صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
افرنگ نیوز مجله زندگی
ماشین ایرانی
elham_fitnees_cool
فروشگاه رایکا
فروشگاه رایکا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
A.C.D/ جايگاه نامطلوب حسابداري در ايران
تعداد بازدید : 966
 
 


دبيرکل انجمن حسابداري ايران با انتقاد از جايگاه نامناسب حرفه حسابداري در ايران، اين امر را معلول ضعف عملکرد ارگان‌هاي حسابداري در کشور دانست.
دکترناصر پرتوي دبير علمي اولين کنفرانس بين‌المللي حسابداري با بيان اين مطلب گفت: در کشور ما بيش از 140 موسسه حسابرسي رسمي وجود دارد، اما تنها چهار موسسه از آنها با موسسات خارج از کشور در ارتباطند و از اين تعداد نيز فقط يک موسسه، اجازه استفاده از سربرگ موسسه خارجي را دارد.
وي افزود: اين امر به دليل ضعف ارگان‌هاي حسابداري در ايران است. اگر در 30 سال گذشته هر سال از اساتيد حسابداري و اقتصاد دنيا دعوت به عمل مي‌آورديم، حال کشور ما جزو يکي از 10 کشور برتر دنيا در زمينه حسابداري بود.
 
پايه‌گذاري حرکتي نوين
دبيرکل انجمن حسابداري ايران سپس گفت: اين انجمن، حرکت ياد شده را پايه‌گذاري کرده و به زودي، نخستين کنفرانس بين‌المللي حسابداري را به دو زبان فارسي و انگليسي برگزار مي‌کند و اميدواريم سال آينده نيز، ارگان ديگري در اين زمينه پيشگام شود.
پرتوي شناساندن حسابداران و اقتصاددانان ايراني به جهانيان را يکي از مهم‌ترين اهداف اين کنفرانس دانست و گفت: حسابداري در ايران تاکنون جايگاه واقعي خود را پيدا نکرده و اگرچه دو ارگان حسابداري کشور عضو IFAC هستند، اما جامعه حسابداري جهان اطلاع صحيحي از اين حرفه در ايران ندارد، بنابراين در کنفرانس اخير، ارتباطات حسابداران ايران با کشورهاي دنيا پايه‌گذاري خواهد شد.
وي ادامه داد: 64 سال از پيدايش حسابداري دو طرفه در ايران مي‌گذرد، اما هيچ ارگاني تاکنون کنفرانس بين‌المللي در زمينه حسابداري برگزار نکرده است.
پرتوي گردهمايي و تبادل نظر ارگان‌هاي اقتصادي و مالي کشور را دومين هدف اين کنفرانس خواند و افزود: بانک مرکزي، سازمان امور مالياتي، سازمان بورس و شرکت بورس که حاميان اين کنفرانس هستند در اين همايش به بررسي راهکارهاي موجود براي حل مسائل اقتصادي خواهند پرداخت.
 
بومي‌سازي استانداردهاي حسابداري
دبير علمي اولين کنفرانس بين‌المللي حسابداري در خصوص وضعيت استانداردهاي حسابداري در ايران گفت: ما به ظاهر، استانداردهاي بين‌المللي را تا حدود زيادي رعايت مي‌کنيم، اما باتوجه به تفاوت شرايط اقتصادي کشور با دنيا، نمي‌توانيم همه چيز را به‌طور مطلق بپذيريم و بايد استانداردها را بومي‌سازي کنيم، اما در اين زمينه کار زيادي انجام نشده است. وي توضيح داد: ما بايد با بينش و زيرساخت‌هاي فکري خودمان، استانداردها را بومي‌سازي و تدوين کنيم و خوشبختانه انجمن حسابداري ايران در سال‌جاري، وارد شوراي عالي برنامه‌ريزي وزارت علوم شده و در صورتي که مشکلي ايجاد نشود، انجمن، دروس حسابداري و سرفصل‌هاي آن را بومي‌سازي خواهد کرد.
 
محورهاي کنفرانس
پرتوي در ادامه محورهاي اصلي کنفرانس ياد شده را مورد اشاره قرار داد و گفت: آموزش حسابداري، استانداردهاي بين‌المللي حسابداري و گزارشگري مالي، حسابداري و نظام راهبري شرکت‌ها، نقش جوامع حرفه‌‌اي در پيشبرد حسابداري، نقش حسابداري در توسعه بازار سرمايه، بورس‌هاي اوراق بهادار و به کارگيري و هماهنگ‌سازي استانداردهاي حسابداري، نقش حسابداري در ايجاد نظام‌هاي يکپارچه اطلاعات مالياتي، نقش حسابداري در تشخيص ماليات بر درآمد، کاربرد فن‌آوري اطلاعات در ماليات‌ستاني، زمينه‌هاي همکاري حسابداران در کشورهاي فارسي‌زبان و نقش اطلاعات حسابداري در بهبود کسب‌و‌کار مهم‌ترين محورهاي اين کنفرانس را تشکيل مي‌دهند.
ملاقات با بزرگان حسابداري جهان
دبيرکل انجمن حسابداري ايران درخصوص ميهمانان خارجي اين کنفرانس گفت:‌ از آمريکا، بزرگ‌ترين تئوريسين حسابداري در جهان، از آلمان يک پروفسور ماليات با دکتراي ماليات و ماليات بر ارزش افزوده، از اسکاتلند دکتراي حسابداري و مدير دپارتمان يکي از بزرگ‌ترين دانشگاه‌هاي اين کشور، يکي از اساتيد دانشگاه پلي‌تکنيک ميلان ايتاليا و رييس دپارتمان دکتراي دانشگاه ملي نيوزيلند مهمانان اين
کنفرانس هستند. وي با قدرداني از مسوولان فرهنگي سفارتخانه‌هاي خارج از کشور افزود: هم‌اکنون در حال رايزني با اساتيد اين حرفه در کشورهاي لهستان و کشورهاي مشترک‌المنافع براي شرکت در اين کنفرانس هستيم.
 
مراقبت از حرفه حسابداري
عضو هيات‌علمي دانشگاه در ادامه به چالش‌هاي حرفه حسابداري در ايران اشاره کرد و گفت: به نظر مي‌رسد حرفه حسابداري در کشور ما براي رسيدن به جايگاه مناسب، نياز به مراقبت بيشتري دارد. در حال حاضر موسسات بزرگ حسابرسي در دنيا در يکديگر ادغام شده‌اند و موسسات فراملي بزرگي را تشکيل داده‌اند، اما در ايران به دليل فرهنگ موجود، اين کار دشوار است، زيرا ما تحمل شريک را نداريم.
 
توهم عقب‌ماندگي
وي «توهم عقب‌ماندگي» را يکي ديگر از چالش‌هاي موجود در حرفه حسابداري ايران دانست و گفت:‌ از سي سال قبل تاکنون، فارغ‌التحصيلان رشته حسابداري از خارج وارد ايران نشده‌اند و در پنج سال گذشته نيز، تنها افراد معدودي از اساتيد ايراني در کنفرانس‌هاي خارجي شرکت کرده‌اند، بنابراين فعالان حسابداري در ايران بر اين باورند که اين حرفه در ايران بسيار مهجور مانده است. بنابراين بايد فارغ‌التحصيلان ايراني خارج از کشور جذب ايران شوند تا علاوه‌بر به روز شدن اين حرفه در ايران، از توهم عقب‌ماندگي نيز خارج شويم.
پرتوي اظهار اميدواري کرد: در اين کنفرانس بايد مفاهيم شفاف‌سازي روشن شود و چگونگي برقراري ثبات در بورس ايران در شرايط اقتصاد جهاني مورد بحث قرار گيرد.
از سوي ديگر تجربيات کشورهاي دنيا در زمينه خصوصي‌سازي حرفه‌اي مورد بررسي قرار گيرد و نحوه اجراي نظام راهبري شرکت‌ها در بازار سرمايه که به اشتباه به آن «حاکميت شرکتي» مي‌گويند، تبيين شود.
 
روز ملي حسابدار
يادآوري مي‌شود نخستين کنفرانس بين‌المللي حسابداري در روزهاي 14 و 15 آذرماه (روز ملي حسابدار) در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي صداوسيما برگزار مي‌شود و ديوان محاسبات کشور، جامعه حسابداران رسمي، سازمان امور مالياتي، سازمان بورس، شرکت بورس، بانک مرکزي، سازمان بازرسي کل کشور، ذي‌حسابان کشور، اعضاي هيات‌علمي دانشگاه‌ها، شرکت‌هاي بيمه، شرکت‌هاي بورسي، نمايندگان مجلس، مسوولان کشوري و ... مخاطبان اين کنفرانس خواهند بود.
تاکنون 300 مقاله علمي و حرفه‌اي به دبيرخانه اين کنفرانس ارسال شده است.


اين مطلب توسط آقاي حمزه آشتياني (مدير وبلاگ ترازنامه http://rashtiani2.blogfa.com) ارسال گرديده است.

 
نویسنده:
مترجم :
منبع : روزنامه دنياي اقتصاد
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 A.C.D/ حسابداري پيمانکاري و مراحل و شرايط انعقاد قرارداد با پيمانکاران
 A.A.B/ شناسايي نارسايي هاي سيستم هزينه يابي محصولات صنعت فولاد ايران
 A.A.B/ ارايه مدل تعيين ميزان مخارج سرمايه اي در شركت هاي پذيرفته شده در سازمان بورس اوراق بهادار تهران با استفاده از اطلاعات حسابداري
 A.C.D/ عامل هاي هوشمند در تجارت الکترونيک
 A.A.B/ عوامل محيطي موثر بر توسعه حسابداري در ايران
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد