مقاله ها
نویسنده : سلیمان فرهادیان
بازدید : 483
 

نجوم و ستاره شناسى از بسیارى جهات، ویژگى هاى دوگانه و گاه متضادى دارند: هرچند كه نجوم از قدیمى ترین علوم شناخته شده است، در صدر علوم تحقیقى جدید است كه هر روزه اخبار جدید ترین دستاورد هاى آن از طریق رسانه ها منتشر مى شود، هرچند كه بسیارى از دانشمندان مشغول محاسبه هاى نظرى ریاضى و فیزیكى در مورد كیهان، ستارگان و مشخصات فیزیكى آن هستند، بسیارى دیگر فعالیت هاى رصدى را ترجیح داده و دوست دارند لذت كشف سیاره یا دنباله دار دوردستى را تجربه كنند. به رغم آنكه در هیچ یك از رشته هاى علوم نمى توان انتظار داشت كه یك مبتدى حتى حرفه اى بتواند با ابزار ساده و معمولى دست به اكتشاف هاى جدید بزند، چنین چیزى در عرصه نجوم و ستاره شناسى پدیده اى معمول و متداول است.

شاید همین نكته راز اقبال بسیار گسترده مردم عادى به نجوم باشد.هرچند كه فیزیك آماتورى و شیمى آماتورى نداریم، اما نجوم آماتورى از طرفداران بسیارى برخوردار است. راز این علاقه نیز در یكى از مهم ترین اختراعات بشر نهفته است: تلسكوپ.پیش از اختراع تلسكوپ جهان بسیار كوچك بود و به زمین، خورشید، پنج سیاره و تعدادى ستاره محدود مى شد. اما پس از اختراع تلسكوپ گستره وسیع ترى از جهان در مقابل دیدگان ما قرار گرفت.

فهمیدیم كه كهكشان ما مجموعه اى از ستارگان است كه قطر آن به چند هزار سال نورى مى رسد. گذشته از كهكشان ما، میلیون ها كهكشان در عالم وجود دارد كه هركدام تعداد بى شمارى ستاره دارند.تلسكوپ یكى از مهم ترین اختراعات قرن هفدهم است هرچند كه دانشمندان سال ها پیش از توانایى عدسى براى بزرگ تر كردن اجسام مطلع بودند. اولین تلسكوپى كه عملاً مورد استفاده قرار گرفت در سال 1608 ساخته شد. هانس لیپرهى و یاكوب متیوس از جمله اولین افرادى بودند كه توانستند تلسكوپى با قدرت كم بسازند. اما گالیله كسى بود كه توانست در سال 1609 با استفاده از تلسكوپ به مشاهده دقیق اجرام آسمانى بپردازد. وى توانست با استفاده از تلسكوپش به تماشاى اقمار مشترى بپردازد و تصویر هایى از آن رسم كند. از زمان گالیله به بعد ساخت تلسكوپ با پیشرفت هاى فراوانى همراه بوده است.

امروزه ما با تلسكوپ هاى بسیار قدرتمندى كه در اختیار داریم مى توانیم اجرامى را كه میلیون ها سال نورى از ما فاصله دارند، مشاهده كنیم. گذشته از تلسكوپ هاى بسیار قوى كه در بسیارى از مناطق جهان به جمع آورى اطلاعات مشغولند، تلسكوپ هاى بسیارى هم در خارج از زمین و در مدار، دورترین اجرام را رصد مى كنند كه تلسكوپ فضایى هابل از مشهور ترین آنان است. امروزه تلسكوپ هابل مى تواند تصویر هایى از دورترین نقاط براى ما ارسال كند كه به گمان بسیارى از دانشمندان مرز جهان ما محسوب مى شود. گذشته از این تلسكوپ هایى وجود دارند كه در گستره اى از طیف كار مى كنند كه براى چشم انسان غیر مرئى است. مانند پرتو هاى رادیویى، گاما و اشعه ایكس.تلسكوپ ها معمولاً از یك یا دو عدسى یا آینه ساخته مى شوند كه مى توانند پرتو هاى نور را متمركز كنند. از آنجایى كه قطر عدسى یا آینه یك تلسكوپ به مراتب بزرگ تر از چشم انسان است، مى تواند مقدار بیشترى از نور را جمع آورى و متمركز كند و در نتیجه جزئیات بیشترى از جسم مورد نظر را ارائه دهد.

هر چند كه امروزه انواع مختلفى از تلسكوپ ها وجود دارند كه در گستره وسیعى از طول موج ها كار مى كنند، اما براى بسیارى از آماتورها و حتى اخترشناسان حرفه اى یك تلسكوپ نورى خوب، بهترین گزینه است كه مى تواند خود را ساعت ها با آن مشغول كرده و در آسمان بى پایان شب دست به اكتشاف بزنند و لذت گالیله از تماشاى اقمار مشترى را یك بار دیگر شخصاً تجربه كنند.تلسكوپ شكستى (تلسكوپ هاى مجهز به عدسى) از جمله اولین تلسكوپ ها هستند ولى خیلى زود مشخص شد كه ساخت و استفاده از تلسكوپ هاى با بازتابى (مجهز به آینه) بسیار آسانتر است. عدسى ها را فقط مى توان از پیرامون آن نگه داشت و همین نكته باعث مى شود كه عدسى در اثر سنگینى وزن خودش خمیده شود اما آینه ها این محدودیت را ندارند.

از طرف دیگر تصویر نورى كه از آینه ها به دست مى آید عارى از هر گونه انحراف رنگى (خطاهاى رنگى) است

با توجه به اینكه تلسكوپ ابزارى محورى در ستاره شناسى است، شناخت دقیق آن براى هر كسى كه بخواهد اقدام به فعالیت هاى رصدى كند از اهمیت بسیار برخوردار است. كتاب «فناورى تلسكوپ ها» مى تواند كاربر را در پیدا كردن موقعیت اجرام آسمانى، انواع مختلف تلسكوپ ها، شناخت نور، شناخت حركت ها، انواع مختلف نصب و دیگر موارد مرتبط یارى دهد. هر چند كه این كتاب براى دانشجویان فیزیك تالیف شده است اما شیوه تدوین كتاب به گونه اى است كه همه دوستداران نجوم و آسمان بیكران شب مى توانند از آن بهره مند شوند.

طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

نام : *

پیغام : *