مقاله ها
نویسنده : محمد عرب مازاریزدی ، لیلا خودكاری
بازدید : 351

متن زیر چكیده می باشد، برای دریافت متن كامل مقاله بر روی فایل مقاله كلیك كنید

 
«پول شویی» پدیده ای كه با پنهان نگه داشتن منشا پول یا دارایی، از آن به عنوان پولی پاك، قانونی و مشروع استفاده می شود و وارد چرخه اقتصاد می گردد. «تطهیر پول» اقدامی برای استفاده قانونی از پولهای كثیف حاصل از فعالیتهای غیرقانونی است كه روند طبیعی فعالیتهای اقتصادی را به مخاطره می اندازد.
این مقاله، ضمن مرور مطالعات انجام شده در مورد حجم اقتصاد زیرزمینی در ایران، با انتخاب یكی از این مدل ها و بكارگیری آن در الگوی تقاضای پول، به اندازه گیری حجم پولهای كثیف ناشی از فعالیتهای غیرقانونی در ایران طی سالهای 80-1352، كه نمایانگر ظرفیت بالقوه پول شویی در كشور طی دوره مذكور است، می پردازد.
این برآورد نشان می دهد كه حجم پولهای كثیف در سالهای اخیر دارای روند صعودی بوده است و بین گستردگی حجم اقتصاد زیرزمینی و افزایش تقاضای پول رابطه معنی دار و مستقیمی وجود دارد. این یافته ها توجه بیشتری را از جانب سیاستگذاران برای كاهش حجم اقتصاد زیرزمینی و ایجاد موانعی برای ورود پولهای كثیف ناشی از این فعالیتها به داخل اقتصاد،‌ می طلبد.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی


نام : *

پیغام : *