صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
افرنگ نیوز مجله زندگی
ماشین ایرانی
elham_fitnees_cool
فروشگاه رایکا
فروشگاه رایکا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
تک رقصندگان کائنات
تعداد بازدید : 839
 
 

در سال 1951 شواهدي به دست آمد که رقصندگان آواره اي مشغول نمايش هاي تک نفره در گستره فضاي ميان کهکشاني (فضاي بين کهکشان ها) هستند ؛ فضايي که تصور مي شد صرف نظر از ملکول هاي اتفاقي و پراکنده گاز و غبار خلأ است. يک اختر شناس سوئيسي به نام فريتز زوييکي گزارش داد که در تصاويرش از خوشه اي از هزاران کهکشان، به نام خوشه گيسو که حدود 350 ميليون سال نوري از زمين فاصله دارد، نوري محو ديده مي شود که از خود کهکشان ها ساطع   نمي شود. او چنين نظر داد که اين نور متعلق به ستاره هايي است که از خوشه رها و به فضاي ميان کهکشاني پرتاب شده اند.

زوييکي، که هميشه نظريه هاي عجيب و غريبي از اختر شناسي ارائه مي کند که اتفاقا بيشتر اوقات درستي شان ثابت مي شود، نتوانست همتايانش را در اين مورد متقاعد کند. آنها بر اين باور بودند که تصاوير او به علت تغييرات در حساسيت صفحه هاي عکاسي خراب شده اند.


 

 

اين موضوع باقي ماند تا اوايل دهه 1970 که کامپيوترهاي سريع و پر قدرت در دسترس قرار گرفتند و اخترشناسان از آنها براي شبيه سازي آنچه در تصادم کهکشان ها رخ مي دهد استفاده کردند. شبيه سازي ها با اطمينان نشان مي دهند که کهکشان هاي عضو يک گروه يا خوشه کهکشان ها به وسيله کشش گرانشي متقابل قدرتمندشان پس زده ميشوند و سرانجام چند تا از آنها با هم برخورد مي کنند و کهکشان هايي با اشکال عجيب، معمولا بيضوي، توليد ميکنند.

درکمال شگفتي، در طي تصادم تعداد محدودي از ستاره هاي کهکشان هاي برخوردي باهم برخورد مي کنند چون فضاي ميان ستاره اي  (فضاي بين ستاره ها) آنقدر وسيع است که آنها معمولا فقط اثر کشش گرانشي متقابل يکديگر را از دور حس مي کنند و اگر به هم نزديک شوند ممکن است در مدارهايي به دور يکديگر بيفتند يا پيش از تصادم از کهکشان بيرون پرتاب شوند.

تلسکوپ فضايي هابل نماهاي نزديکي از چند کهکشان برخوردي گرفته است که نشان ميدهد در جريان تصادم، ستاره هاي بسياري متولد مي شوند چون موج ضربه هاي تصادم باعث فشردگي گاز ميان کهکشاني ميشود.

 

 

 

يکي از اين کهکشان ها، کهکشان آنتن در واقع نماي دو کهکشان در ميانه تصادف به همراه دو رشته از ستاره هاست که از دو سو بيرون زده اند. در حقيقت در سال 1996، شبيه سازي هاي مشابهي نشان داد که حتي برخي ستاره ها در لبه دو کهکشان که با فاصله دور و با سرعت زياد از کنار هم ميگذرند به فضاي ميان کهکشاني پرتاب مي شوند. اين واقعه اي است که بايد در خوشه هاي پر جمعيت و فشرده، همچون خوشه کهکشان سنبله، رخ دهد.

 

کشف تک رقصندگان کائنات

مندز، کودريتزکي و گروه اخترشناسان همراهشان تصميم گرفتند نور اين سحابي ها را تجزيه و تحليل نموده تا سرعتشان را محاسبه کنند که ممکن بود به ميزان پراکندگي ماده تاريک در M86 رهنمونشان کند. وقتي داده ها را تحليل مي کردند متوجه شدند که سه سحابي بيش از حد سريع، و در جهتي حرکت مي کنند که به نظر مي رسد متعلق به M86 نيستند. آنچه موجب شگفتي شان شد اين بود که دريافتند اين سحابي ها در فضاي ميان کهکشاني خارج از M86، و نه در فضاي ميان ستاره اي داخلش قرار دارند.

در همين حال، اخترشناسان اهل توسان انگلستان که به رصد سحابي سياره نمايي در M86 ، کهکشان بيضوي غول پيکر ديگري در خوشه سنبله، مشغول بودند متوجه شدند که بيشتر آنها درخشان تر از آن اند که انتظار داشتند. پس از چند ماه برايشان روشن شد که اين ها مي بايست نسبت به بقيه بسيار نزديک تر به زمين باشند – آنها مي بايست در فضاي ميان کهکشاني قرار داشته باشند.

کمي بعد اخترشناسان موسسه تلسکوپ فضايي گزارش دادند که با استفاده از تلسکوپ فضايي هابل حدود 600 ستاره غول سرخ (ستاره هاي پيري که هنوز موادشان را فوران نکرده اند يا منفجر نشده اند ) را در فضايي خالي در آسمان نزديک M86 يافته اند.

 

 

پس از اينکه اخترشناسان انگليسي اعلام کردند که آنها هم ده سحابي سياره نما در فضاي ميان کهکشاني خوشه کور، در گوشه اي ديگر از عالم يافته اند، ديگر شکي نبود که بي شمار ستاره هاي درخشان و بقاياي تعداد بيشتري ستاره مرده در اين بخش فضا پراکنده اند، البته اين که دقيقا اين مقدار بي شمار چقدر است هنوز مطمئن نيستيم.

رصد بخش هاي مختلفي از فضاي ميان کهکشاني خوشه سنبله نشان داده که جمعيت غول هاي سرخ و سحابي ها در بعضي قسمت ها کمتر از بخش هاي ديگر است. بنابراين، تخمين جمعيت کلي ستاره هاي ميان کهکشاني در کل خوشه فقط بر اساس چند رصد محلي امکان پذير نيست. افزون بر اين، تخمين جمعيت همه انواع ستاره ها با شمارش غول هاي سرخ و سحابي هاي سياره نما مثل اين است که جمعيت شهري را از روي افراد پير و سنگ قبرهاي قبرستان شهر تخمين بزنيم. با اين همه، اخترشناسان جمعيت ستاره هاي فضاي ميان کهکشاني يک خوشه از کهکشان ها را حدود 20 تا 100 درصد جمعيت ستاره هاي کهکشان هاي آن خوشه تخمين مي زنند.

 

منبع : سايت نجوم ايران

نوشته شده توسط خانم شيما نامي

 
نویسنده: شيما نامي
مترجم :
منبع : منبع : سايت نجوم ايران
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 2012 : پايان جهان
 نظريه تار
 گرانش كوانتومي(مختصري بر نظريه تار يا ابر ريسمان)
 A.A.C/ موسيقي و نجوم
 سيارات فراخورشيدي
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
ارغوان قوچان
عالي بود
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد