته باشد. رعایت این توصیه در سلامت جسم و روح اثر قابل ملاحظه ای را داراست و ما را از ابتلا به بسیاری از بیماریها (قلبی-عروقی و متابولیک مانند دیابت) مصون می دارد. توصیه دیگر انجمن قلب آمریکا کنترل وزن بدن و توجه به نسبتهای بدن است؛ توصیه محوری در این ارتباط اینست که به میزان مواد و کالری دریافتی، فعالیت داشته باشید. کنترل وزن یعنی دقت داشتن به وضعیت جسمی خود و تناسب اندازه های بدن و پیشگیری از اضافه شدن بی رویه وزن بدن از طریق عادت کردن به سبک زندگی سالم (منجمله عادات سالم تغذیه، فعالیت مناسب و ...).  

*در روش MET (که واحد مصرف انرژی به ازای فعالیت است و مخفف آن به معنی فعالیت معادل متابولیک یا Metabolic Equivalent Task می باشد) شدت متوسط بین 3 تا 6 MET تعریف شده است که معادل راه رفتن با سرعت 5/2 مایل در ساعت (3 MET) تا دویدن آرام در حد 1 مایل در 13 یا 14 دقیقه (6 MET) می باشد. (1 مایل معادل 1609 متر است).

4- نوشیدن آب سالم به میزان کافی: حدود 60 تا 70 درصد از وزن بدن ما را آب تشکیل می دهد. آب در تنظیم عملکرد و نیز حفاظت ارگانها، تنظیم درجه حرارت بدن، انتقال اکسیژن و مواد غذایی به سلولها و بافتها و دفع مواد زاید و ... نقش حیاتی را داراست.  برخی از متخصصین بر این عقیده اند که میزان آب دریافتی روزانه هر فرد بالغ را میتوان بر حسب وزن بدن وی محاسبه کرد به گونه ای که میزان آب دریافتی بر حسب اونس (35/28 گرم) برابر با نصف وزن بدن بر حسب پوند (6/453 گرم) می باشد (یعنی فردی با 160 پوند وزن -5/72 کیلو-، لازم است در روز 80 اونس -27/2 لیتر- آب مصرف کند). برخی دیگر نیز میزان مورد نیاز آب روزانه را 3 لیتر برای مردان و 2/2 لیتر برای زنان پیشنهاد کرده اند. این میزان آب مربوط به شرایط معمول است و بر حسب شرایط ویژه مانند انجام فعالیت های ورزشی، بیماری، وضعیت آب و هوایی مختلف و نیز در شیر دهی و بارداری، تغییر خواهد کرد. همچنین توصیه می شود که قبل، حین و در پایان ورزش، آب بنوشید و همراه هر وعده غذایی نیز یک لیوان آب یا مایعات کم کالری یا بدون کالری مصرف کنید. 

5- داشتن خواب مناسب: خواب کافی بر عملکرد بهتر سیستمهای بدن، آرامش و سلامت مغز، بسیار اثر گذار است و کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. چند که در تحقیقات مختلف نشان داده شده است که میزان نیاز هر فرد به خواب بسیار متغیر است اما موسسه ملی خواب آمریکا، برای افراد بالغ 7 تا 9ساعت خواب را در شبانه روز برآورد نموده است. این میزان برای افراد نوجوان سنین 10 تا 17 سال، به میزان 5/8 تا 25/9 ساعت است.

6- داشتن کار مناسب: کار مناسب، در محیطی سالم و بدور از عوامل خطر و استرس، بر کیفیت زندگی تاثیر چشمگیری را داراست. پرهیز از مخاطرات شغلی و ایمنی کار از مهمترین آموزه های شغلی افراد محسوب می شوند که باید دقت کافی به آن مبذول گردد.

7- کاهش استرس: بدن انسان روزانه در مواجهه با استرسهای مختلف قرار دارد و عکی العمل خود را به صورت ترشح هورمونها و تغییر در عملکرد سیستمهای بدن اعمال می کند. وجود مداوم این فشارها و اعمال تغییرات فیزیولوژیک در بدن و در حالت تدافعی بودن کامل بدن در دراز مدت از کارایی تمامی سیستمها کاسته و باعث خستگی و آمادگی بدن برای ابتلا به بیماریهای مختلف می شود. کنترل و مدیریت استرس از راههای اساسی کاهش استرس و اثرات نامطلوب آن است. یادگیری مهارتهای مدیریت فردی و مدیریت استرس، بعنوان یکی از پایه ای ترین مهارتهای زندگی افراد قلمداد می شود لذا راهکارهای اجرای آن باید فرا گرفته شوند. کاهش استرس باعث کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماریهای جسمی و روانی است و بر ارتقای کیفیت زندگی تاثیر بسزایی دارد.

8- پرهیز از مصرف تنباکو: مصرف سیگار و دخانیات بعنوان یکی از عوامل خطر اثبات شده سلامت شناخته می شود که قابلت کنترل و مدیریت بالایی دارد. با حذف سیگار فراوانی بسیاری از بیماریها (منجمله بیماریهای ریوی، برخی سرطانها و بیماریهای قلبی-عروقی) کاهش یافته و از افزایش عوارض و پیشرفت دیگر بیماریها (مانند عوارض بیماری دیابت) جلوگیری بعمل می آید. از آنجاییکه در محیط زندگی افراد همیشه درجاتی از آلودگی های محیطی و عوامل خطر ذاتی وجود دارد، لذا از دیدگاه سلامت اضافه کردن ریسک اضافه به این مجموعه بسیار کار نابخردانه ای محسوب می شود. 

9- دوری از مصرف الکل: استفاده از الکل و نوشیدنیهای الکلی، علاوه بر اضافه نمودن وزن، دارای اثراتی بر سیستمهای بدن منجمله کبد است. مصرف الکل بالاخص، مصرف بی رویه آن از عوامل خطر ساز سلامتی است که با کنترل آن می توان از بیماریهای مربوط به آن و عوارض ناشی از اثرات سکرآور آن در زمان مصرف خود را مصون داشت. مصرف روزانه بیش از 4 واحد الکل برای مردان و بیش از 3 واحد برای زنان، در متون مختلف پزشکی به شدت منع شده است. (هر واحد معادل حدود 500 سی سی آبجوی با قدرت معمولی و یا حدود 30 سی سی مشروبات الکلی است).

10- اجتناب از مواجهه با مواد شیمیایی، آرایشی و شوینده های مضر: با رعایت این توصیه محافظت بیشتری را از پوست و سیستم تنفس خود (و همچنین سایر ارگانهای بدن در صورت جذب مواد) خواهید داشت. استفاده از مواد آرایشی زیاد باعث آسیب پذیر نمودن پوست، افزایش چین و چروکها و بیماریها و مشکلات پوستی متعدد می گردد. مواد شیمیایی نیز علاوه بر سمیت و مضرات کوتاه مدت، می توانند منشاء تغییرات و آسیبهای طولانی مدت و مزمن و نیز سرطان باشند.  

11- محافظت از خود در برابر نور آفتاب: محافظت از پوست و چشم در برابر تابش مضر اشعه آفتاب از دیگر توصیه های مهم سلامت است که بسیار در مورد آن تاکید شده است و استفاده از محافظ و پوشش مناسب، عینک ضد آفتاب مناسب و کرمهای ضد آفتاب از روشهای مقابله با این عامل خطر محسوب می شوند.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

نام : *

پیغام : *