صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
افرنگ نیوز مجله زندگی
ماشین ایرانی
elham_fitnees_cool
فروشگاه رایکا
فروشگاه رایکا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
2012 : پايان جهان
تعداد بازدید : 968
 
 

آيا 2012 پايان جهان خواهد بود؟ روزي که درآن به دليل وقوع يکي از حوادث طبيعي مانند برخورد يک سيارک به زمين همه انسان ها در سرار جهان خواهند مرد و حيات بر روي زمين از بين خواهد رفت؟ بدون شک نخستين جوابي که به ذهن بسياري از ما خطور خواهد کرد "خير" خواهد بود. پايان دنيا در اين سال غيرممکن است.

اما از کجا اينقدر مطمئنيم؟ چطور مي دانيم که اين اتفاق هرگز نخواهد افتاد؟ ما با اطمينان از اينکه هميشه کساني هستند که بيش از ما به برسي چنين مسائلي مي پردازند و اگر روزي قرار بر اين باشد که چنين اتفاقي بي افتد حتماً جلوي آن را خواهند گرفت به سادگي از آن گذشته و چنين مسائلي را غيرممکن اعلام ميکنيم. اما آيا تاکنون به اين موضوع فکر کرده ايد که اگر اين موضوع حقيقت داشته باشد، به بسياري از دلايل جوامع و دولت ها از بيان آن خودداري خواهند کرد!؟ آيا ميدانيد که چنين پروسه اي در طول حيات سيارات کاملاً طبيعي بوده و بارها اتفاق افتاده مي افتد؟ تاکنون توجه کرده ايد که از مهمترين دلايل انقراض دايناسورها يکي از همين حوادث طبيعي بوده است؟

شايد يکي از مشکلات اساسي بسياري از انسان ها همين موضوع باشد! البته نه سال 2012. بلکه برخورد سطحي و بي توجهي به بسياري از اتفاقاتي که روزانه در پيرامون آنها در حال وقوع است. عده زيادي بر پايان دنيا در سال 2012 اعتقاد دارند . بد نيست تا پيش از هرگونه پاسخي مبني بر قبول يا رد اين نظريه نتايج تحقيقات ناسا که در زير ارائه شده را نيز در ارتباط با اين سال بدانيد. قضاوت اينکه آيا 2012 يا 2020 پايان دنيا است يا خير با شما !

آيا Y2K را به خاطر مي آوريد؟ به خاطر برنامه ريزي موثر و تحليل هاي دقيق و موفقيت آميز ، اين سال بدون ناله و شيون زيادي آمد و رفت. گذشته از اثرات ويژه و احساس برانگيز 21 دسامبر 2012، آن روز پايان دنيا نخواهد بود.

2012 نيز همانند Y2K مورد تحليل و بررسي قرار گرفته است . برخلاف برخي از عقايد عمومي موجود، پشت پرده پايان دنيا به سرعت آشکار شد. دانشمندان ناسا به سوالات مختلفي که درباره 2012 پرسيده شده پاسخ گفته اند که در ذيل آورده شده است.

سوال: آيا در 2012 تهديدي براي زمين وجود دارد يا خير؟ بسياري از وب سايت ها مي گويند که دنيا در دسامبر 2012 پايان خواهد يافت.

جواب: در 2012 هيچ اتفاق بدي براي زمين رخ نخواهد داد. سياره مان براي بيش از 4 ميليارد سال به خوبي به حيات خود ادامه خواهد داد. دانشمندان مشهوري در سراسر دنيا تاييد کرده اند که در 2012 هيچ تهديدي براي زمين وجود نخواهد داشت.

سوال: منشاء اين پيش بيني که جهان در 2012 پايان خواهد يافت از کجاست؟

جواب: داستان از اينجا شروع شد که نيبرو (Nibiru) به سمت زمين در حرکت است. نيبيرو يک سياره فرضي است که توسط سامريانز عنوان شد. اين حادثه اساساً براي ماه مي 2003 پيش بيني شده بود اما وقتي در آن تاريخ هيچ اتفاقي نيفتاد، روز رستاخيز به دسامبر 2012 تغيير يافت. اين دو افسانه با پايان دوره ها در تقويم باستاني مايان (Mayan) مصادف با انقلاب زمستاني (winter solstice) 2012 همزمان شده. از اينرو روز رستاخيز را مصادف با 21 دسامبر 2012 دانستند.

سوال: آيا تقويم مايان در 21 دسامبر 2012 پايان مي يابد؟

جواب: درست مثل تقويمي که به ديوار آشپزخانه تان آويزان کرده ايد و در آن هيچ روزي بعد از 31 دسامير مشخص نشده، در تقويم مايان نيز هيچ موردي براي روز 21 دسامبر 2012 تعيين نشده. در اين تاريخ دوره طولاني مدت مايان پايان مي يابد. اما پس از آن _ درست مثل تقويم شما که دوباره در تاريخ 1 ژانويه شروع مي شود_ در تقويم مايان نيز دوره طولاني مدت بعدي شروع مي شود.

سوال: آيا پديده اي مثل يک برخورد عظيم اتفاق خواهد افتاد؟

جواب: در دهه بعدي هيچ برخورري اتفاق نخواهد افتاد، زمين در 2012 با هيچ جرم آسماني برخورد نخواهد کرد، حتي اگر برخوردي هم وجود داشته باشد اثرات آن بر روي زمين بسيار ناچيز خواهد بود. زمين و خورشيد در ماه دسامبر تقريباً در مرکز کهکشان راه شيري قرار ميگيرند و اين پديده اي است که به طور سالانه اتفاق مي افتد.

دان يومانس (Don Yeomans) دانشمند محقق ارشد ناسا مي گويد: "ظاهراً علاقه و توجه زيادي نسبت به اجرام آسماني، موقعيت و مسير حرکت آنها در پايان سال 2012 وجود دارد. من عاشق يک کتاب خوب يا يک فيلم مثل the next guy هستم، اما اجرام پرنده در فضاي خيالي، تلوزيون و فيلم ها پايه علمي ندارند. حتي اخبار جعلي از ناسا نيز در آنها ديده مي شود..."

سوال: آيا يک سياره يا کوتوله قهوه اي (brown dwarf) بنام نيبيرو (Nibiru) يا سياره ايکس (Planet X) يا اريس (Eris) وجود دارد که در حال نزديک شدن به زمين و تهديد آن باشد؟

جواب: نيبيرو و داستان هاي ديگر درباره سيارات متمرد يک برنامه و شوخي اينترنتي بيش نيست و پايه و اساس واقعي ندارد. اگر نيبيرو و سياره ايکس واقعي بود و قرار بود تا 2012 با زمين برخورد داشته باشد، اخترشناسان حداقل طي دهه گذشته بايد آن را شناسايي مي کردند و الان نيز با چشم غير مسلح قابل رويت بود. بديهي است که چنين چيزي وجود ندارد. اريس واقعيت دارد اما آن يک سياره کوچک مثل پلوتو (Pluto) است که در حاشيه خارجي منظومه شمسي باقي خواهد ماند. کمترين فاصله اي که تا زمين بايد طي کند 4 ميليارد مايل است.

سوال: تئوري تغيير قطبيت (polar shift) چيست؟ آيا حقيقت دارد که پوسته زمين به دور هسته چرخش 180 درجه دارد که به طور روزانه انجام مي گيرد؟

جواب: واژگوني در چرخش زمين امري محال و غيرممکن است. حرکات آهسته قاره وجود دارد (مثلاً قاره قطب جنوب در صدها ميليون سال قبل در نزديک استوا قرار داشته) اما اظهار واژگوني قطب ها يک موضوع بي ربط است. هرچند بسياري از سايت ها براي افراد ساده حرف هايي دارند. آنها اظهار مي کنند ارتباطي بين چرخش و قطبيت مغناطيسي زمين وحود دارد که به طورت غير منظم تغيير مي کند. يک واژگوني مغناطيسي نيز وجود دارد که به طور متوسط هر 400000 سال يکبار بروز مي کند. تا جايي که ما مي دانيم يک چنين واژگوني مغناطيسي اي هيچ خطري براي حيات روي زمين در بر ندارد. به هر حال وقوع يک واژگوني مغناطيسي تا چند هزاره بعدي غير محتمل است.

سوال: آيا زمين در سال 2012 در خطر برخورد با يک شهاب سنگ قرار دارد؟

جواب: زمين هميشه در معرض خطر برخورد دنباله دارها و آستروئيدها (asteroids) بوده است هرچندکه برخوردهاي بزرگ بسيار نادر هستند. آخرين برخورد بزرگ مربوط به 65 ميليون سال قبل بود که منجر به انقراض دايناسورها گرديد. امروز اخترشناسان ناسا در حال انجام يک بررسي و کاووش به نام «گارد فضايي» (Spaceguard Survey) هستند تا هر آستروئيد نزديک به زمين را خيلي قبل تر از برخوردش با زمين شناسايي کنند. در حال حاضر هيچ آستروئيد تهديد کننده اي - مثل آستروئيدي که دايناسورها را کشت – را شناسايي نکرده اند. تمام کارهاي انجام گرفته به صورت علني همراه با اکتشافات به دست آمده به طور روزانه در وب سايت NEO Program Office website ناسا قرار مي گيرد. بنابراين شما مي توانيد خودتان ببينيد که هيچ برخوردي در 2012 براي زمين پيش بني نشده است.

سوال: نظر دانشمندان ناسا درباره نامعلوم بودن روز رستاخيز چيست؟

جواب: براي اظهار نظر درباره هرگونه تغيير دراماتيک و يا ناخوشايند در 2012، علم در کجا قرار گرفته؟شواهد و مدارک آن چيست؟ هيچ چيزي وجود ندارد. در تمام ادعاهاي تخيلي بيان شده در کتاب ها، فيلم ها، مدارک و يا در اينترنت ما نمي توانيم حقيقت وجودي اين روز را تغيير دهيم. هيچ مدرک قابل اعتمادي براي هرگونه ادعايي مبني بر وقوع حادثه غير عادي در دسامبر 2012 وجود ندارد.

صحنه اي از motion picture 2012. Courtesy Columbia Pictures

 

زمين به صورت يک مرمر آبي رنگ (Blue Marble): کلکسيون تصاوير Next Generation رنگ سطح کره زمين را با شفافيت زياد نشان مي دهد. اين تصوير آمريکاي جنوبي را در سپتامبر 2004 نشان مي دهد.

 

 
نویسنده: -
مترجم : نعيمه موحدي
منبع : منبع : سايت نجوم ايران
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 تک رقصندگان کائنات
 نظريه تار
 گرانش كوانتومي(مختصري بر نظريه تار يا ابر ريسمان)
 A.A.C/ موسيقي و نجوم
 سيارات فراخورشيدي
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد