صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
فروشگاه رایکا فروش پر تخفیف محصولات هیرشا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
فرم هاي زيستي درجهان (قسمت دوم)
تعداد بازدید : 1453
 
 

آيا وجود حيات در سيارات ديگر امکان پذير است؟ آيا اين امکان وجود دارد تا جانداراني در سخت ترين شرايط محيطي و اقليمي ، در سياراتي با محيط هاي اسيدي، آتشفشاني، يخبندان هاي عظيم و حتي بدون وجود اکسيژن در حال زندگي و حيات باشند؟

بهترين راه براي بدست آوردن اين جواب ها ، برسي حيات در شرايطي مشابه بر روي زمين است. در قسمت اول اين مقاله به برسي برخي از پرطاقت ترين و سرسخت ترين موجودات زنده زميني كه در شرايط سخت قادر به حيات هستند پرداختيم. در ادامه به برسي و مطالعه برخي ديگر از اين جانداران و محيط هاي زيستي آنها و چگونگي زندگي در اين شرايط خواهيم پرداخت.

 

مصرف کنندگان قليا (قليا دوست ها):

اغلب محيط هاي قليايي در جهان شامل درياچه هاي سود هستند و داراي pH برابر 12 مي باشند. تعدادي از باکتري ها اين محيط هاي سوزآور و قليايي را دوست دارند؛ از جمله ناترونوموناس فارااونيس (Natronomonas pharaonis) که اول بار در دهه 1980 از درياچه هاي سود مصر و کنيا جدا شد.

قلياها موادي هستند که پروتون دريافت مي کنند درحالي که اسيدها، دهنده پروتون هستند. از آنجايي که شرايط قليايي به سلول آسيب مي رساند پمپ هاي پروتوني در ديواره سلولي قليادوست ها وجود دارد تا pH داخلي سلول ها را کاهش دهد.

بر طبق آناليز مواد معدني که توسط مريخ نورد اسپيريت Spirit ناسا انجام گرفته بر روي مريخ مکانهايي وجود دارد که همانند درياچه هاي سود بر روي زمين است از جمله مي توان از دهانه Gusev نام برد. اين دهانه ميلياردها سال پيش در اثر برخورد يک شهاب سنگ به وجود آمده و اگر قبل از آن بر روي سياره آب وجود داشته اين آب در درون اين دهانه جمع شده و به يک درياچه تبخيري تبديل گشته است.

 

 

زندگي در عمق زياد:

اخيراً سلول هاي زنده اي – که اکثر آنها از جنس پيروکوکوس و ترموکوکوس  (Pyrococcus and Thermococcus) مي باشند – در عمق 6/1 کيلومتر زير کف دريا در سواحل نيوفنلاند کشف شده اند. گرچه اينها نشان دهنده وجود حيات در عميق ترين نقاط زير سطح دريا هستند اما حتي در اعماق پايين تر زمين نيز باکتري هاي گوناگوني پيدا کرده اند.

Planktonic Foraminifera

اجتماعاتي از ميکرو ارگانيسم هايي پيدا شده اند که حتي قادرند در 5 کيلومتر زير سطح زمين در آبهاي زير زميني زندگي کنند. دانشمندان بر اين باروند که حيات حتي تا اعماق پايين تر نيز وجود دارد، تا جايي که دما به حدي برسد که ديگر حيات در آن دما ممکن نباشد.

عميق ترين قسمت اقيانوس ها معروف به گودال ماريانا (Mariana Trench) در عمق 11 کيلومتري اقيانوس آرام واقع شده  و غير قابل زيست است. نمونه هاي گِل به دست آمده از اين گودال عميق حاوي اجتماعاتي از باکتري ها، قارچ ها و ارگانيسم هاي تک سلولي اوليه به نام Foraminifera بود. در کاووش هاي انجام گرفته در اين گودال با يک دوربين ضدآب اتوماتيک تصاوير ويدئويي  مربوط به يک خيار دريايي، يک کرم پولک دار و يک ميگو به دست آمده، درست در عمقي که فشار به حدي است که مي تواند بدن انسان را در هم بشکند.

 

حيات در مناطق کاملاً خشک:

در اکثر مکان هاي سوزان زمين از جمله بيابان آتاکاما (Atacama Desert) که با وسعتي حدود 1000 کيلومتر درآمريکاي جنوبي واقع  شده، در هر قرن تنها چندبار باران مي بارد. اين تصادفي نيست که فيلمسازان براي تهيه فيلم هاي خود بر روي مريخ و نيز ناسا براي تست کردن تجهيزات مربوط به سيارات سرد و خشک از اين بيايان استفاده مي کنند.

باکتري هايي مانند باکتري کروکوکسيديوپسيس (Chroocccidiopsis) در آتاکاما پيدا شده است. به گفته مک کي :"فکر مي کرديم  محيطي را پيدا کرده ايم که آنقدر خشک است که هرگونه حيات در آن غير ممکن است."

وجود آب براي زندگي لازم و ضروري است به اين دليل که محيطي را فراهم مي کند تا مواد مغذي به درون سلول ها نفوذ کنند و مواد زايد از آن خارج شوند، همچنين آب به عنوان حلالي براي انجام واکنش هاي ضروري و حياتي عمل مي کند.

 

زندگي در مخازن سمي:

برخي باکتريها چيزي را بيشتر از لانه کردن در لجن هاي سمي حاوي فلزات سنگين از قبيل روي، آرسنيک و کادميوم دوست ندارند. آنها در مخازن ضايعات سمي و خطرناک و نيز در پسماندهاي معدني زندگي کرده و از فلزات يک وعده غذايي تهيه مي کنند. به عنوان مثال ژئوباکترها (Geobacter) قادرند اورانيوم محلول را به فرم جامد تبديل کنند. بنابراين مي توانند در پاک کردن زمين هاي آلوده مورد استفاده قرار گيرند.

 

 

انفجار و حيات دوباره:

Foraminifera

به طور  شگفت آوري باکتري دينوکوکوس راديودورانس (Deinococcus radiodurans) در برابر تشعشعات يونيزان مي تواند مقاومت کند. قدرت تحمل آن 2000 برابر آن چيزي است که براي انسان کشنده است. اين مساله باعث شده که اين باکتري به عنوان مقاومترين موجود زنده در برابر تشعشعات شناخته شود. انفجاري اينچنيني کروموزوم هاي باکتري را در هم مي شکند اما باکتري قادر است ظرف چند ساعت خود را ترميم نمايد. چنين مقاومتي در برابر تشعشعات براي جهان هايي  مثل مريخ که فاقد اتمسفر ضخيم محافظت کننده هستند بسيار مهم و حياتي است.

و بدين معني است که حيات در فضا براي مدت هاي طولاني دوام مي آورد. همچنين احتمال اينکه حيات بر روي زمين همراه با يک شهاب سنگ آمده باشد را پررنگ تر مي کند (در واقع بيان کننده نظريه پان اسپرميا Panspermia است). از اين پديده همچنين مي توان نتيجه گرفت که حيات از زمين به سيارات و قمرهاي ديگر نيز قابل انتقال است هرچند بقاي حيات بر روي اين اجرام بحث ديگري است.

 

زندگي هاي پردوام:

باکتريها قادرند ميليونها سال زنده بمانند هرچند هنوز دانشمندان بر سر طول مدت آن دچار شک هستند. در 2007 باکتري هاي فعالي از نمونه هاي لايه پرمافراست (permafrost) [1] در سيبري، شمال غرب کانادا و قطب جنوب جدا شد که تخمين زده مي شود بالاي نيم ميليون سال عمر داشته باشند.

گزارشاتي درباره زنده ماندن يک باکتري براي زماني طولاني تر درون يک موجود ديگر وجود دارد؛ در 1995 محققان اعلام کردند که يک باکتري را به صورت زنده  از درون معده زنبوري جدا نمودند که اين زنبور درون يک کهربا محبوس شده بود. سن آن حداقل به 25 ميليون سال مي رسد.

 

 

در سال 2000 دانشمندان چيز حيرت آور ديگري را ارائه دادند. آنها يک باکتري 250 ميليون ساله به نام باسيلوس پرميانس (Bacillus permians) را دوباره به زندگي بازگردانند. بر طبق گزارشات اين تيم، اسپورهاي باکتري درون يک قطره آب در ميان کريستال هاي نمک به دام افتاده که زمان تشکيل اين کريستال ها به 250 ميليون سال پيش باز مي گردد. اما گروهي ديگر از دانشمندان به مقابله با آنها برخواسته  و معتقدند آب قادر است به درون رسوبات نمکي نفوذ کند و به طور بالقوه باعث آلوده کردن کريستال هاي نمکي با باکتري هاي جوان تر شود.

گزارشات فوق هنوز هم در کشمکش قرار دارند اما با اين وجود ليست رو به رشد اسامي باکتري هايي با طول عمر طولاني، دانشمندان را اميدوار ساخته که ممکن است حيات در هرجاي از منظومه شمسي وجود داشته باشد.

شرايط بسيار سخت و خشن مريخ با وضعيت سرد و کاملاً خشک که 5/4 ميليارد سال قدمت دارد ممکن است دوباره به صورت دوره اي تغيير کرده و براي حيات مناسب شود.

به عنوان مثال اين سياره در محدوده زماني حدوداً 50000 سال بر روي محور خود کج مي شود و بدينسان خورشيد مي تواند قطب هاي آن را گرم کند و به دنبال آن آب مايع لايه نازکي در بين کريستالهاي يخ و ذرات معدني باز مي کند . از اين رو هر باکتري ساکن و خاموشي مي تواند در طول دروه نسبتاً بهاري شکوفا شود.

 

[1]: لايه پرمافراست همان لايه منجمد دائمي اعماق زمين که در مناطق منجمد يافت مي شود.

 
نویسنده: 0
مترجم : نعيمه موحدي
منبع : سايت نجوم ايران
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 عجيب ترين فرم هاي حيات (قسمت اول)
 A.A.B/ مقايسه اثر مقادير مختلف مکمل روي بر رفتار حرکتي در موش هاي صحرايي نر جوان
 A.A.B/ اثر مصرف خوراکي بخش هوائي گياه والک بر ميزان گلوکز و ليپيدهاي خون در موش صحرايي ديابتي
 A.A.B/ بررسي اثر علف كش پاراكوات بر تغييرات هيستولوژيكي بيضه، باروري، روند اسپرماتوژنز و محورهاي هورموني هيپوفيـز – گنـاد در موش هاي نژاد Balb/C
 A.A.B/ مطالعه و اهميت فون كنه هاي گياهان زينتي در محيط هاي بسته و آزاد
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد