مقاله ها
نویسنده : امیر قضائی
بازدید : 1165
در html با انواع آبجکت های html آشنا شدیم و دیدیم که چگونه می توان با تگ های html صفحات وب را بسازیم. در css با تعدادی ویژه گی آشنا شدیم که می توانستیم توسط آنها تغییرات بسیار زیادی روی آبجکت های html ایجاد نموده و صفحات وب را بسیار زیبا و کارا طراحی و ایجاد نمائیم.
حال می خواهیم صفحاتی بسازیم که حالت دینامیک داشته باشد و با هر فعالیتی که بازدیدکننده سایتتان انجام می دهد از طرف سایت تغییری را مشاهده نماید. بسیاری از طراحان و برنامه نویسان وب در ایران از کد های اماده javascript استفاده می نمایند که اصولا به دلیل اینکه  ، برنامه نویس آشنائی با چگونگی ایجاد آنها ندارد نمی تواند بدرستی از آن استفاده و تغییرات مورد نظر خود را انجام بدهد.  شما می توانید خودتان با کمی تلاش و آموزش های لازم در این cd هر آنچه که در سایت های مختلف می بینید را خود با طرح و ایده جدیدی تولید و در سایتتان قرار دهید. با اتمام این دوره خواهید دید javascript آنقدرها هم که می گویند سخت نیست . ما در این دوره آموزشی ، از هیچ ابزاری استفاده نمی نمائیم. دلیل این امر این است که شما باید بطور کامل با کد نویسی و اسکریپت نویسی آشنا شده و بتوانید با الگوریتم های خود توسط این زبان برنامه نویسی تحت وب ، هر آنچه که بخواهید را ایجاد نمائید و قدرت خود را محدود به یک ابزار نسازید. 

اسکریپت نویسی با javascript
javascript زبان برنامه نویسی سمت کلاینت صفحات وب می باشد که ماکروسافت پدید آورنده آن می باشد .
نکته : jscript مخصوص مرورگر netscipe می باشد.
ما درباره برنامه نویسی سمت کلاینت صحبت نمودیم. می خواهیم در ابتدا ببینیم چرا به این نوع برنامه نویسی سمت کلاینت می گویند. در ذیل مراحلی را که یک صفحه وب روی مرورگر شما در اینترنت نمایش داده می شود آورده شده است .
ابتدا شما آدرس یک سایت اینترنتی یا مسیر کامل یک صفحه از سایت را روی آدرس بار مرورگرتان تایپ کرده و بعد روی enter یا عبارت go کلیک می کنید.
پروتکل http ، درخواست شما را مبنی بر یک صفحه (مثلا html ) ، از یک دامنه اینترنتی را از طریق مودم کامپیوترتان را ارسال می کند. (چگونگی این ارسال از حوصله این دوره خارج می باشد) . پروتکل http به زبان ساده ، وظیفه ارسال درخواست های کاربران و حصول نتیجه این درخواست یعنی پاسخ را به عهده دارد.
درخواست شما به سرویس دهنده ای که ، دامنه اینترنتی مورد درخواست شما در آن است ارسال می کند. این درخواست به iis داده می شود. 
iis روی سرویس دهنده به دنبال صفحه مورد نظر شما ( مثلا فایل html ) می گردد . 
اگر صفحه را نیافت یک کپی از صفحه پیغام خطای یافت نشدن صفحه در خواستی را به سیستم شما ارسال می کند والا یک کپی از صفحه در خواستی مورد نظر شما را ارسال می کند.
نکته : ارسال بصورت text می باشد
مرورگر داده های صفحه را دریافت و خط به خط آنها را تفسیر و روی مرورگر شما نمایش می دهد. 
اگر مرورگر در حین کامپایل صفحه ارسال شده به یک درخواست خارجی مثلا یک تصویر برخورد نمود ، دوباره توسط http درخواستی مبنی بر تصویری را از دامنه مورد نظر ارسال می دارد.
تمام این مراحل آنقدر تکرار می شود تا به خط آخر صفحه رسیده و پیغام done در statusbar مرورگر نمایش داده می شود.

اگر یکبار دیگر به مراحل بالا نگاهی بیاندازید متوجه می شوید که سرویس دهنده ( سرور ) فقط صفحه جستجو کرده و کپی آنرا ارسال می دارد و تمام کامپایل صفحات روی مرورگر کاربر یعنی کلاینت انجام می شود. به همین دلیل به javascript برنامه نویسی سمت کلاینت می گویند.

تگ script
تمام اسکریپت های java باید در تگ باز و بسته script نوشته شود. اصولا تگ باز و بسته script داخل تگ باز و بسته head نوشته می شود . ولی شما می توانید تگ باز و بسته script را در هر جای که مایلید قرار دهید.
نکته : javascript حساس به متن می باشد . یعنی به بزرگ یا کوچک بودن حروف حساس می باشد.
javascript یک کامپایلر مخصوص به خود را دارد و این کامپایلر می تواند تولید خطا نماید. با اجرای یک صفحه توسط مرورگر تمام محتویات تگ باز و بسته script به این کامپایلر سپرده شده و آن اجرا می شود .

هشدار alert
اگر بخواهید هشدار ، پیغام یا نکته ای را به کاربر سایتتان گوشزد نمائید بگونه ای که فقط در صورت تایید آن بتواند با صفحه تان کار کند می توانید از alert استفاده نمایید. alert یک متد می باشد یعنی تابع آماده ای است که javascript برای شما مهیا کرده و شما کافی است انرا فراخوانی نمائید. متد alert یک پارامتر ورودی دارد که آن رشته ای است که باید به عنوان پیغام هشدار نمایش داده شود

ادامه در لینک ذیل ...


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

نام : *

پیغام : *

 
طراحی پرتال سازمانی - بهبود پورتال
طراحی فروشگاه اینترنتی حرفه ای بهبود