صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
افرنگ نیوز مجله زندگی
ماشین ایرانی
elham_fitnees_cool
فروشگاه رایکا
فروشگاه رایکا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
A.A.C/ چهل نکته درباره صندلي ايمني كودك در خودرو
تعداد بازدید : 517
 
 

 

امروزه با توجه به گسترش جوامع شهري و افزايش نقش اتومبيل در سفرهاي درون و برون­شهري، بحث ايمني سرنشينان خودروها نيز بيشتر از گذشته مورد توجه قرارگرفته­است.كودكان سرنشينان نحيف و آسيب‌پذيرتر خودروها هستند كه براي محافظت از آنها ‌بايد تمهيدات ويژه‌اي انديشيد. يكي از وسايل محافظت از كودكان در برابر حوادث رانندگي "صندلي­ايمني­كودک"است كه نقش غيرقابل انكاري در حفاظت از كودكان بر عهده دارد. در جوامع پيشرفته تحقيقات گسترده و دامنه‌داري درباره اين وسيله صورت گرفته­است؛ به­گونه‌اي كه در حال حاضر صندلي­هاي ايمني كودك را به سه گروه عمده صندلي نوزادان، صندلي كودكان و صندلي حامي تقسيم­بندي مي‌كنند كه هر يك انواع متفاوتي دارند و براي گروه­هاي مختلف سني و وزني كودكان مورد استفاده قرار مي­گيرند.

انواع مختلف صندلي كودك نسبت به صندلي خودرو داراي پيچيدگي‌هاي خاصي است كه دقت و توجه بيشتري را از زمان طراحي تا توليد و در نهايت توزيع طلب مي‌كند، زيرا علاوه بر جنبه‌‌ ايمني، از نظر شكل ظاهري و راحتي نيز بايد به­گونه‌اي باشد كه كودك كمتر در آن احساس خستگي كند.


انواع صندلي كودك:

همان­گونه كه پيشتر گفته شد، صندلي كودك داراي سه گروه اصلي به شرح زير است:

1) صندلي نوزاد (Infant Seat) : اين صندلي براي كودكان كمتر از يك­سال و يا وزن كمتر از 9­کيلوگرم استفاده مي‌شود. از آنجا که اين­ كودكان ستون فقراتي به شدت آسيب­پذير دارند، براي دستيابي به ايمني بيشتر و جلوگيري از حركت ناگهاني در ناحيه ستون فقرات آنها، صندلي نوزادان را به­صورت رو به عقب در خودرو نصب مي‌کنند. لازم به ذكر است بهترين زاويه پشتي اين نوع صندلي 45­درجه است. همچنين گونه‌اي از اين نوع صندلي قابل حمل است كه در خارج از خودرو نيز مي‌توان از آن استفاده كرد. بعضي از انواع اين مدل صندلي براي نصب در خودرو پايه‌هاي مخصوصي دارند.

2) صندلي كودك (Child Seat) : اين نوع صندلي كه خود داراي گروه­هاي متفاوتي برحسب قد و يا وزن كودك است، براي كودكان با سن بيش از يك­سال و وزن بيشتر از 9 کيلوگرم (و تا حدود 18 کيلو­گرم) مناسب است. طريقه نصب آن ( به­صورت رو به جلو و يا رو به عقب) با توجه به جثه و وزن كودك و گروهي كه صندلي در آن قرار مي­گيرد، متفاوت است.

3) صندصندلي حامي (Booster Seat) : صندلي خودرو براي افراد بزرگسال طراحي شده، از اين رو براي اصلاح نحوه قرارگرفتن كمربند ايمني روي بدن كودكاني كه وزن آنها بيش از 18کيلو­گرم است و نيز تا زماني كه آنها بتوانند به راحتي روي صندلي خودرو بنشينند و در حالي كه به پشتي صندلي تكيه داده­اند، پاهايشان از لبه صندلي خم شود و كمربند ايمني از وسط شانه و قفسه سينه آنها عبور كند، به نوع بسيار ساده‌تري از صندلي ايمني كودك نياز است كه به آن صندلي حامي مي‌گويند و تنها وظيفه آن اصلاح نحوه قرارگرفتن كمربند ايمني خودرو روي بدن كودك است. اين صندلي مدل­هاي متفاوتي دارد.

بايد به­خاطر داشت كه همواره بهترين محل استقرار كودكان تا 12 سالگي با وزن 27 كيلوگرم، صندلي عقب خودروست؛ به­خصوص زماني كه كيسه­هواي خودرو در حالت فعال قرار دارد، اما اگر قرار به استقرار صندلي ايمني كودك در صندلي جلو خودروي مجهز به كيسه هواست بايد به توصيه‌هاي توليد­كننده خودرو در اين خصوص توجه كرد.


تقاضا براي صندلي كودك:

در جوامع پيشرفته استفاده از صندلي كودك به عنوان يك اصل پذيرفته­شده؛ به­طوري­که در بعضي از كشورها استفاده از آن اجباري است ولي متاسفانه در كشور ما كاربرد آن به دلايل مختلف عموميت نيافته است. در بررسي علل استفاده نکردن از آن در بين خانواده‌هاي ايراني نقش دو عامل بيش از ساير موارد مشهود است؛ به­صورتي كه حتي مي‌توان گفت ساير موارد نيز از اين دو عامل منشأ مي‌گيرند و خود اين عوامل نيز به نوعي با هم در تعامل هستند. اين دو عامل عبارتند از:

1. دليل فرهنگي: در كشور ما متاسفانه كمتر به مباحث ايمني و فرهنگ رعايت آن پرداخته شده­ و به‌رغم سابقه نسبتاً طولاني ورود خودرو به ايران هنوز فرهنگ استفاده صحيح و مناسب از آن در بين مردم رواج نيافته­است و به­همين دليل فرهنگ و تمايل به استفاده از صندلي ايمني­كودك نيز در بين اكثر مردم وجود ندارد و اين وسيله ايمني كاملاً مهجور مانده و هيچ­گونه كار فرهنگي نيز از سوي مقامات ذي­ربط براي ترويج استفاده از آن در كشور صورت نپذيرفته­است؛ به­طوري­كه بيشتر افراد جامعه نه تنها اطلاع كاملي از نحوه صحيح استفاده از آن ندارند بلكه انواع آن را نيز نمي­شناسند و حتي گاه ديده مي‌شود كه افراد از اين وسيله به صورت غيراستاندارد استفاده مي‌كنند. اين در حالي است كه بنابر اظهارات مقامات مسؤول در صورت استفاده كامل و صحيح از وسايل ايمني مخصوص سرنشينان خودرو، تلفات و صدمات ناشي از تصادفات رانندگي به صورت قابل ملاحظه‌اي كاهش مي‌يابد، بنابراين انجام كار فرهنگي در سطح جامعه براي گسترش استفاده از صندلي كودك كاملاً ضروري است.

2. قيمت: قيمت انواع صندلي ايمني­كودك در سطح جامعه نسبتاً بالاست زيرا اولاً اين وسيله در داخل توليد نمي­شود و ثانياً وارد­كننده رسمي براي آن وجود ندارد و واردات آن با روش به­اصطلاح مسافري (يا چمداني) و گاه در تيراژهاي بسيار كم توسط افراد صورت مي‌گيرد . دليل سومي كه براي بالا بودن قيمت اين محصول به نظر مي‌رسد، داشتن ديدي لوكس و تجملاتي به اين وسيله است؛ به­طوري كه صندلي­ ايمني­كودك در اكثر فروشگاه‌هاي گران­قيمت لوازم كودك وجود دارد و در مغازه‌هاي معمولي اين صنف، صندلي ايمني­كودك کمتر ديده مي‌شود.

 


نکات ايمني در استفاده از صندلي ايمني­کودک


1)­اگر قصد خريد يك صندلي ايمني را داريد، دقت کنيد صندلي مذكور متناسب با سن، قد و جثه كودك باشد.

 

 

2)-اگر مي‌خواهيد از يك صندلي ايمني مستعمل استفاده کنيد، به نكات زير توجه داشته­باشيد:

_ عمر صندلي نبايد بيشتر از 10سال (و يا ترجيحاً 5سال) باشد.

_ صندلي نبايد تصادفات سنگيني را پشت سر گذاشته باشد.

_ صندلي را از نظر ظاهري نيز كنترل کنيد تا شكستگي يا پوسيدگي در آن وجود نداشته­باشد.

_ از سوابق استفاده از آن به­طور كامل آگاه باشيد (بهتر است صندلي را از يكي از بستگان و يا دوستان نزديك خود تهيه کنيد).

 

3)­مطالعه دفترچه­راهنماي صندلي ايمني­كودك را فراموش نکنيد زيرا هر توليد­كننده‌اي در راهنماي محصول خود نكاتي را درج مي­کند كه ممكن است در زمان نصب و يا استفاده از محصول براي شما و ايمني كودك مهم باشد.

 

 

4)­اگر از صندلي‌هايي استفاده مي‌كنيد كه قابل تغيير هستند و يا با اعمال تغييرات لازم مي‌توانيد آنها را براي گروهاي مختلف سني قابل­­استفاده کنيد، حتماً راهنماي استفاده از وسيله را كه توسط سازنده تهيه شده­است، به­دقت مطالعه کنيد تا تغييرات را به­نحو احسن انجام دهيد؛ در ضمن دقت کنيد كه پس از انجام تغييرات، كمربندهاي ايمني خودرو باعث آزار و اذيت كودك نشود.

 

5) بهترين جا براي كودكان زير 12 سال، صندلي عقب خودروست؛ صندلي جلوي خودرويي كه كيسه­هواي سرنشين آن فعال است، به هيچ عنوان مكان مناسبي براي نوزادان نيست؛ به­خصوص اگر صندلي ايمني آنها در حالتي باشد كه صورتشان رو به جلو قرار گيرد(نوزاد هم­جهت با شما و در صندلي جلوي خودرو مستقر باشد.(


6)­براي نوزادان و كودكان ريز­جثه‌اي كه وزن آنها كمتر از 9كيلوگرم است، حتماً از صندلي مخصوص نوزادان استفاده كنيد زيرا اين صندلي­ها به دليل نوع طراحي علاوه بر ايجاد آرامش بيشتر، در هنگام تصادف نيز كمترين فشار ممكن را بر استخوان­هاي نرم و غضروفي كودك وارد مي‌كنند.


7) كودكان سرهاي سنگيني دارند كه روي گردن­هاي ضعيف و نحيف آنها قراردارد، ستون فقرات آنها نيز تنها توان حركت حداكثر 1 سانتي­متري را به صورت ناگهاني دارد و در صورتي كه حركت بيش از اين مقدار باشد، صدمات جبران ناپذيري به كودك وارد مي‌شود. براي مقابله با هر حركت ناگهاني ‌بايد صندلي كودكان حداقل تا يك­سالگي به سمت عقب خودرو (خلاف جهت نشستن ساير سرنشينان) نصب شود.

 

8)­در صورت نصب صندلي رو به عقب، چون كودك به صندلي تكيه داده­است، در ترمزهاي ناگهاني، ستون فقرات او كمترين حركت ناگهاني و فشار را متحمل خواهد­شد و بنابراين آسيب كمتري به كودك وارد مي­شود.

 

9)­بهترين زاويه پشتي صندلي ايمني نوزاد، در صورتي كه صندلي اش رو به عقب نصب شود، زاويه 45درجه با سطح افق است.

 

10) اگر صندلي نوزاد داراي پايه‌اي براي نصب در خودروست، حتماً از آن استفاده کنيد.

 

11)­اگر صندلي ايمني نوزاد فاقد اين پايه است، براي دستيابي به زاويه 45­درجه پشتي بايد از يك حوله يا پارچه لوله­شده (و يا هر وسيله‌اي كه قابليت جذب ضربه را داشته باشد) در زير صندلي نوزاد استفاده کنيد.


12) صندلي­هاي مخصوص نوزادان تا زماني كه قد آنها حدود 69سانتي­متر و وزنشان حدود 9کيلوگرم است براي استفاده مناسبند.


13)­اگر صندلي کودک داراي تجهيزات اضافي(از قبيل ميز و ...) است، دقت کنيد اين تجهيزات در مقابل صورت و گردن کودک قرار نگيرد.

 


14)­سر نوزاد ‌بايد حداقل3 سانتي­متر پايين‌تر از بالاترين نقطه صندلي قرار گيرد. اگر قد كودك بلند است اما هنوز به وزن 9 کيلو­گرم نرسيده و يا كمتر از يك سال دارد، از ديگرصندلي­هاي مناسب قابل نصب به صورت رو به عقب ، استفاده كنيد.

 

15) اگر كودك كمتر از يك سال دارد ولي وزن او بيش از 9کيلوگرم است، از صندلي­هايي استفاده كنيد كه براي كودكان با وزن 10-­15 کيلوگرم مناسب هستند و در خودرو به­صورت رو به عقب نصب مي‌شوند.

 

16)­قسمت بالايي قفسه سينه (هم­تراز با زير بغل و روي قفسه سينه) بهترين محل قرارگرفتن سگك­هاي كمربند ايمني است.

 

17)­صندلي­هايي كه فقط رو به عقب نصب مي­شوند معمولاً براي كودكان تا 9­کيلو­گرم مناسب هستند. بعضي از صندلي­ها علاوه بر نصب به­صورت رو به عقب، قابليت نصب رو به جلو را هم دارند؛ اين صندلي­ها براي كودكان داراي وزن بين 18-­ 9 کيلو­گرم و سن بيش از يك­­سال مناسبند. اگر از صندلي­هايي استفاده مي‌كنيد كه فقط رو به جلو نصب مي‌شوند، به ياد داشته باشيد آنها فقط براي كودكان با وزن حدود ­18 کيلوگرم(بعضي از آنها تا وزن 18 کيلوگرم­) مناسبند.


18)­اگر از صندلي­هايي استفاده مي‌شود كه قابليت نصب به سمت عقب را ندارند، علاوه بر اين­كه از استاندارد بودن محصول اطمينان حاصل مي‌كنيد، مطمئن شويد صندلي كمربندهاي مناسبي براي جذب فشار و جلوگيري از حركت ناگهاني کودک را دارد.


19) هرگاه صندلي كودك به نحوي در خودرو نصب شود كه صورت او رو به جلو باشد دقت كنيد وقتي براي ثابت­كردن صندلي كودك بر روي صندلي خودرو از كمربند ايمني استفاده مي‌كنيد، به كودك فشار وارد نكند.


20)­معمولاً براي تثبيت صندلي كودك در خودرو از كمربند ايمني خودرو استفاده مي‌شود اما سيستم ديگري شامل بند و قلاب نيز مورد استفاده قرار مي­گيرد ؛ به­اين صورت كه يك بند صندلي كودك را از قسمت پشتي به قلابي كه روي تاقچه عقب خودرو (در خودروهاي ون و يا استيشن روي كف خودرو، پشت صندلي عقب) قرار دارد، متصل مي­کند. شكل ديگري از اين سيستم كه از سال 2002 رواج بيشتري يافت، قلابي دارد كه بين كفي و پشتي صندلي عقب خودرو نصب مي‌شود و به پيروي از آن صندلي نيز داراي بندهايي براي اتصال ايمن به قلاب است.

 

21)­كمربندهاي ايمني را تا حدي محكم كنيد كه فشاري بر بدن كودك وارد نکنند چون در غيراين­صورت علاوه بر اين­كه كودك احساس ناراحتي مي‌كند، هنگام بروز حوادث نيز احتمال ايجاد جراحات ناشي از فشار كمربندها بر بدن وي افزايش مي‌يابد.


22)­دقت كنيد صندلي ايمني­كودك كمربند­هاي ايمني مناسبي داشته باشد. براي نوزادان كمربندهاي ايمني داراي 5 نقطه اتكا، بهترين گزينه است؛ به­اين صورت كه با بستن كمربند T شكل لگن كودك و با بستن ساير كمربندها ناحيه شكم، قفسه سينه و شانه‌هاي او ثابت مي‌شود.

 

23)­اگر خودروي شما كيسه‌ هوا دارد، حتماً موارد ايمني توصيه شده از سوي كارخانه سازنده را در خصوص نصب صندلي ايمني­كودك مطالعه و رعايت کنيد. در هر حال توجه داشته باشيد كه صندلي عقب خودرو ايمن‌ترين مكان براي كودكان است.

 

 


24) صندلي ايمني­كودك نبايد داراي لبه‌اي با شعاع كمتر از 6ميلي­متر باشد.


25)­كمربندهاي ايمني ‌بايد از جنس نوارهاي بافته شده بوده و تحمل وزن و فشارهاي وارده را مطابق استاندارد داشته باشند. مواد تشكيل دهنده اين نوارها مي‌بايست از نوعي باشند كه مسموميت و حساسيت ايجاد نکنند (اين نوارها مي‌تواند با هر منسوج استانداردي ، پوشش داده شود) همچنين پهناي كمربندهاي ايمني نبايد كمتر از 38 ميلي­متر باشد.


26)­كمربند ايمني فوقاني ‌بايد از روي شانه و قفسه سينه و كمربند ايمني تحتاني از زير شكم کودک عبور کند. هر دو اين كمربندها مي‌بايست در نقطه‌اي خارج از بدن كودك به­هم­ برسند.

 

 

27)­اگر خودروي شما فاقد كمربند ايمني است و يا كمربند ايمني آن از نوع دو نقطه‌اي است (كه فقط روي قفسه سينه و يا شكم قرار مي‌گيرد) ، حتماً از كمربند­هاي داراي سه نقطه اتكا (كه روي شانه و قفسه سينه ثابت مي‌شوند) استفاده كنيد. اين موضوع درباره صندلي عقب هم صدق مي‌كند ولي در مورد اين صندلي در موارد استثنا مي‌توان ازكمربندهايي با دونقطه اتكا استفاده كرد (اين موضوع هم تضمين­كننده ايمني خودتان است و هم ضامن سلامت كودكتان).


28)­بر اساس تحقيقات، كودكان پس از سه­سالگي به دليل استفاده نکردن والدين از تجهيزات ايمني مناسب، بيشترين صدمات را در تصادفات مي‌بينند، لذا كودك مي­تواند در حالي كه به پشتي صندلي خودرو تكيه داده، پاهايش در لبه صندلي از ناحيه زانو خم شده و كمربند ايمني خودرو از روي شانه و قفسه سينه او عبور كرده­است و قسمت پاييني كمربند كاملاً در قسمت زيرين شكم روي انتهاي ران­هاي او قرار دارد، براي مسافت­هاي طولاني بدون احساس خستگي با شما همراه باشد. با توجه به سن و قد و وزن او از صندلي ايمني مناسب و استاندارد استفاده كنيد.


29)­صندلي خودرو براي افراد بزرگسال و با توجه به قامت متوسط افراد جامعه طراحي شد­ه است، لذا اين صندلي براي كودكان به هيچ­وجه مناسب نيست. از زماني كه احساس كرديد كودك به حدي از رشد رسيده­است كه مي‌تواند روي صندلي خودرو بنشيند، به نوع ديگري از صندلي نياز داريد كه تفاوت­هاي حاصل از صندلي بزرگسالان و جثه كودكان را جبران كند؛ اين نوع صندلي را به­اصطلاح ” صندلي­حامي“ مي­گويند.

 


30) صندلي­هاي حامي فاقد پيچيدگي‌هاي نوع قبلي صندلي كودك هستند و تنها خاصيت آنها منطبق­كردن كمربند خودرو با بدن كودك است.


31) تا زماني كه كودك زير 8 سال دارد و يا قد او كمتر از144 سانتي­متر است (يعني تا وقتي به­راحتي روي صندلي خودرو بنشيند و كمربندهاي ايمني خودرو او را آزار ندهد) حتماً از صندلي حامي استفاده كنيد.


32) بعضي از صندلي­هاي كودك حالت تركيبي دارند، يعني هم به صورت صندلي خردسالان استفاده مي‌شوند و هم به صورت صندلي حامي براي كودكان؛ اگر از اين نوع صندلي‌ها استفاده مي‌كنيد، نكات درج شده در كتابچه راهنما را به دقت مطالعه کنيد تا در موقع لازم تغييرات مورد نظر را به صورت مطلوب انجام دهيد. هنگام تغيير وضعيت كمربند ايمني خودرو نيز دقت لازم را به­کار ببنديد زيرا كمربند ايمني بايد از وسط شانه عبور كند و در حالي­كه مماس بر قفسه سينه است به سمت پايين برود؛ در صورتي كه پس از نشستن كودك روي صندلي حامي چنين اتفاقي نيفتاد، تا زماني که كمربند به­­­طور مناسب روي بدن او قرار نگرفته است، تغييرات لازم را ادامه دهيد.


33) كودكان در سنين3-4 سالگي بسيار پرتحرك هستند، لذا دقت کنيد كودك در صندلي خود راحت باشد تا كمتر احساس خستگي و كلافگي كند، همچنين مراقب باشيد كمربند ايمني خود را باز نكند و يا آن ­را در حالتي غيراستاندارد قرار ندهد.


34) اگر از صندلي‌هاي حامي داراي پشتي استفاده مي‌كنيد، توجه داشته باشيد پشتي آنها يا تا بالاتر از سر كودك ادامه داشته باشد و يا داراي پشت‌سري مناسبي باشد؛ به­اين صورت كه بالاترين نقطه پشتي صندلي و يا پشت سري آن حداقل 3سانتي­متر بالاتر از سر كودك باشد.


35) اگر خود صندلي حامي داراي كمربند ايمني است، توجه کنيد اين كمربندها فقط تا زماني كه وزن كودك حدود 18کيلوگرم است مناسبند؛ براي كودكاني با وزن بيش از 18 کيلوگرم حتماً از كمربند ايمني خودرو استفاده کنيد.


36) كمربندهاي داراي دو نقطه اتكا، ايمني كمتري براي كودك ايجاد مي‌كنند؛ به­خصوص اگر فقط از ناحيه زير شكم عبور كنند. در صورت استفاده از صندلي‌هاي حامي حتي‌المقدور از كمربندهاي داراي سه نقطه اتكا استفاده کنيد.


37) اگر صندلي عقب خودروي شما فاقد كمربند ايمني است و يا كمربند ايمني آن استاندارد نيست، در اولين فرصت يك كمربند ايمني استاندارد با سه نقطه اتكا تهيه کنيد زيرا تا آن زمان كودك شما در اتومبيل از امنيت مناسبي بهره­مند نيست.


38) از آنجا که صندلي حامي براي بهبود وضعيت كودك نسبت به كمربند ايمني خودرو، ارتفاع محل نشستن او را نسبت به كفي صندلي خودرو افزايش مي‌دهد، باعث مي‌شود كه او از پنجره خودرو مناظر بيرون را به­راحتي نگاه کند و اين موضوع نيز براي او جذاب است.


39) بر طبق استاندارد شماره "3930" ايران، هر نوع صندلي كودك بايد داراي يك برچسب ثابت شامل اطلاعات زير با حروف و اعداد خوانا، باشد:

- نام­سازنده (و يا توزيع­كننده رسمي)

- نام و يا شماره مدل

- تاريخ­ساخت (شامل ماه و سال)

- محل­ساخت

- جمله‌اي كه مشخص مي‌كند استفاده از سيستم در چه نوع خودروي موتوري و در كدام محل نشيمن آن توصيه­شده­­است .

- جمله "فقط براي كودكاني كه وزنشان بين ........ و ........ كيلوگرم و قدشان ....... سانتي‌متر و يا كمتر است، استفاده ‌شود. "

و ساير توصيه‌ها و نكات ايمني كه در اين استاندارد در­باره آنها كاملاً توضيح داده شده­است.


40) در مجموع بايد گفت بهترين صندلي ايمني­كودك، آن است كه علاوه بر تامين ايمني او (استاندارد بودن محصول)، کودک در آن احساس راحتي كند و شما نيز با آرامش بيشتري بتوانيد رانندگي کنيد.

 
نویسنده: آيدين بناب
مترجم :
منبع : ماهنامه انديشه گستر سايپا - شماره 73، مهر 1386
تاریخ : مهر 1386
مطالب مرتبط
 
 پمپ هاي هيدروليکي
 A.A.B/ تعيين فشار وارد بر مفصل مصنوعي زانو در فعاليت هاي مختلف بدن
 A.A.B/ مروري بر تاريخچه اخلاق همراه با گردآوري زمينه هاي گوناگون اخلاق
 A.A.B/ نکته هايي در اخلاق مهندسي
 A.A.C/ نقش رادياتور در پروسه انتقال حرارت موتور
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
حلاجي کرج
ممنون خيلي مفيد بود براي تحقيقم
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد